خوتکای ابرو سفید Garganey (خوتکای پرسفید ) با نام علمی Anas querquedula -

خوتکا ابروسفید " گونه ای از اردک های روی آبچر است که حدود 38 سانتیمتر طول دارد، این پرنده از اردک سرسبز کوچک تر و از خوتکای معمولی کمی بزرگ تر است.

ن پرنده نیز مثل خوتکای معمولی و سایر گونه های روی آبچر کوچک قادر است خود را با یک جهش ناگهانی و سریع از سطح آب جدا و پرواز کند.

جوجه آوری " خوتکا ابروسفید " در اغلب نقاط اروپا و آسیای غربی دیده می شود، در ایران جوجه آوری آن در نواحی شمال غربی و اطراف دریاچه ارومیه صورت می گیرد.

این پرنده مهاجر بوده و در زمستان تمام جمعیت آن به آفریقا مهاجرت می کند، در ایران و در فصل زمستان این پرنده در نواحی جنوب غربی دیده می شود، در این دوره می توان دسته های بزرگ این پرنده را مشاهده کرد.

" خوتکا ابروسفید " در دوران جوجه آوری خود را به علفزارهای آبی، نیزارهای تالابی و جاهای مشابه که می توانند خود را در آن پنهان کنند نزدیک کرده و در چنین جاهای لانه می سازند.

تشخیص پرنده نر بالغ خیلی ساده است، این پرنده سر قهوه ای رنگ دارد و بالای چشمش ابرویی سفید رنگ دیده می شود که تا پشت سر ادامه می یابد اما پرنده ماده خیلی شبیه خوتکای معمولی ماده است.

همچنین دو تفاوت اصلی خوتکا ابروسفید نر و ماده در این است که تنوع رنگ در سر خوتکای سر سفید ماده بیشتر از گونه معمولی بوده و این پرنده در زمانی که می خواهد روی آبچری کند سرش را خیلی بیشتر از خوتکای معمولی تکان می دهد، پرنده نر صدای خشک و خش خش مانند شبیه " کنررک " و پرنده ماده صدای کوتاه و غار غار تیزی دارد.

گفتنی است، خوتکای ابروی سفید از خانواده مرغابی سانان بوده که از اواسط مرداد ماه وارد تالاب های استان گیلان می شود و اوایل مهرماه به زیستگاههای زمستان گذرانی خود مهاجرت می کند.

/ 0 نظر / 100 بازدید