عزاداری ماه محرم در گیلان

مردم گیلان نیز همچون مردم سایر مناطق ایران، آداب و رسوم ویژه ای برای سوگواری حسین بن علی (ع) دارند. مردم سعی می کنند تا در روزهای نهم و دهم محرم، به زادگاه خود بروند و در جمع بستگان و آشنایان خود در مراسم عزاداری شرکت کنند. روضه خوانی، سینه زنی، زنجیر زنی، چهل منبر، شام غریبان، تعزیه خوانی و ... از جمله مراسم عزاداری در ماه محرم مردم گیلان است. به عنوان نمونه، مراسم عزاداری در ماسوله در اینجا آورده می شود:

مردم ماسوله مثل شیعیان گیلان و تالش مراسم مذهبی را به جای می آورند و این مراسم قدمتی دیرینه دارد.

برای اولین بار از سال 1261هـ. ق برنامه منظمی برای برگزاری دهه اول محرم، در هر روز و هر شب تدوین شد.

این برنامه بسیار حساب شده است و با طوق بندی از شب هفتم آغاز می شود. در روزهای بعد تا روزدهم برنامه ها و عزاداری ادامه می یابد و در شب یازدهم مراسم شام غریبان انجام می شود.

در شب دوازدهم محرم پس از انجام مراسم مربوط به خاکسپاری شهیدان کربلا (توسط طایفه بنی اسد) و تعزیه داری در جوار "امامزاده عون بن علی" برنامه عزاداری ماه محرم پایان می یابد. به گفته "رابینو" تمام ساکنان ماسوله روز دهم محرم به مسکن و کار خود باز می گردند.

پیروی از مذهب شیعه در استان گیلان از زمان ال بویه سبب شده است که از دیرباز در سرتاسر استان مراسم عزاداری امام حسین (ع) برگزار شود.

منطقه خزر در خصوص آیین های عزاداری مردم گیلان در ماه محرم با حضور آل بویه در گیلان و توجه به این امر که گیلانیان از نخستین ایرانیانی هستند که پیرو مذهب تشیع بودند، برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) در قالب آیین های متنوعی از دیرباز در سرتاسر استان گیلان برپا بوده است.

یکی از این آیین ها برگزاری مجالس تعزیه خوانی است که همچنان در اقصی نقاط گیلان برگزار می شود که هدف از آن علاوه بر عزاداری، زنده نگاه داشتن نهضت عاشوراست.

در گیلان بیش از 75 مجلس تعزیه وجود دارد که تعزیه خوانان هر روز از ماه محرم را به یکی از این مجالس اختصاص می دهند.

یکی دیگر از آیین های ماه محرم در استان گیلان دسته گردانی است که اهالی آبادی و یا روستا به بقاع متبرکه و مساجد می روند و سینه زنی میکنند و همچنین با تشکیل دو ردیف صف کشیده در مقابل هم با پوشش لباسهای سیاهرنگی که تا زانو می رسد به دنبال نوحه خوانی که در راس جمعیت می ایستد زنجیر زنی میکنند و زنان و کودکان بیشتر در حاشیه و یا به دنبال آنان در خیابان ها به عزاداری می پردازند.

یکی دیگر از مراسم های عزاداری در ماه محرم در گیلان کرنا(کرنی) زنی است. کرنی یک آلت موسیقی به طول1.5متر است که توسط 5 تا 7 نفر کرنازن در مساجد و در راهها در گیلان انجام می شود این مراسم در لاهیجان، لشت نشاء و آستانه نیز همچنان برپاست.

یکی دیگر از این آیین ها، پخت غذا در ایام ماه محرم در خانه های روستایی است که روستاییان به وسع خود در هر خانواده طبق( مجما) از غذا را تهیه کرده و در مساجد برای نیازمندان می آورند و پس از صرف غذا، شرکت کنندگان به عزاداری می پردازند

/ 0 نظر / 11 بازدید