آشنایی با روستای واجارگاه

پس از مدتی افراد یکی از خانواده ها که شامل 4برادر ویک خواهر بودند از این محل کوچ کرده و جهت پیدا کردن زمین های جدید و نزدیکتر به آبادی و شهر,به قسمتهای شرقی تر استان گیلان مهاجرت کردند.

این خانواده در بخش کلاچای زمین هایی خریداری کرده و در این زمین های جدید ساکن شدند.

آنها نام محل جدید خود را هم به یاد سرزمین اصلی خود واجارگاه نهادند که برگه خرید زمین به عنوان اولین سند به نام واجارگاه ثبت شده است.

این 4برادر و یک خواهر هرکدام در قسمتی از زمین های خریداری شده ساکن شدند که به رسم خود آنها را به 5 محل نامگداری کردند.نام این 5 محل شامل:

1- جور سره 2- مین سره 3- جیر سره 4- اون دیم سره 5- امیرعلی سره می باشد.

این خانواده اولین ساکنان واجارگاه جدید بودند که به مرور زمان به دلیل خاک حاصلخیز این منطقه "واجارگاه"به مکان جدید برای کشت و کار و فعالیت های کشاورزی تبدیل شد و روز به روز بر جمعیت آن افزوده گردید و کم کم به صورت یک جمعیت متمرکز و شهر مانند تبدیل شد.

ساکنان قسمت های جدید که در زمین های وسیع واجارگاه پراکنده شده بودند تشکیل محله هایی برای خود دادندکه این محله ها امروزه با نام های بندبن – سلیم سرا- باغدشت- گاوماست و.....شناخته می شوند.

در سال 1344 ه ش شهرداری واجارگاه تاسیس شد. واجارگاه یکی از بزرگترین مراکز اشتغال و اقتصادی در بخش کلاچای و شرق گیلان بوده و بزرگترین مرکز کارخانه های چای به حساب می آید.

کارخانه های چای سازی واجارگاه از سال های 1331تا 1333 تاسیس شده اند که عبارت اند از

· کارخانه چای سازی شرکت(گرجی) که قدیمی ترین آنها محسوب می شود.

· کارخانه چای سازی پناهی

· کارخانه چای سازی کهنسال

· کارخانه چای سازی قندهاری

· کارخانه چای سازی شمس هاشمی

· کارخانه چای سازی امامی

· کارخانه چای سازی بهار برگ

اولین مدرسه شهر واجارگاه در سال 1328 در ساختمان مرحوم حاج علی اکبرپورامیرواجارگاه تاسیس شد.امروزه واجارگاه تقریبا 1400خانوار (کمی بیشتر یا کمتر) و بالغ بر 6500نفر جمعیت دارد.دارای تاسیسات زیربنایی از قبیل آب تصفیه شده بهداشتی ,برق,مخابرات,پمپ بنزین,مدارس ابتدایی,راهنمایی,دبیرستان,جاده اتوبان شهری آسفالته,اداره پست ,اموزش و پرورش,باشگاه ورزشی,شهرداری,آتش نشانی,زمین فوتبال,کتابخانه,خانه بهداشت,ایستگاه تاکسی داخل و برون شهری,بانک ملی,تجارت,صادرات,کشاورزی,مسجد جامع و....می باشد.

منبع : وبلاگ واجارگاه

/ 0 نظر / 13 بازدید