در مورد کشتی گیله مردی


کشتی گیله مردی از جمله مسابقه ای است سنتی از قدیم الایام در گیلان معمول بوده و هنوز هم هست ودر قسمتی از مازندران ودر بیشتر نقاط گیلان مرسوم میباشد وقدمت آن به سالیان قبل از حمله مغول به ایران می رسد در آغاز پیدایش این کشتی شاید حالت تمرینات تدافعی و تهاجمی در برابر متجاوزان به منطقه را داشته وبه مرور زمان بصورت حرکات نمایشی در آمده است و بیشتر در مراسم ها و جشن ها و فراغت از کار انجام میشود .

در زمان برگزاری مسابقات از طریق پیک روز مدت ومحل مسابقات کشتی اعلام می شود تا داوطلبان و مردم حضور بهم رسانند و برای این منظور منطقه وسیعی (میدان) که وسعت آن در تناسب با گنجایش تماشاگران باشد در نظر می گیرند . اطراف مسابقات کشتی را با استفاده از پایه های چوبی و پوشش هایی نظیر گونی محصور ویکطرف آن را جهت رفت وآمد باز نگه میدارند مراسم کشتی با نواختن طبل وسرنا آغاز شده و کشتی گیران قبلا شلوار خود را که لاسپاره نام دارند به پا میکنند و پهلوانان دسته دسته لخت شده ودر فضای پپپپپپپآزاد میدان قدم میزنند و آغاز کارشان با نیایش است در چهار جهت میدان گشتن با حالت خضوع و خشوع و احترام به تماشاچیان نشانه خود را حقیر شمردن ودر خدمت مردم بودن است . آنگاه کشتی گیران نیم تنه خود را می پوشند بعد یک یا دو تنگوله از یک دسته نیم تنه های آنان را در آورده ودر میدان راه میروند ویک با دو تنگوله از یک دسته دیگر برخواسته و مبارزه میطلبد بعد از اتمام کار تنگوله ها یک پهلوان برخواسته و شروع به راه رفتن در طول و عرض میدان را میکند و به موازات هم از جلو تا ده قدم راه میروند وبعد به عقب برمیگردند  و بعد کشتی گیران با هم دست وپنجه نرم میکنند . این کشتی مخلوطی از کشتی آزاد و کج وجودو و کاراته می باشد یک کشتی گیر اگر هر یک از اعضای بدن به استثنای پای حریف را به زمین برساند برنده است . کشتی گیر برنده بطرف جلوی تماشاچیان پرش میکند ودوران جمع میکند وبه رسم جوانمردی وپهلوانی دوران را به آدم های فقیر تقدیم میکند .

 در نصیرمحله هم از قدیم تا به حال این ورزش علاقه مندان زیادی دارد واز پهلوانان این ورزش میتوان به پهلوان یقوب روستا و زنده یاد  پهلوان عطا الله رجبی وزنده یاد پهلوان اسماعیل امانی و  پهلوان نصرت محمودپور و... نام برد . امیدواریم که ماهم این ورزش را همیشه زنده نگه داریم و با حمایت از جوانان باعث رشد وترقی این ورزش در استان باشیم

/ 2 نظر / 102 بازدید
حامد

زنده باد ورزش گیلانی

تیمور رضایی

سایت خیلی بدی است