برنج شمال ارزان شد

اردشیر روحی ماسوله رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در خصوص قیمت برنج توضیح داد: قیمت ارقام محلی برنج براساس ساز و کارهای بازار و به صورت توافقی و قیمت ارقام پرمحصول برنج با تصویب شورای اقتصاد و ابلاغ آن به استان ها تعیین می شود. در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی گیلان براساس هزینه های واقعی تولید همه ساله قیمت پیشنهادی خود را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام می کند.

     روحی افزود:هزینه های جاری کشت برنج نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته و نسبت به هزینه های تولید، قیمت ارقام مختلف برنج تکافوی هزینه های جاری را نمی کند. گیلان با وجود 238 هزار هکتار شالیزار و 300 هزار بهره بردار قطب اصلی تولید محصول استراتژیک برنج بوده و باتوجه به سهم این استان در تولید و جایگاه آن، حفظ شالیزارهای حاصلخیز برای تولید محصول برنج ضروری است.
    
     شالیزارهایی که باغ کیوی شد
    تغییر کاربری اراضی شالیکاری نگرانی ای است که کارشناسان نیز بارها از آن یاد کرده اند که در صورت عدم توجه و کم بودن سودآوری اراضی برنجکاری خطر کاهش سطح زیر کشت محصول برنج را در پی دارد. به این ترتیب باتوجه به افزایش هزینه ها و شرایط بازار آیا کشاورزان در سال های بعد از کشت برنج استقبال می کنند و رغبتی به تولید آن دارند؟

     محمدرضا نیک نژاد مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولیدی گیلان در این مورد اعلام کرد:فروش به قیمت کم و منفی شدن تراز سود و زیان کشاورزان موجب خواهدشد سال آینده و به مرور شرایط مازندران در گیلان هم تکرار و مانند مازندران شالیزارها در گیلان به باغ های کیوی و ویلاتبدیل شود. به طور حتم این کاهش اراضی به واردات از خارج منجر شده و دولت مجبور است همه ساله برنج بیشتری وارد کند بخصوص که 70درصد استان های ایران مصرف کننده برنج بوده و فقط 3استان شمالی تولیدکننده عمده این محصول است. این در شرایطی است که محصول برنج امسال بسیاری از کشاورزان گیلانی هنوز داخل کارخانجات در مرحله آماده سازی است و هنوز نتوانسته اند به فروش برسانند. برنج خریداری شده توسط تجار نیز در انبارها مانده چرا که بازار برنج در حال حاضر راکد است و رقم هاشمی به عنوان بهترین نوع برنج استان درحول قیمت 3 هزار تومان دور می زند که مقرون به صرفه نیست چرا که امسال کشاورزان کود هرساله را چند برابر قیمت تهیه کردند. با توجه به حذف تدریجی یارانه نهاده های کشاورزی و افزایش هزینه ها به نظر می رسد کشاورزان در سال 92 از کشت برنج استقبال نکنند و رغبتی به تولید آن نداشته باشند.

    وی تصریح کرد: در حال حاضر 200 تن برنج سال گذشته در انبارهای گیلان به صورت بسته بندی های 10 و 20 کیلویی مانده و با رکود فعلی بازار، مشتری ندارد. از طرفی همه ساله کشاورزان انتظار دارند در مردادماه قیمت ها افزایش یابد ولی برخلاف هرسال بازار راکد مانده است. تجربه نشان می دهد قیمت تضمینی نیز همواره زیر قیمت بازار اعلام می شود اما با قیمت تمام شده تولید فاصله زیادی دارد. با این که قیمت برنج در گیلان کاهش داشته اما قیمت ها در بازار تهران و دیگر شهرهای کشور افزایش یافته است.نیک نژاد گفت: برای این که برنج به قیمت ارزان تر به دست مشتری برسد برپایی نمایشگاه های عرضه مستقیم در سراسر کشور بهترین راه است. اگر خرید برنج کشاورزان توسط تعاونی ها و اتحادیه های کشاورزان انجام شود، قیمت تمام شده برای مصرف کننده هم پائین می آید. اما این امر مستلزم پرداخت تسهیلات با بهره کم به تشکل های عامل خرید است چرا که سرمایه زیادی برای پرداخت به کشاورزان نیاز دارد و در این رابطه باید حمایت شوند.

منبع : گیلان آنلاین

/ 0 نظر / 6 بازدید