آبشار لاس بند لپوندان شفت

از وسط محله رودخانه ای می گذرد . با عبور از روی پل چوبی وارد مسیر مال رویی خواهید شد که ادامه همین مسیر شما را به آبشار می رساند. بهتر است زیاد هم عجله نکنید و از جاذبه های مسیر لذت ببرید. زیبایی های جنگل و رودخانه آرام با آب زلالش و آبشارک ها و حوضچه های رودخانه که در طول مسیر واقع شده اند هیچ دست کمی از خود آبشار ندارد.

بعد از طی 15 تا 20 دقیقه در مسیر جنگلی به اولین مکانی می رسید که زیبایی اش حتما شما را برای مدتی در آنجا نگاه خواهد داشت. در طی مسیر رودخانه آبشارک های کوچک بسیار است اما به اینجای مسیر که رسیدید ناگهان رودخانه به صورت زیبایی پلکانی می شود. 3 پله به ارتفاع 1 تا 1.5 متر و در بالای آن چند پله ی دیگر با ارتفاع های کمتر که جلوه ی بسیار زیبایی به رودخانه داده و مکان فوق العاده مناسبی برای عکاسی است . آب رودخانه که از این آبشار های پلکانی به پایین می ریزد شاید نا آشنایان به مسیر را به این اشتباه بیاندازد که به آبشار رسیده اند. تا جایی که متوجه شدم محلی ها به این منطقه از رودخانه حوض می گویند.  اصلا عجله نکنید و با خیال راحت روی سنگ های صاف وسط رودخانه و بالای آبشار بنشینید و پاهای خود را در آب زلال رودخانه کرده و از خنکای آن لذت ببرید.  اگر هوا اجازه داد، پیشنهاد می کنم آبتنی زیر این آبشار پله ای را از دست ندهید. سرمای دلچسب آب زلال رودخانه که آرامشی مثال نزدنی را نصیبتان خواهد کرد.

 

اما مسیر تمام نشده و باید کمی دیگر سختی راه را تحمل کنید تا زیبایی های بیشتری نصیبتان گردد. ازحوض (آبشار پلکانی) تا آبشار اصلی لاس بند حدود 15 دقیقه دیگر هم باید پیاده روی کنید. شیب مسیر کمی تند تر می شود اما باز هم عجله نکنید و در مسیر به آرامی حرکت کنید و از زیبایی جنگل لذت ببرید. در مسیر درخت بزرگی افتاده که باید از زیر آن عبور کنید ، حالا دیگر نزدیک هستید. کمی دیگر که بروید صدای سقوط آب شما را متوجه خود می کند. آبشار لاس بند. دقیق نمی دانم ولی شاید ارتفاعی در حدود 8 تا 10 متر . حوضچه ی کوچکی زیر آبشار از سقوط آب بوجود آمده که آب زلالی در آن جاری است. بسیار زیبا ، اما راستش را که بخواهید برای من راضی کننده نبود. خیلی ها همین آبشار را به عنوان لاس بند می شناسند و با رسیدن به این آبشار خیال می کنند که حالا لاس بند زیبا را دیده اند . اما نه ، اشتباه نکنید. البته اگر راهنمایی دوستان محلی نبود من هم دچار همین اشتباه می شدم. آبشار اصلی تنها چند قدم آنطرف تر خود را در دل زیبایی جنگل پنهان کرده. حالا زمان کمی هیجان است. دیگر مسیر دقیقی وجود ندارد. اما باید بدانید که آبشار درست بالای همین آبشار مخفی شده. از زیر این آبشار بالا بیایید و سعی کنید از دست چپ آبشار مسیری به سمت بالا پیدا کنید. احتیاط کنید. راه شیب دار ، باریک و خطرناک می شود اما حتما می ارزد. حالا بالای آبشار هستم. بین دو صخره بزرگ که انگار می خواستند این نگین رودخانه های گیلان را برای همیشه مخفی کنند و آبشار لاس بند.

دوست عزیز ، اگر قصد سفر به این منطقه را داشتید لطفن تمام تلاشتان را در دست نخورده باقی ماندن طبیعت زیبای این منطقه بکنید. با تشکر.

منبع : وب سایت نگاهی نو به گیلان

/ 1 نظر / 87 بازدید
مهرشاد قرباندوست

مهدی پور عزیز سلام. نیایش های شما در این ماه عزیز مورد قبول حق. واژه "لاس بن" درست تر است؛ یعنی پایین لاس= پایین صخره/ عکس های شما مرا به یاد دوران کودکی انداخت. از همین نقطه تا خانه ما بیش از 2 کیلومتر فاصله ندارد. یادش بخیر چقدر برای بازیهای کودکانه به آنجا می رفتیم.