روستای سراوان

جاذبه‏های گردشگری

روستای سراوان با موقعیت طبیعی زیبا و اقلیم معتدل، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردیدارد. چشم‏انداز شالیزارها، جنگل‏ها، حواشی رودخانه‏ها، ارتفاعات و دامنه‏های سرسبز، بخش کوچکی از زیبایی وصف‏ناپذیر و جذاب سراوان است.
جنگل‏های انبوه و متراکم سوزنی برگ پارک سراوان، با وسعتی در حدود 1450 هکتار، در غرب روستا گسترده شده‏اند. مسیر این پارک جنگلی آسفالت است و در طول آن، آلاچیق‏هایی برای استراحت مسافران ساخته شده است. قسمت‏هایی از پارک، شیب ملایمی دارد و فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت و استراحت گردشگران است.
از دیگر جاذبه‏های پارک سراوان، موزه میراث روستایی گیلان است. این موزه در زمینی به مساحت 200 هکتار، در پارک جنگلی سراوان، در مسیر جاده رشت ـ قزوین در دست احداث است. اقدامات اولیه طراحی و تأسیس موزه، پس از زلزله 1369 برای جلوگیری از تخریب بناهای سنتی صورت گرفت و در اردیبهشت 1384 اولین قسمت آن مورد بهره‏برداری قرار گرفت و تاکنون 3 مجموعه خانه مسکونی قدیمی مربوط به شرق گیلان در این موزه بازسازی شده است.
در ساخت این موزه علاوه بر شناسایی و بازسازی خانه‏های سنتی گیلان و توجه به معماری آن‏ها، به برخی ویژگی‏های فرهنگی و مردم‏شناسی منطقه، مانند نوع معیشت، فرهنگ و آداب سنن، دین، غذاهای سنتی روستایی، موسیقی، بازی‏ها و پوشاک و تمامی زوایای زندگی روستاییان گیلان توجه ویژه‏ای خواهد شد.
کاروانسرای سراوان، معروف به کاروانسرای شاه عباسی یا لات، متعلق به دوره صفوی است. این کاروانسرا در 30 کیلومتری جنوب شرقی رشت در جاده قدیمی رشت ـ قزوین واقع شده و در ساخت آن از مصالحی چون آجر ختایی، سنگ و ساروج استفاده شده است.
این بنا، از یک حیاط مرکزی به طول و عرض 20/26 متر و رواق‏ها و اتاق‏هایی در اطراف تشکیل شده است. ورودی کاروانسرا و بخش شاه‏نشین آن در قسمت شرقی قرار دارد و در چهار ایوان آن، چهار مال‏بند ساخته شده و حجره‏هایی در کنار حیاط، جهت اسکان مسافران احداث شده است. کاروانسرای سراوان در سال 1369 مورد مرمت قرار گرفته است.
مردم روستای سراوان همانند سایر مسلمانان در اعیاد و جشن‏های دینی و مذهبی مانند عید فطر، غدیر و قربان به نیایش و سرور و در ایام محرم و وفات و شهادت ائمه به عزاداری می‏پردازند. در آستانه عید نوروز نیز با شادی و سرور به پیشواز سال نو می‏روند و به دید و بازدید اقوام می‏پردازند. مراسم سیزده بدر، چهارشنبه سوری و شب یلدا را نیز، برگزار می‏کنند.
زمزمه آوازهای محلی توسط افراد کهنسال روستا به زبان شیرین گیلکی در مناسبت‏ها و فصل کشت و درو حصول و کشتی گیله مردی سرگرمی‏های مردم روستاست.
پوشاک غالب مردان و زنان روستا همانند مردم شهری است؛ اما در جشن عروسی به خصوص در شب حنابندان، اطرافیان عروس و داماد از لباس‏های قدیمی و سنتی با رنگ‏های شاد و زیبا استفاده می‏کنند.
صنایع دستی روستای سراوان مشتمل بر بافت شال و جوراب است.
انواع غذاهای محلی و چاشنی‏ها مانند کباب، میرزا قاسمی، سیاه قاتق (فسنجان)، ورقه و زیتون پرورده در روستا تهیه و ضمن تأمین مصرف خانوار، به مسافران و گردشگران عرضه می‏شود.

منبع : گیل یار

/ 0 نظر / 114 بازدید