اسب کاسپین؛ میراث طبیعی منطقه خزر

به گفته وی کشور ژاپن نیز گونه ای از اسبهای بومی منطقه خود را که در قدیم برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت با حفاظت و پرورش در جزایری مانند هوکایدو و تهیه سناریویی برای جلب گردشگر اکنون در صنعت توریسم مورد استفاده قرار می دهد.
وی با تاکید بر این که مهمترین چیزی که این بانک ژنی را تهدید می کند ناخالصی آن است متذکر شد: حفاظت و پرورش این گونه یک بحث فرابخشی است.
به اعتقاد فرج پور باید طرح جامعی برای حفاظت از این گونه تهیه شود و گروههای مختلف اعم از دانشگاهیان ، دستگاههای اجرایی همچون جهاد کشاورزی ، گردشگری ، محیط زیست ، تربیت بدنی و شهرداری ها متفقا در حفظ و پرورش آن مشارکت داشته باشند.
به گفته وی اگر همت جمعی وجود داشته باشد حتی سازمانهای بین المللی نیز حاضر به کمک خواهند بود.
وی برگزاری جشنواره در سالهای اخیر توسط دوستداران اسب زیبای کاسپین را اقدامی درخور تحسین دانست .
اسب کاسپین یک نژاد خالص و قدیمی از نتیجه تکامل نژادهای زیبا و برتر است.
از قرون هفتم این اسب‌های کوچک ، زیبا و رام به دلایل نامعلومی ناپدید شدند و تنها در نقاشی‌های به‌جا مانده از دوران مغول در قرن شانزدهم اسبچه‌هایی ترسیم شدند که کودکان بر آنها سوار بودند.
تا آنکه در سال ‎ 1966خانم لوئیز فیروز در شهر آمل به اسب کوچک زیبایی برخورد که یک ارابه حامل سیمان را می‌کشید.
از آنجا که تعداد زیادی از این نوع اسب با ساختار بدنی ظریف در این محل وجود داشت خانم فیروز احتمال داد که این نژاد ، یک نوع نژاد ویژه و کمیاب مختص قسمت شمالی ایران باشد.
این نژاد اصیل و زیبا پس از کشف توسط خانم فیروز به کشورهای دیگر فرستاده شد و هم‌اکنون در کشورهای استرالیا، انگلیس و آمریکا پرورش داده می‌شود.
اما با وجود تلاشهایی که در سالهای اخیر صورت گرفته هنوز نه تنها در کشور بلکه در استانهای حاشیه خزر چندان شناخته شده نیست .
رییس هیات سوارکاری گیلان و از پرورش دهندگان اسب کاسپین که چند جشنواره اسب کاسپین به همت او برگزار شده معتقد است حفظ این گونه علاوه بر این که از جنبه حفظ تنوع زیستی منطقه حائز اهمیت است می تواند از جنبه اقتصادی ، گردشگری ، فرهنگی و ورزشی بسیار حائز اهمیت باشد.
" هوشنگ افشاری " اظهار داشت : این اسب بومی به راحتی در محیط طبیعی زندگی می کند و نیاز به نگهداری های ویژه ندارد.
پرورش این اسب برای صادرات نیز می تواند مورد توجه ساکنان حاشیه خزر بویژه روستاییان باشد.
به گفته وی این اسب در خارج از کشور بین 30 تا 50 هزار دلار به فروش می رود.
گیلان دارای دو مرکز پرورش اسب کاسپین در حسن رود انزلی و رضوانشهر است.

/ 0 نظر / 12 بازدید