اطلاعاتی پیرامون اسبچه خزر Caspian Horse

اسبچه خزر که به " اسب مینیاتور دریای خزر " نیز معروف شده است،  ازنظر ظاهری، تناسب اندام یک اسب بزرگ را دارد.

قدمت نژاد آن به سه هزار سال می‌رسد و یک نژاد اصیل ایرانی است. در واقع یکی از هیجان‌انگیزترین کشفیات اسب در قرن گذشته (قرن بیستم)، کشف اسب خزر است.

این اسب که تصور می‌شد از هزار سال قبل منقرض شده، یکی از چهار تیره اصلی اجداد اسبان خونگرم امروزی جهان می‌باشد.

خصوصیات رفتاری این نژاد حاکی از هوش سرشار آن بوده و مهمترین ویژگی‌اش فراگیری سریع و آسان رفتارهای آموزشی است.

تلفیق این هوش با خلق و خوی مهربان در این نژاد، آن را جزو بهترین نژادها برای سوارکاری و آموزش سوارکاری کودکان در جهان قرار داده است.

آموزش و تربیت این نژاد در باشگاه‌های سوارکاری نشان داد که از نظر پرش از استعداد خاصی برخوردار بوده و در بسیاری موارد قابل رقابت با اسب‌های بزرگ می‌باشند.

اسبچه خزر با توجه به سابقه تاریخی، زیبایی و استعدادهای بسیار بالا، مناسب آمیزش با سایر نژادهای اسب‌های داخلی و خارجی است.

خانم لوئیز فیروز،کاشف اسب خزر:

درحالی که بسیاری از ایرانی ها برای رفتن به ینگه دنیا تلاش می‌کنند شاید باور نکردنی باشد که زن آمریکایی هفتاد و پنج ساله ای در روستای قره تپه شیخ کلاله درترکمن صحرا، به تنهایی یا به قول خودش با اسب ها و سگ هایش زندگی کند.

خانم لوئیز فیروز، کاشف اسبچه خزراست. اسب بومی ایران که نیای بسیاری از اسب های کنونی جهان است. نقش این اسب از جمله نگاره های پلکان آپاداناى تخت جمشید است که در آن هدایای امرای ایالت ها – ساتراپ های - مختلف ایرانی که برای داریوش هخامنشی آورده شده، نشان داده شده است.

لوئیز فیروز زاده ویرجینیاست. پدر وکیلش در دوران جنگ جهانی دوم، مدتی در ایران بوده. او که دانشجوی ادبیات اروپایی ولادیمیر ناباکوف بوده، با یک ایرانی ازدواج کرده و به ایران آمده است.

او پس از پنجاه سال زندگی در ایران، خود را ایرانی می‌داند وعلاقه اش به ایران در حدی است که وصیت کرده در روستای قره تپه شیخ در ترکمن صحرا خاکش کنند.

علی گلشن در کتاب اسب ترکمن درباره لوئیز فیروز می‌گوید: 

"یکی از افرادی که تحقیقات بسیاری را درباره اسب در ایران به انجام رسانده است، لوئیز فیروز است. او در سال ۱۳۳۶ با یکی از شاهزادگان قاجاری ایران به نام نرسی فیروز که از نوادگان فرمانفرما بود، ازدواج و به همراه او به ایران سفر کرد. او با کمک همسر خود و با توجه به علاقه ای که به اسب و سواری داشت مرکزی را به نام نوروز آباد در تهران، جهت سواری فرزندانش تاسیس کرد." 

لوئیز همواره به دنبال اسبی کوچک اندام بود که برای سواری کودکان مناسب باشد. سرانجام، جست و جو و کنجکاوی او در این باره منجر به کشف مجدد نژادی شد که قدمتی هزاران ساله داشت. او با پشتکار فراوان توانست اسبی را به دنیا معرفی کند که دارای ارزش فراوانی بود. او این اسب منحصر به فرد را که به مینیاتور اسب عرب شباهت دارد، اسبچه خزر نامید. 

علاقه بسیار او به اسب های ایرانی، زمینه تحقیقات وسیع او درباره اسب های مناطق مختلف ایران شد. لوئیز فیروز برای انجام مطالعات خود بر روی این اسب ها مزرعه ای را در یکی از مناطق ترکمن نشین ایران، واقع در روستای قره تپه شیخ از توابع شهرستان کلاله خریداری و مطالعات خود را بر روی این اسب ها آغاز کرد. زندگی با ترکمانان و مطالعه دقیق او بر روی اسب ها نکات بسیاری به او آموخت. 

او برای تکمیل تحقیقات خود و با همکاری مراکز و متخصصانی از جمله باستان شناس مجاری دکتر ساندر بوکینی و دکتر گاس کتران از دانشگاه کنتاکی،  مطالعات باستان شناسی و ژنتیک بر روی اسب ها انجام داد. 

بدون شک موفقیت و پیشرفت هایی که در ارتباط با اسب در ایران دیده می‌شود تا حد زیادی مرهون تلاش و زحمات این فرد دلسوز است. در حال حاضر لوئیز فیروز یکی از موفق ترین و بزرگترین  پرورش دهندگان اسب در ایران است و در راه حفظ نسل و به نژادی اسب های ایرانی، فعالیت زیادی دارد.

*

منابع:

همشهری آنلاین

خبر آنلاین

/ 0 نظر / 38 بازدید