شهرستان شفت

 شهرستان شفت(Shaft)

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان  میباشد که در شمال ایران قرار دارد. گیلان قسمتی از مجموعه نا همواریهای جنوب غربی و جنوب دریای خزر (کاسپین)  است و دارای ناحیه ای  کوهستانی و ناحیه ای جلگه ای است که شفت تقریبا در ناحیه ی کوهستانی آن قرار دارد.

 شفت ناحیه ای کوهستانی وتاقدیس مانند است که در منتهی الیه گوشه شرقی رشته کوهای تالش جای دارد.شفت جلگه ای سرسبز است که درختان انبوهی را در دل خود جای داده است.به استناد نقشه های قدبمی وبه گواهی جغرافیدانان عهد کهن این ناحیه از گیلان در شرقی ترین نقطه ی سرزمین کادوس ودر همسایگی آماردها قرار داشته است.به عبارتی شفت مرزی مجازی بین آماردها وکادوس ها بود.(کادوسیان پیش از دولت ماددر نواحی غربی در یای خزر فرمان میراندند وهرگز تسلیم مادها نشدند. مارد ها نیز اقوامی غیر آریایی بودند که در دو طرف سفید رود میزیستند.) .

شهرستان شفت در مختصات جغرافیایی 36 درجه و56 دقیقه تا 37 درجه و18 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و49 درجه 10 دقیقه تا 49 درجه و31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده است .منطقه شفت مانند دیگر نواحی گیلان در طول قرون گذشته دارای محدوده های جغرافیایی متفاوتی بوده است.آنچه که به صورت پراکنده از کتب مختلف در مورد محدوده و نواحی تابعه آن قید شده است،گویای این است که شفت در گذشته شامل قلعه رودخان و ارتفاعات آن، به انضمام بسیاری از مناطق ییلاقی شمال تارم  و غربی رودبار و برخی نواحی جنوبی ورزلات بوده است. رابینو در کتاب دارالمرزگیلان مینویسد:«شفت ذر جنوب غربی رشت واقع است که از شمال به ورزل،از شرق به رودبار،از جنوب به تارم،واز مغرب به فومن وماسوله مربوط است».

بر اساس آخرین تغییرات شفت از شمال به رشت وفومن و صومعه سرا،از جنوب به استان زنجان وشهرستان رودبار،از سمت مشرق به شهرستان رشت واز غرب به به شهرستان فومن محدود میشود. این شهرستان درسال 1374 ازشهرستان فومن منتزع ومستقل گردید .

 روستای خرمکش(خَرَکَش)،امام زاده ابراهیم وپایین توسه ازمناطق کوهستانی وروستای عثما وندان وشهر شفت ازمناطق کاملا جلگه ای آن بشمار می روند که رودخانه سیا مزگی ازکنار آن عبور می کند .بطوری که روستای خرمکش وپایین توسه درانتهای دره ای به نام همین رود واقع اند واز نقاط کوهستانی هستند که از چهار طرف به کوهها ی بلند محدود ومحصور می باشند وسایر روستاها همچون کمسارکوچک ، چوبر ، خرطوم وطالقان در دو منطقه جلگه ای وکوهپایه ای قرار دارند .(تاریخ شفت و ویکی پدیا)

 

تاریخ  وقدمت شفت

واقع شدن در شرقی ترین نقطه ی سرزمین کادوسیان و همسایگی با آماردها (اَمَردها)،نبرد اسکندر مقدونی با آماردهاوکشیده شدن جنگ به ارتفاعات جنوبی شفت(ناحیه غربی سفید رود)دیواره های سنگی اسکندر کُل،گورستان های اسلامی وغیر اسلامی دگرد،سیا چپ،لاس پشت،کفرگوران،منطقه باستانی گمبو برنه (که یاد آور ورن سرزمین چهارگوشه که در اوستا آورده شده) و وجود مناطقی مانند سیاهمزگی،سفید مزگی ،چماچا،چوبر و مردخه گویای قدمت بیش از دوهزارساله ی شفت است.شفت از اعصار گذشته تا پایان نهضت جنگل گذرگاه اقوام و گروهای مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بوده که به قصد سکونت در این ناحیه ویا عبور از این منطقه پابه این دیار گذاشته اند.(تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص47)

آیت االله احسانبخش (ره)در کتاب <<دانشوران ودولتمردان گیل و دیلم>> چنین آورده است:

/شفت رامیتوان از قدیمی ترین آبادیهای بیه پس(غرب گیلان) به شمار آورد ودر نزد مردم به نام قصبه معروف است.((«رابینو مولف دارالمرز گیلان مینویسد :قصبه در شفت شامل قصبه محله ( قصّاب محله) ، میرمحله و آقامحله است که همراه بازار شفت حدود آنرا تشکیل میداد»)) درگذشته کلمه شفت استعمال نمیشد واین مکان محل تولد عبدالقادر گیلانی ودیگررجال علمی بوده است.درشهر شفت سنی وجود ندارد،برخلاف گذشته که اهل تسنن فراوان داشت وبه مذهب حنبلی بودند.خان های شفت اکثرا اصالتا اهل سبزوار بودند.

مرکز شفت در این محل که اکنون مرکز شهرستان است نبوده بلکه مرکز آن درمحل گوراب کیش یا گوراب پس فعلی باشد وبه تدریج به صورت جنگل و خرابه در آمد وبعد تبدیل به باغات چای زیبا شده است./( دانشوران ودولتمردان گیل و دیلم)

اقلیم و آب وهوا

 اقلیم این منطقه به تبعیت از آب وهوای کل استان معتدل ومرطوب است که درمناطق کوهستانی جای خودرا به آب وهوای معتدل کوهستانی می دهد . درفصل تابستان این مناطق خوش آب وهوا وپذیرای علاقمندان وگردشگران است. از جمله مناطق کوهستانی این شهرستان از ارتفاعات امامزاده ابراهیم ،دره سیامزگی ، روستای خرمکش وپایین توسه قابل ذکر است . ازعوارض طبیعی این منطقه وجود رودخانه سیاه مزگی درکنار روستای عثماوندان وشهر شفت است که روستا های زیادی را در مسیرجریان خود مشروب می نماید . کوههای امامزاده ابراهیم ودره سیا مزگی نیز جزء عوارض طبیعی این منطقه بشمار می روند .

شهرستان شفت با مساحت969/576 کیلو متر مربع شامل دو بخش مرکزی واحمد سر گوراب وچهار دهستان جیرده ، ملا سرا ، احمد سر گوراب (نصیر محله ) و چوبر ونیز160 97 آبادیست که 94 آبادی دارای سکنه و3آبادی خالی ازسکنه می باشد .

رودخانه های مهم شفت

نام رودخانه

سرچشمه

طولKm

مناطق گذر

مقصد نهایی

کلمستان

لات برهنه ،پشته کوه(شفت)

12

سوته

رودخانه سیاهمزگی

کوکام

کوه خره کش(رودبار)

11

بیجارگاه

رودخانه درود خان

چناررودخان

کوه کرم خانی(شفت)

20

چناررودخان،لیفکو خندان،صیقلان

رودخانه جیرده

رودبارسرا

کوه میانه خاخلو،کوه رودبارسرا

17

لهسان کوه مژدهه،شیخ محله،پایین محله خرطوم،بیالوا

رودخانه جیرده

ویسرود

کوه اسلارو (رودبار)

8

ویسرود-کلوان

رودخانه امامزاده ایراهیم

گیشم

یزید کوه(شفت)

8

لیسم،،چوب تراشان،بیجارسر

رودخانه امامزاده ابراهیم

درودخان

کوه اسلار،کوه خره کش

8

درودخان

رودخانه امامزاده ابراهیم

امامزاده ابراهیم

روددرودخان +کوکام

22

کلوان،لاسک،مبارک آباد

رود پسیخان

سیاهمزگی

گرداب،چلواوی،فشن،توکتوکا

51

خرم کش،سیاه مزگی،لپوندان،باب،نهزم،صیقل کومه،خطیبان،ناصران

رود پسیخان

پسیخان

رودسیاهمزگی+امامزاده ابراهیم

46

جیرده،کوزان،تازه آباد،پسیخان،خشت مسجد،بیجارکنار،بودیان،سسمس،نوخاله،باقلاکش

مرداب انزلی

 

نژاد و گویش مردم شفت          

به احتمال زیاد نژاد اصیل بومیان باستانی شفت را میتوان ترکیبی از کادوسیان وآماردها دانست.اما چیزی که میتوان با قاطعیت در مورد آن نظر داد این است که بومیانی از این ناحیه قبل از روی کار آمدن دولت ماد در این دیار زیست میکردند پس نژاد باستانی این خطه حتما غیر آریایی بوده است.

ساکنان شهرستان شفت را از نظر گویش و نوع فعالیت میتوان در دو  گروه جای داد.

الف)تالش ها وگالش ها

این دسته از مردم که در ارتفاعات،دامنه ها و دره های کوهستانی جنوب و جنوب شرقی شفت زندگی میکنند،اغلب به کار دامداری مشغولند وبه زبان تالشی صحبت میکنند.تالش ها وگالش ها نقش موثری در اقتصاد منطقه دارند.آنهادر واقع بومی ترین مردمان این ناحیه از پاره غربی گیلان وبر اساس تحقیقات به عمل آمده ،از تبار کادوسی ها هستند.مولف کتاب ایران در عهد باستان به استناد یافته های د.مورگان تالشان را بومیان سه هزار ساله گیلان میداند.علی اکبر دهخدامینویسد :که اولادتالش پسر یافث بن نوح بوده است وتالش محرف کادوس است.

ب)گیلک ها

این دسته ازمردم که در ناحیه ی جلگه ای شفت اغلب به کار زراعت برنج مشغولند.آنها به گویش گیلکی بیه پسی صحبت میکنند.اکثر مردم گیلک شفت از تبار همان افرادی هستندکه در گذشته ی دور به علت نامساعد بودن شرایط زندگی در ناحیه ی جلگه ای ، در کوهپایه ها و دشت های بلندحاشیه شمالی و غربی کوهپایه زندگی میکردند وبه تدریج پس از گذشت سالها ومساعد شدن شرایط به سوی نواحی پست و جلگه ای شفت روی آوردند. (تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص47)

وجه تسمیه ی شفت

علت نامگذاری این ناحیه از بیه پس گیلان به شفت،همانند نامگذاری بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک این دیار ،معلوم نیست.چرا که مدرک وسندی قوی که دلالت بر نامگذاری بوده باشد ،وجود ندارد ویا این که این مطالب هنوز یافت نشده است.از سوی دیگر روایات بدون پشتوانه نیز نمی تواند سند محسوب شود ویا مورد وثوق اهل تحقیق قرار گیرد.چنانچه برخی بر این باورند که کلمه شفت اخذ شده از کلمه شَفَتَین (آیه 9 از سوره ی بلد قرآن) ویا برگرفته از نام شخصی خارجی در دوره قاجاریه است.(شَفِت نام افسری روسی الاصل در دوره قاجاریه بود که مامور تسخیر گیلان از سوی روسیه تزاری شده بود.)چیزی که میتوان در این باره به آن تکیه کرد این است که حداقل 800 سال پیش این منطقه به نام شفت ذکر وثبت شده است.اگرچه با توجه به آثار وعلایم پیدا وناپیدا در ارتفاعات شرقی وجنوبی منطقه ودامنه های شمالی وغربی آن میتوان سابقه اجتماعات انسانی در شفت را بیش از سه هزارسال دانست. (تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص57)

شفت در فرهنگ لغت

نام فرهنگ لغت

زبان لغتنامه

معنی (شفت) یا (الشفت)

دهخدا

فرسی

فربه،سیمین ونام قریه ای در گیلان

معین

فرسی

ناراست،کج،ستبر،گنده ومیوه گوشتی و ناشکوفا

عمید

فرسی

ستبر و ناهموار

ارائد

عربی*فارسی

کناره ولبه چیزی

سیاح

فارسی *عربی

خَشن

لاروس

عربی*فارسی

زفت وخَشٌن

کاتب دمشقی

فارسی *عربی

سفت

مکان های دیدنی شهرستان شفت

امامزاده ابراهیم(شاهزاده ابراهیم)

امامزاده اسحاق

روستای چماچا وسقالکسار(بهشت)

ییلاق خرمکش

دوبخشر(کوه چای)

مرداب نصیرمحله

جمعیت شهرستان شفت

 

سال(میلادی)

سال(خورشیدی)

جمعیت کل 

آمارگیر

2006

1385

63604

مرکز آمار ایران

1996

1375

70292

مرکز آمار ایران

1986

1365

56187

مرکز آمار ایران

1976

1355

47042

مرکز آمار ایران

1966

1345

39071

مرکز آمار ایران

1949

1328

30000

رزم آرا

1931

1310

20066

مسعود کیهانی

1905

1284

8930

رابینو وبورگومال

1860

1239

5500

ملگونف

1840

1219

5500

خودزکو

تاریخ شفت/نادرافشاریان/ص166

 

شهرستان وسعت(کیلومترمربع) جمعیت(نفر) تراکم نسبی(نفر) درصد شهرنشین شفت 681.3 63604 103 13.27

جایگاه شفت در تقسیمات کشوری

* در عهد مغول ایران20بخش داشت وگیلان جزو بخش بیستم بود.شفت در این زمان از اقلیم چهارم محسوب میشد.شفت در این دوره یکی از نواحی بیه پس بود.

*ملگونف در سال 1239شمسی(1860میلادی) مینویسد:«گیلان دارای 3ولایت ،6 بلوک،5محالو6حاکم نشین است.»او در ادامه مینویسد:«شفت جزو بلوک پنجم گیلان است.

*در سال1286شمسی(1907میلادی)ایران به 12ولایت تقسیم شد که گیلان از ولایت های آن محسوب میشد.در این تقسیم بندی گیلان جزو ولایت سوم با19ناحیه(محال)شدکه شفت جزو ناحیه دهم گیلان واز بلوکات رشت شد.

*در سال 1316شمسی(1937میلادی)گیلان تحت عنوان شهرستان گیلان جزو استان شمال شد.در این زمان فومن وشفت،صومعه سرا وکوچصفهان به مرکزیت کوچصفهان یک منطقه محسوب میشد.

*در سال1321شمسی(1942میلادی)بخش فومن از شهرستان رشت جدا شد و به شهرستان ارتقا یافت که شفت یکی از دهستان های آن شد.

*در سال 1339شمسی(1960 میلادی)دهستان شفت به بخش ارتقا یافت و4دهستان به نام های احمدسرگوراب،جیرده،چوبر،و قصبه داشت.

*در سال1355شمسی(1976میلادی)باتغییرات مجدد،شفت شهر ومرکز بخش شفت اعلام شد،با سه دهستا به نامهای احمدسرگوراب،جیرده وچوبر.

*در سال1370 شمسی(1991میلادی)مرکز شفت به عنوان مرکز دهستان اعلام شد.

*در سال  1373شمسی(1994میلادی) همزمان با بازدید آقای هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت از گیلان،هیات زیر نظر آقای بشارتی وزیر کشور وقت،دستور رسیدگی به تقاضای مردم در محل وبرسی تقاضای مردم شفت را که خواستار تبدیل آن به شهرستان بودند صادر شد.سر انجام در تاریخ 9/7/1374شمسی  شفت شهرستان اعلام شد.(تاریخ شفت/نادر افشاریان ص62)

شهرداران شهر شفت از گذشته تا سال 88

1

میرقوام حجتی

2

علی رضا افشاریان

3

میرقوام نیاپور

4

سیروس زبده

5

سنجری

6

مسچی

7

حسن حسین زاده

8

سیدکریم سقراطی

9

طهورث افشاریان

10

جلالی

11

ابرشهر

12

میرزایی

13

توسلی

14

اسلامپرست

15

سعید صبری

16

عبد الله نجاتی

17

جلیل حمیدی

18

رمضانعلی باقری

19

حسن صفری

20

میرشمس دادرس

21

هنرمند

22

مهدی پور

 

 

 

 

(تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص154)

بخش ها ودهستان ها     

 

شهرستان

مرکز شهرستان

بخش

مرکز بخش

دهستان

مرکز دهستان

شهر

شفت

شفت

مرکزی

شفت

جیرده

جیرده

شفت

ملاسرا

ملاسرا

احمدسرگوراب

احمدسرگوراب

احمدسرگوراب

نصیرمحله

احمدسرگوراب

چوبر

چوبر

(جغرافیای استان گیلان/آموزش و پرورش)

جمع روستاهای شفت به 97 روستا میرسد که 94 روستا مسکونی و سه روستای  ونه بنه ،سیاهکش و لاره سر فاقد سکنه است.

روستاهای دهستان جیرده   (31 روستا)

/ آقامحله / عثماوندان / لاقان / پیرده / شالده/ نهزم /صیقل کومه/ تکرم/ کولی سران /میرمحله/ ناصران / گیلده /خطیبان/ لختکی/ قصاب محله /مردخه /پشت سرا /برزوخندان/ پیرمومن سرا/ کمسار /ذوالپیران /بیالوا/ جیرده/ مژدهه /خرطوم /چماچا/ خمیران/ کوزان/ کلاچ خندان/ چوسر/ شیخ محله /

 

روستاهای دهستان چوبر    (34 روستا)

آقانورسه تن / امامزاده ابراهیم /امامزاده اسحاق /بابارکاب /بیجارسر/ پلنگ پشت /تانی محله /تنزز /جنگل کاری چوبر /چنار رودخان /چوب تراشان /چوبر /خرم آباد /داکله سرا /درودخان /سفیدخانی /سله مرز /شادنشین(شاه نشین) /صیقلان /طالقان /قلعه گل /کاظم آباد /کوچک کمسار /کولوان /کیش خاله/ لیسم /لیفکوخندان /لیفکوه /لاسک /ماشاءالله کل /مبارک آباد /محرمان /میرسرا / ویسرود /

روستاهای دهستان ملاسرا    (17 روستا)

گوراب آقا سید یعقوب /  تازه آباد پسیخان / جیرده پسیخان / چکوسر / راسته کنار / شادخال(شاه خال) / طالش محله / فشالم /کاسان/کلاشم بالا/کوزه گران/گوراب لیشاوندان/ماشاتوک/مرخال/ملاسرا/نوده پسیخان/نوده/

روستاهای دهستان  احمد سرگوراب    (15 روستا)

بداب(بداو) /خرفکل/خره کش/دوبخشر/زردکام/سالک معلم/سپیدمزگی/سیاه مزگی /شالما/گنجار/لپوندان/نصیرمحله/والی سرا/ونه بنه/علی سرا/

دهستان

نام روستا

تعداد خانوار

جمعیت

جمعیت باسواد

زبان

سایت اینترنتی

جیرده

آقا محلّه

18

74

52

گیلکی

_

برزوخندان

125

566

333

گیلکی

_

بیالوا

90

393

263

گیلکی/تالشی

_

پُشت سرا

103

411

255

گیلکی

_

پیرده

114

389

282

گیلکی

_

پیرمومن سرا

99

334

244

گیلکی

_

تکرم

154

582

349

گیلکی

_

جیرده

377

1481

1063

گیلکی

_

چماچا

330

1356

861

گیلکی/تالشی

_

چوسر

35

245

88

گیلکی

_

خرطوم

200

783

509

گیلکی

_

خطیبان

108

419

262

گیلکی

_

خمیران

90

380

255

گیلکی

_

ذوالپیران

173

723

481

گیلکی

_

شالده

288

1188

744

گیلکی

_

شیخ محله

85

319

204

گیلکی

_

عثماوندان

216

759

508

گیلکی

_

قصّاب محله

45

197

142

گیلکی

_

کلاچ خندان

46

163

106

گیلکی

_

کمسار

128

559

386

گیلکی

_

کوزان

182

731

422

گیلکی

_

کولی سران

65

286

185

گیلکی

_

گیلده

82

315

192

گیلکی

_

لاقان

123

460

297

گیلکی

_

لختکی

112

432

292

گیلکی

_

مردخه

233

888

522

گیلکی

_

/ 6 نظر / 17 بازدید
roya yosefi

[خداحافظ]salam be jame veb log nevisan khosh omadi. etefaghi vebeto didam mamanam male siahanzgie. linket mikonam. shoma ham veblogam ro ba esme veblog takhsosi memari link kon. moafagh bashi.

مسعود زارعي

خدا قوت . بسيار جامع و مفيد بود . الهام بخش و مفيد نوشته بوديد

امیر

فوق العاده عالی است.زحمت زیادی کشیدید و من به سهم خود قدر دان این زحمتم[لبخند]

نسیم

عالییی بوووود

دوستدار گیلک و تالش

سلام. اولاَ افتخار می کنم که هم استانی هایی همچون شما دارم البته از دیار مردآویج دیلمی ، پرفسور سمیعی ، پرفسور رضا ، دکتر معین ، دکتر پورداود ، میرزا کوچک خان و .... هم کمتر از این انتظار نیست. و البته به واسطه همین ها ما بایستی بیشتر دقت کنیم. دوست آن است که عیب دوست خود بگوید من هم به سبب علاقه به شما این قسمت از مطلبتان را مورد انتقاد قرار می دهم" که شفتی ها ،آماردها و کاسها آریایی نیستند" اولاَ دوست عزیز آریا بودن و یا نبودن ما مهم نیست. مهم اول ایران و بعد شهر و دیار ما هست و البته همه جای ایران عزیز. ثانیاَ مگر آریا محدود به پارس ، ماد ، پارت است. والا منابعی زیادی هم این حرف را شما را تایید نمی کند. به زبان نگاه کنید. تیپیک هندواروپایی است. با توجه به مقاومت مردم این منطقه در برابر عربها امکان دارد زبانشان عوض شده باشد؟!! در ثانی عزیزم در برابر ماد تسلیم نشدند. اما جانانه همراه با هخامنشیان و اشکانی و ساسانی بودند. ماردها همراه داریوش سوم همه کشته شدند تا آن فرمانروا زنده بماند.

دوستدار گیلک و تالش

گارد اصلی نوشیروان ساسانی از میان مردم سرزمین ما بودند. اولین ندای ایران ایران بعد از حمله عرب از میان ما بلند شد. دوست من مسلماً مرا ملامت مي كنيد كه چرا از اين همه خوبي روي اين مساله تمركز كردم. اما نگاه كنيد چند وبلاگ عيناً همين مطلب ثابت نشده!!! را به نقل از شما درج كردند. خوب بودن مسئولين بيشتر هم مي آورد. اينطور نيست؟ اگر با معضل پان تركيسم كه قبل از ساير هموطنان گيلان را هدف قرار داده مواجه نبوديم عرض مي كردم خوب عقيده شما اين است!!! اما نگاه كنيد عده اي سعي كردند از نارضايتي مردم منطقه پان تركيسم را بر تن مردم خوب آذربايجان كنند. موفق نشدند. حال ما را هدف قرار دادند. بهتر نيست ما مانند نياكانمان بيشتر هوشيار باشيم. بحث اين نيست كه حق ما را چون خوردند ما هم اشتباه كنيم. ما اگر بخواهيم مي توانيم همچون زمان آل بوييه به صورت فرهنگي ايران را مسخر خويش سازيم با دستكم به حق واقعي امان در ايران برسيم.