فاطمه (س) غمگینانه‌ترین روایت ولایت

فاطمه (س) غمگینانه‌ترین روایت ولایت

 

فاطمه (س) بانویی از نسل پاک رسول خدا (ص) که غمگینانه‌ترین روایت ولایت است.

 

 

فاطمه (س) بانویی از نسل پاک رسول خدا (ص) است که در نزد مسلمانان برترین و والامقام‌ترین بانوی جهان در تمام قرن‌ها و عصرهاست.

سراسر زندگانی صدیقه طاهره (س) مملو از مکارم اخلاقی و رفتارهای نمونه و انسانی است و مقام و منزلت او در نزد خداوند و بین مسلمانان به ویژه شیعیان کمتر از دیگر ائمه نیست و آن حضرت دارای منزلتی عظیم‌تر است.

فاطمه (س) در خانه رسول خدا (ص) بزرگ شد و تربیت یافت و با مجاهدت و تلاش به مقام بلند معنوی رسید به ‌طوری که در ستایش ایشان چندین آیه قرآنی نازل شد.

رسول خدا (ص) به تربیت دختر گرامی‌اش توجه خاصی داشت و در فرصت‌های مناسب او را به بی‌اعتنایی نسبت به دنیا و ادب و ایثار و حفظ حجاب و ... ترغیب می‏فرمود و با نصایح مختلف و امید بخشیدن به فضل پروردگار و توجه به ذکر و تسبیح الهی برای تربیت وی همت می‌کرد.

پیامبر (ص) بارها در سخنانش مقام و موقعیت والای فاطمه (س) را برای مسلمان‏ها بیان می‏کرد و می‏فرمود: «فاطمه سبب خلقت افلاک است و ملائکه الهی در خدمت او هستند او را اذیت نکنید که اذیت او اذیت من است، فاطمه‌ من، اهل بهشت است و در قیامت از شیعیانش شفاعت می‌کند».

فضایل و مناقب فاطمه (س) بسیار زیاد است و او در هر زمینه از امور زندگی بر تمام زنان عالم پیشگام بود و گوی سبقت را در ایمان و عبادت و زهد و حجاب و از همگان ربود و در همسرداری، ایثار، انفاق، مروت، عدالت و ... سرآمد همگان شد و در ردیف کامل‌ترین زنان عالم جای گرفت.

فاطمه (س) به «سیدة‌النساءالعالمین» ملقب شد و از دست مبارکش معجزات زیادی جاری و از سرچشمه علم نخستین و آخرین سیراب شد.

فاطمه زهرا (س) در بخشی از خطبه فدکیه فرمود: پس خداوند ایمان را موجب پاکی شما از شرک، نماز را موجب تنزیه و پاکی شما از آلودگی تکبر، زکات را موجب تزکیه و طهارت روح و روان و رشد و فزونی در روزی، روزه را موجب پایداری اخلاص، حج را سبب استواری دین، دادگری و عدل را موجب انسجام و تقویت دل‌ها، اطاعت و پیروی از ما را موجب نظم و آسایش ملت، رهبری و پیشوایی ما را موجب امان از جدایی و تفرقه، جهاد را موجب عزت و شکوه اسلام، صبر و پایداری را کمکی بر استحقاق و شایستگی پاداش، امر به معروف را به مصلحت عامه مردم، نیکی به پدر و مادر را سپری از خشم پروردگار، پیوند و پیوستگی با ارحام و خویشاوندان را موجب کثرت جمعیت، قصاص را موجب جلوگیری از خونریزی‌ها، وفا به نذر را موجب قرار گرفتن در معرض آمرزش، پرهیز از کم‌فروشی را موجب عدم زیان و ورشکستگی، نهی از آشامیدن شراب را به خاطر پاک بودن از پلیدی، دوری جستن از قذف (تهمت ناروای جنسی) را انگیزه‌ای برای جلوگیری از لعن و نفرین، پرهیز از دزدی را موجب حفظ عفت و پاکدامنی قرار داد.

بانوی بزرگ دو عالم در ادامه خطبه فدکیه فرمود: خداوند شرک ورزیدن نسبت به خود را از آن جهت حرام فرمود که بندگان در بندگی خود نسبت به ربوبیت او اخلاص پیشه کنند، پس از خداوند بدان‌گونه که شایسته است پرهیز داشته باشید و تقوا پیشه کنید و جز در حال مسلمانی از دنیا نروید و خدا را در آنچه که شما را بدان امر می‌کند و آنچه که نهی می‌کند فرمان‌برداری کنید زیرا تنها بندگان دانا از خداوند خوف و ترس دارند.

قبر مطهر و پنهان حضرت فاطمه (س) یکی از مسایلی بوده که عاشقان آن حضرت را در حسرت دیدن و زیارت آن نگه داشته است.

قبر مطهر این بانوی دو عالم باید تا قیامت و تا قیام فرزند عزیزش حضرت مهدی (عج) مخفی بماند تا سندی زنده بر مظلومیت آن بانو و گواه ظلم و ستم قاتلان او باشد.

منبع : خبرگزاری فارس

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله


/ 0 نظر / 10 بازدید