اماکن دیدنی شهرستان فومن

4- میدان ولی عصر (عج):میدان مرکزی شهر فومن که امروز با نام ولی عصر (عج) شناخته می شود با وسعتی حدود 1500 متر مربع در انتهای خیابان امام خمینی (ره) قرار دارد. میدان مزبور در دوره های مختلف به نام هایی چون: باغ ملی، سبزه میدان و باغ شاه خوانده می شده است. این میدان در اوایل دوره ی پهلوی بین سالهای 1308 و 1310 توسط یک معمار آلمانی و با بهره گیری از عناصر معماری و شهرداری مغرب زمین و تلفیق آنها با معماری ایرانی ساخته شده است. مجسمه ی دستهای رو به آسمان طی چند سال اخیر به این میدان افزوده شده است.

5- شهرداری فومن: ساختمان جدید التاسیس شهرداری فومن  جنب مسجد جامع و در مقابل میدان ولی عصر قرار دارد.

6- حمام گلستان: این حمام که به حمام گلشن نیز معروف بود از نظر قدمت مربوط به اوایل دوره ی پهلوی می باشد. این حمام با مساحت 300 متر مربع در مرکز شهر و در ضلع جنوبی مسجد جامع قرار گرفته است  و بنا به اظهارات مالک آن، توسط شخصی به نام رضوان الله ساخته شده است. بر طبق نوشته های بیرونی روی کاشی ها، حمام مزبور توسط حاج قاسم معمار رشتی در سال 1354 ه.ق. (1314 ه.ش.) به اتمام رسیده است.

7- پل خشتی (خشتاپرد): خَشتِ پل در خیابان مولوی کنونی واقع شده است و در قدیم دو محله ی بالا محله و پایین محله را به هم متصل می کرد. این پل طاق مانند به طول تقریبی 12 و عرض 3.5 متر از آجر و خشت ساخته شده است. در پایین این پل رودخانه ی "شبول کنار" در جریان است که متاسفانه امروزه به سبب هدایت فاضلاب شهری بلا استفاده می باشد. تاریخ دقیق ساخت این پل که بافت معماری قدیمی آن تا حدودی دستخوش تغییر گردیده،  به درستی معلوم نیست ولی آن چه مسلم است پل مزبور در اواخر دوره ی قاجاریه بنا گردیده است. عده ای می گویند که این پل به دست قزاقان روسی در سالهای جنگ جهانی اول ساخته شده است ولی از اظهارات آگاهان منطقه بر می آید که این پل توسط فرد خیری از اهالی فومن بنا شده است.

 8- شکاربانان: مجسمه ی شکاربانان که نشان دهنده ی شکار حیوانات در منطقه است بعد از میدان ولایت فقیه کنونی و در ابتدای خیابان آیت الله کاشانی ابتدای جاده فومن به ماسوله قرار گرفته است. ویک شکارچی تفنگ به دسف یک سگ شکاری و یک شکارچی که چند مرغابی به دست دارد را نشان می دهد.

9- بقعه ی امامزاده میرزا: مزار امامزاده میرزا  از نوادگان امام موسی کاظم (ع) در محله ی قدیمی "خراط محله" شهر فومن قرار دارد. مسجد امامزاده میرزا به یک قسمت مسجد مردانه و یک قسمت بقعه که زنانه است تقسیم می شود. گلزار شهدا و گورستان عمومی شهر نیز در جوار این بقعه قرار دارند.

10- قلعه کُل: در شش کیلومتری غرب شهر فومن کنار راه فرعی فومن- ماسوله در آبادی  قلعه کل قرار دارد. قلعه مزبور در گذشته دارای بناهایی بوده که هم اکنون تنها آثار ی از آجرها و خرابه های آن بر روی یک تپه دیده می شود.

منبع : وبلاگ آقای حسین صلواتی

/ 0 نظر / 85 بازدید