دانستنیهای کوتاه اما جالب

   ارنست همینگوی, رمان نویس نامدار آمریکایی در سال های جوانی, بوکسور آماتوری بود.

ü   طی یک نظر سنجی در سایت شبکه بی. بی. سی, نلسون ماندلا محبوب ترین سیاستمدار دنیا لقب گرفت.

ü   به اسناد گزارش سازمان ملل در سال 2005 میلادی, کشور امارات متحده عربی با 4/4 درصد, بیشترین نرخ رشد جمعیت جهان را داراست.

ü   برپایه آمار سال 2000 میلادی, توکیو با جمعیتی بالغ بر 000/400/26 نفر, پرجمعیت ترین شهر جهان شناخته شد.

ü   برخورد کشتی تایتانیک با یک کوه یخی شناور در 14 آوریل 1912 میلادی, منجر به مرگ 1500 نفر از سرنشینان آن گردید. تایتانیک, 46000 تن وزن داشت.

ü   کوفی انان؛ دبیر کل سازمان ملل متحد: روزانه 30 هزار کودک در جهان, قربانی فــقر می شوند.

ü   تعریفی از تجارت الکترونیکی: تجارت الکترونیکی, انجام هرگونه کارهای تجاری و بازرگانی به گونه ی Online  و با کاربر شبکه ی رایانه ای می باشد و خرید و فروش کلی یا جزیی کالاها چه به صورت محسوس و یا غیر محسوس و ارایه سرویس دهی های گوناگون به مشتریان و دیگر امور بازرگانی را دربر می گیرد.

در این روش نوین, بازرگانان می توانند فارغ از مرزهای جغرافیایی, محصولات و خدمات خود را به شکل تمام وقت و به همه ی متقاضیان و خریداران در سراسر دنیا, عرضه کنند.

ü  از سوی انجمن نویسندگان جمهوری ارمنستان و رهبر مذهبی ارامنه جهان, جایزه بزرگ ترجمه در کشور ارمنستان, موسوم به گانتق در سال 2005 میلادی به احمد نوری زاده, شاعر و مترجم ایرانی و بنیانگزار ارمنی شناسی فارسی اعطا شد.

ü  اتانازی  Euthanasia  به معنی مرگ خوب, یا مرگ راحت که در تعریف شورای اخلاقی و قضایی انجمن پزشکان آمریکا عبارت است از: " عمل ایجاد مرگ در بیماری غیرقابل درمانی که درد و عذاب وی غیرقابل تحمل و درمان می باشد, به شیوه ای نسبتاً سریع و بی درد به دلایل دلسوزانه. "

اتانازی که از آن " به مرگی " و " مرگ سبز " نیز نام برده می شود, در حال حاضر در دو کشور بلژیک و سوئیس, برای تسریع مرگ بیماران لاعلاج, قانونی شمرده می شود.

ü   سازمان بهداشت جهانی World Health Organization : هر سال حدود یک میلیون انسان خودکشی می‌کنند. آمار خودکشی در جهان, ۱۶ نفر به ازای هر صدهزار نفر است و بطور متوسط در هر ۴۰ ثانیه یک‌نفر خودکشی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱،۵ میلیون نفر در سال برسد.

/ 0 نظر / 10 بازدید