آشنایی با برخی از آوازهای گیلانی

شرفشاهی

از انواع آوازهای گیلی ست که به خاطر استفاده از شعرهای شرفشاه دولایی به این نام شهرت یافته است. شرفشاه از شاعران و عارفان صوفی مسلک و شهیر قرن هشتم گیلان است که شعرهای عرفانی، حکیمانه و دینی او توسط یکی از مستشرقین در کتابی گردآوری شده است. این نغمه به فراخور مضامین شعرهای شرفشاه از جنبه های مذهبی و حکمی برخوردار است و از این نظر می توان آن را با تبری ها(امیری ها) مقایسه کرد.

 

امیرخوانی

آواز امیر خوانی گیلان بر گرفته از امیری های مازندرانی ست. فرم و ساختار امیری های گیلانی بیشتر ملهم از امیری های طالقانی ست  و به همین دلیل از نظر مایگی با امیری های مازندرانی متفاوت است. متن امیری های گیلی عیناً از شعرهای منسوب به امیر پازواری گرفته شده، اما لهجه ی شعرها گیلی است.

آبکناری

به مجموعه ای از آوازهای همانند گفته می شود که بیشتر در مناطق جلگه ای گیلان رایج اند و به دشتی نیز مشهوراند. آبکناری از قدیمی ترین انواع آوازهای گیلانی، و در توصیف زندگی جلگه نشینان و ساحل نشینان این منطقه است. این آواز با شکل ها و حالت های مختلف به موسیقی چوپانی گیلان نیز راه یافته است.

غم انگیز

غم انگیز چنان که از نامش بر می آید آوازی اندوهبار است که در توصیف فراق، رنج ها و آرزوهای ساکنان این منطقه خوانده می شود. این آواز دو فرم نزدیک به هم دارد که فرم دوم آن به غم انگیزِ شکسته مشهور است. شعرهای غم انگیز عموماً برگرفته از دوبیتی های عامیانه و متداول گیلی ست.

گیلکی

گیلکی در لغت به معنای زبان مردم گیلان و «مربوط یا منسوب به گیلان» است. این آواز که از نظر فرم، مایگی و حالتّ نغمه به غم انگیز شباهت دارد از رایج ترین آوازهای جلگه نشینان گیلان است و مضمون شعرهای آن، تغزلی و عاشقانه است.

منبع : وب سایت پارپیرار

/ 3 نظر / 8 بازدید
مهرشاد قرباندوست

همه را گفتی مهدی پور عزیز، اما "تالشه خله" چیز دیگری است. یادش به خیر چقدر در جنگل های لپوندان " تالشه خله" می کردیم... اما حالا... نه صدایی برای فریاد و نه جنگلی برای گشت و گذار. دیگر بغض گلوی ما را فشرده و صدا در گلو مانده. به قول شاعر " بغضم امان نداد و صدا در گلو شکست" خدایا کی از این تهران لعنتی نجات پیدا می کنم؟؟؟

سینا

با عرض سلا و تشکر از وبلاگ بسیار مفید و زیباتون. خواستم بهتون بگم که شرقی ترین شهر گیلان چابکسر هست!!!!!![چشمک]

علیرضا مسجودی

از مطالب بسیار عالی که در وبلاگتون دارید خیلی خوشم اومد خیلی سپاسگذارم