اشکور بهشت گمشده شرق گیلان


اشکور  سرزمین  مردان  دلاور ، سرزمینی با تاریخ دیرین  همراه  هزاران  راز کهن  که  در دل  نهفته  دارد ، در گذر زمان توانسته است فرهنگ  غنی  و پربارش  را پاس  دارد  و مردمان  سخت کوش آن  پاسداران  خوبی    در  حفظ  آداب ورسوم  پهنه ای از سرزمین  مقدس  ایران  باشند.

آنان توانسته اند ادبیات  مردمی خود  را کهن ترین دستا ورد اندیشه و  احساس انسان  ها است  با گویش ها ، جشن ها و شادیها ، آئین های دینی ،داستان ،اسطوره ها ،و... از روزگاران کهن به  گونه دلنشین  به دست دوستداران و شیفتگانش هدیه نماید . گرچه در تند باد گذر روزگاران از گردنه های خطر عبور نموده اند اما تمدن فرهنگ  تجدد  توانسته پاره ای از آداب و رسوم دیرین آنان را به چالش طلبد و  در پهنه هایی آن را به زیر ابرهای تاریک زمان پنهان سازد.

اشکورات، در رحیم آباد شهرستان رودسر یکی از دیدنی ترین نقاط کشور محسوب می شود. این منطقه با وجود جنگل ، تپه، کوهپایه، دشت، مرتع و قله های بسیار زیبا و از همه مهمتر مردمی ساده دل ، مهمان نواز و خونگرم  سالانه پذیرای خیل عظیمی ازگردشگران و مسافران است. نان کماچ، چای و پنیر محلی ازجمله غذاهایی است که در هرخانه ای برای پذیرایی به خصوص به وقت عصرانه بر سر سفره عزیزان این خطه دیده می شود.

 هوای پاک و زمین مساعد برای کشاورزی باعث شده تا انواع درخت های میوه  از قبیل سیب، اخته و به، که همه از طعم خاص ییلاقی برخوردارند در این مناطق دیده می شوند. درختان  تنومند گردو، فندق و درختان زرشک از دیگر فراورده های مردم اشکورات است.

وجود بیش از ۵هزار هکتار زمین زراعی در اشکورات باعث شده که مردم مبادرت به کشت سیب زمینی ، فندق، گندم، جو ، لوبیا، عدس ، گوجه فرنگی ، بادمجان ، گل گاوزبان، یونجه و... داشته باشند.

 درگاه، کلایه، کلرود، چکرود، قاضی چاک، عروس محله، زیار، گرمابدشت، سجیران، جیرکل، ویشکی ،شاهراج از محله های معروف منطقه اشکورات  هستند که دیدن هرکدام از آنها که در نقاط مختلفی با چشم اندازهای متفاوت از یکدیگر قرار دارند روح انسان را شاد و نفس را پاک می کند.

 اگر شهر کلاچای را پشت سر بگذاری و به سمت رحیم آباد عزیمت کنی و از آنجا به قصد دیدن این سرزمین کهن و تاریخی عبور کنی، از مسیر جنگل های بکر و دست نخورده ایگذر خواهی کرد و در پیچاپیچ راهی که تو را فرا می کشد؛  بعد از طی کردن مناظر دیدنی و زیبای مسیر جاده، آدمی را بهاوج می رساند و چشم هر رهگذری را به خودخیره میسازد!... ا

شکور با قدمتی دیرین و گذشته ای پرماجرا، پژواک گاه تاریخ است؛ زیرا که دراین سرزمین پژواک فریاد تاریخ گذشته هنوز در پیچش است و هر رهگذری اگر گوش جان  بسپارد، آوای تاریخ را خواهد شنید که چون تخته سنگ های  عظیم در سراشیب تپه ها سردر گریز دارد!...

از آنجایی که منطقه اشکور رودسر باوجود پتانسیل های بالا همچون بهشتی پنهان از دیده ها و نظرها دور مانده است،نگارنده را برآن داشت تا به معرفی و شناساندن هرچه بیشتر این سرزمین به مخاطبان بپردازد تا بلکه چراغ راهی -  هرچندکورسو- بر علاقه مندان به گردشگری و طبیعت مؤثر واقع گردد.

باشد که چنین بادا!...


با تشکر از وبلاگ ویشکی زیبا

جمع آوری و تنظیم  :  مهدی پور(وبلاگ نصیرمحله)

/ 2 نظر / 116 بازدید
یاسر

درود بر شما آقای مهدی پور با تشکر و آرزوی سلامتی شما ازشما بخاطر این مطلب تشکر می کنم امیدوارم در معرفی استانمان موفق باشی. سلامتی شما را آرزوی ماست.

یاسر

اشکور را بر همه جان و دل است /اشکور بر هر غریبه منزل است. سپاس از شما