شهر مقدس آستانه اشرفیه

وجه تسمیه

شهرستان که چهارمین شهر مذهبی کشورمان در مرکز آن قرار دارد در گذشته کوچان نامیده می شد و پس از تدفین پیکر مطهر و نورانی حضرت سید جلال الدین اشرف (ع) پسر امام موسی کاظم (ع) و برادر شمس الشموس حضرت امام رضا (ع) در این شهر نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافت .

محصولات و صنایع

از محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام زمینی که در واقع مرغوبترین بادام ایران است، برنج (دارنده بهترین برنج‌های معطر و طارمی و...است) گوجه سبز، تخمه آفتابگردان و مرکبات نام برد. همچنین به مروار بافی (سبدبافی) بعنوان یک هنر و حرفه جدید در این شهرستان می توان اشاره کرد که هر ساله مهمانان زیادی از این هنر استقبال کرده و انواع سبدهای مصرفی و تزئینی که در سراسر مسیرهای شمال به چشم می خورد علاوه بر خرید داخلی جدیداً به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز ارسال می گردد .

اماکن دیدنی

نگین این شهرستان آرامگاه « دکتر محمد معین »، گردآورنده « فرهنگ فارسی معین » می باشد، که در این شهرستان و در کنار حشمت رود به خاک سپرده شده است.

 

از دیگر بناهای تاریخی این شهرستان، بقعة آقاسیدمحمدبن امام جعفرصادق(ع) در آستانة اشرفیه، بقعة آقاسیدحسن‎بن امام موسی‎کاظم(ع) در دهکدة سیاه کوچة آستانه، بقعة آقا سید محمد بن امام‎رضا(ع) در کماچال آستانه، بقعة آقا پیر مزار در نیاکوی آستانه  نام برد . ( ستوده، 2/179-192؛ ایرانشهر، 2/1389).

 

از مکان‌های تفریحی آن پارک ساحلی و مناظر زیبای حاشیه رودخانه سفید رود است.

/ 0 نظر / 5 بازدید