عکس هایی بسیار زیبا از سوسن چهلچراغ

در سال 1354 گیاه شناسی به نام «لدربوری» در روستای داماش گیلان  موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن، سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی شد. پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و در این سال ها، رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت چهار هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.از آنجا که این منطقه، جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است، هر گونه بهره‌برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.

قامت این گل نزدیک یک متر است و از آنجا که گل‌های آن به طرز خاصی به پایین برگشته‌اند، نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

زمان رویش این گل در ماه‌های خرداد و اوایل تیر است که به صورت گلی با قامت بلند به شکل واژگون شکفته می‌شود. شکوفه‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز شده و انتهای گلبرگهای آن، پوشیده از دانه‌های برجسته و پرچم‌های بسیار بلند است.

 سوسن چلچراغ، نایاب‌ترین گل در دنیا در حیاط خانه های شهر بره سر مرکز بخش خورگام رودبار گیلان و چند روستای اطراف آن محلی امن برای تکثیر این گل کمیاب شده و لازم بذکر است این گل، تنها در دو نقطه از دنیا می روید: داماش استان گیلان و لنکران در منطقه تالش نشین جمهوری آذربایجان.

منبع : گالری عکس کادوس

گردآورده : وبلاگ نصیرمحله

/ 0 نظر / 5 بازدید