روستاها و علل توسعه نیافتگی آنها

آنچه شهرها اهمیت دارند این است که بازار مناسبی برای محصولات کشاورزی و دامپروری آماده شود. چون با افزایش جمعیت ،تقاضا برای محصولات کشاورزی بالا می رود و سبب رونق کشاورزی می شود. بازارهای کشاورزی شهر نیز امکاناتی  را برای اشتغال نیروی انسانی فراهم می کند.اقتصاد متنوع شهر باعث می شود روستاها در حوزه اقتصاد تنوع پذیر باشند.رشد شهر روی الگوهای سرمایه گذاری تولید محصولات کشاورزی و برگشت سرمایه گذاری کشاورزی موثر می افتد.از سوی دیگر با تنوع تولید باعث دگرگونی روستاها برای ایجاد مشاغل مختلف می شود که صنایع دستی و مواد غذایی و پاره ای صنایع دیگر از آن جمله است.شهرها نیز می توانند به روستاها خدمات درمانی و بهداشتی و آموزشی ،فنی و فرهنگی عرضه کنند.روستائیان هم می توانند با مراجعه به شهر محصولات خود را به فروش برسانند.

پدیده شهرنشینی در قرن 18 به دنبال انقلاب صنعتی اروپا آغاز گردید.روز به روز گسترده تر شد. و موجب مهاجرت روستائیان به شهر شد.بنیان این مهاجرت روی صنعت توسعه یافته بود.این مهاجرت در ایران هم در حال گسترش است و باعث می شود مغزهای متفکر زیادی خانه و کاشانه خود را  ترک و به شهرها بروند.شهرنشینی در ایران به عنوان نمود خاصی در جامعه مطرح است.

در ایران قبل از انقلاب مشروطه شهرنشینی زیاد مطرح نبود ولی بعد از انقلاب مشروطه با سست شدن جامعه فئودالی کم کم دولت در کنار حکومت شکل گرفت .باعث توسعه شهرنشینی شد. عناصر شهر نشین (تجار و پیشه وران و اربابان) به لحاظ قدرت مالی و منزلت اجتماعی بودند.

اگر تعادل میان شهر و روستا در توسعه هر دوتا و ارتقای سطح زندگی مردم در روستاها و توسعه روستاها توجه نشود کشور ما به مشکل خواهد خورد.روابط شهر و روستا بر محوریت سیاست توسعه حاکی از آن است که اهداف توسعه روستایی و شهری جدا از هم نیستند.چون بازارهای اصلی دریافت تولیدات کشاورزی در مراکز شهرها قرار گرفته است.اهمیت بررسی روابط شهر و روستا به منظور تعادل بخشی در عملکرد و فعالیتهای روزمره آنان می باشد.نقش شهری با تولیدات صنعتی و یا صنایع دستی مشخص می شد و روستا نیز با تولید محصولات کشاورزی و دامداری خود را باز می یافت،با وجود این همیشه پیرامون شهرها را  مزارع کشاورزی  و باغات میوه احاطه می کرد و این امر به ویژه در ایران نشان می دهد که بیشتر شهرها منشاء روستایی دارند و بخش عظیمی از ساکنین شهرها در فعالیتهای کشاورزی بودند.مشکلات و نارسایی های روستاها باید تحت بررسی و مطالعه قرار گیرد و نتایج اجتماعی و اقتصادی حاصل از استراژی های توسعه روستایی می تواند به مسئولین و برنامه ریزان شهر در تعیین اهداف و تدوین برنامه های توسعه به کار قرار گیرد می توان موانع توسعه را پیدا کرد و جهت تسهیل در توسعه برنامه های اقتصادی  و فرهنگی  و اجتماعی گامهای بعدی را برداشت.

برنامه های توسعه روستایی جزئی از برنامه های توسعه کشور به شمار می رود چون در صورت عدم توازون بین شهر و روستا و توسعه نیافتگی روستاها مشکلاتی را بوجود خواهد آورد که باعث بوجود آمدن نارسایی های فرهنگی و اجتماعی برای شهرها شود.

یکی از مشکلات فومن و استان گیلان بحث اطلاع رسانی و کمبود نشریات و سایتهای خبری و تحلیلی هستند.که می توانند باعث پیشرفت و ترقی شهر شوند.هفته نامه ها و سایتها می توانند با بررسی و نقد قرار دادن مشکلات و همفکری با مسئولین شهری باعث رفع نواقص شوند.یک بازوی کمکی باشند.نقش سرمایه گذاران بومی هم می تواند خیلی به توسعه اقتصادی شهر کمک کنند.کسانی که به زادگاه خود علاقه مند هستند می توانند با کمک همین عزیزان به پیشرفت و ترقی فومن امیدوار بود.افرادی مانند مهندس موسوی که بنیانگذار گروه صنعتی فومن شیمی می باشد.باعث کارآفرینی و توسعه شهری و اقتصادی شهر شده است.و به شهر فومن آبرو و اعتبار بخشیده است.خیلی از مردم خارج از بعد تاریخی و توریستی ، شهر مجسمه ها ، کلوچه های خوشمزه فومن را با فومن شیمی هم می شناسند.پس این سرمایه گذاران می توانند برای ترقی و پیشرفت قدم مثبت بردارند.که باعث افتخار شهروندان فومنی باشد.

در فومن سرمایه های زیادی نهفته است ولی مورد توجه قرار نمی گیرند.یکی استفاده از صنعت گردشگری و توریستی و تاریخی بودن فومن است .که هیچ سودی برای فومن جز مشکلات تردد در معابر و ترافیک و شلوغی شهر بعد گرانی اجناس چیزی نصیب فومن نمی شود. فقط دود ماشنها و ترافیک و مشکلات آن به فومنی ها می رسد.چون با گسترش شهر فومن از لحاظ شهری هیچ فکری برای آن در نظر گرفته نشده است.خیابان یا کمربندی های خوبی ایجاد نشده تا برای مردم فومن مشکلی درست نشود.قلعه رودخان و ماسوله می تواند خیلی به اقتصاد فومن کمک کنند ولی هیچ بهره ای از آن برده نمی شود.

نگاهی به نمایندگان فومن در چند سال اخیر می کنیم می بینیم آقایان سید عباس صفوی ،شهید محمدحسین افتخاری ،محمدرضا شفیعی کاس احمدانی ،دو دوره حاج ناصر عاشوری ،حاج رسول جماعتی ،مهندس میرزایی راهی مجلس شورای اسلامی شده اند.فومن با این همه نماینده ولی هیچکدام نتوانسته اند کار ارزشمندی برای شهر داشته باشند.فومن هنوز نتوانسته است از نظر اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی و بهداشتی پیشرفت داشته باشد.خیلی از روستاها و خود شهر فومن آب آشامیدنی خوب و بهداشتی برخورد نیستند.یکی دیگر مشکلات و عدم پیشرفت فومن شوراها در روستاها هستند که کارایی لازم برخوردار نیستند.باید دست در دست هم برای کشوری نمونه اسلامی تلاشی دوچندان کنیم .فومن از لحاظ تاریخی یکی از بهترین شهرکهای توریستی جهان را دارد.قلعه رودخان هم از نظر توریستی و گردشگری منطقه خوبی برای جذب گردشگر و مسافر می باشد.

منبع  : http://mohsenmaklavani.blogfa.com

/ 0 نظر / 6 بازدید