جنگجویان تالش، ۳ هزار سال پیش چگونه کشته شدند؟

 

دو نیم شدن اندام، برش‌های عمیق روی چانه؛ فک و پیشانی و قطع عضو اجساد کشف شده در گورستان‌های تالش حکایت از جنگ‌های خونباری دارد که در آن طیف‌های مختلف سنی از نوجوانی تا میان‌سالی شرکت می‌کردند و در برابر ضرباتی مهلک و بسیار شدید کشته می‌شدند.

 

دو نیم شدن اندام، برش‌های عمیق روی چانه؛ فک و پیشانی و قطع عضو اجساد کشف شده در گورستان‌های تالش حکایت از جنگ‌های خونباری دارد که در آن طیف‌های مختلف سنی از نوجوانی تا میان‌سالی شرکت می‌کردند و در برابر ضرباتی مهلک و بسیار شدید کشته می‌شدند.
تالش منطقه‌ای وسیع و کوهستانی است که شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد زندگی در آن از 3500 سال پیش تا امروز به شکل مداوم وجود داشته است. کشف گورستانی بزرگ به وسعت 400 هکتار از دوره عصر آهن تا دوران اسلامی دلیل این مدعا است.
گشودن گورهای تاریخی عصر آهن دو و سه در این گورستان‌ها رازهایی از نبردهای خونین را فاش کرد که در آن کوچک و بزرگ شرکت داشته و کشته شده‌اند.
«فرزاد فروزان‌فر»، انسان‌شناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در این باره به «میراث خبر» گفت: «قطع عضو، آثار به جا مانده از برش شمشیرهای مفرغی و آثار به جای مانده از شدت این ضربات به همراه ابزارهای جنگی در گورهای گشوده شده نشان می‌دهد که جنگ‌های این منطقه در عین تداوم و هم‌زمانی بسیار خونبار بوده است و کوچک و بزرگ در آنها شرکت کرده و کشته می‌شده‌اند.»
وی در ادامه گفت: «در یکی از گورهای باز شده بقایای اسکلت نوجوانی کشف شد که زیر 20 سال سن داشت. آثار برش شمشیر روی پیشانی وی نشان می‌داد که بر اثر ضربه مرگ‌آور یک شمشیر مفرغی جان باخته است. نکته جالب آن که شدت ضربه آنقدر شدید بوده که نوک شکسته شمشیر بر پیشانی وی باقی مانده و به همین شکل نیز تدفین شده بود.»
فروزانفر با اشاره به نمونه‌های دیگر گفت: «در گورهای دیگر نیز اجسادی پیدا شد که در سنین مختلف با ضربات مهلک شمشیر کشته شده‌اند. بر اثر این ضربات برش‌های عمیقی روی چانه یا فک‌ها به وجود آمده است که نشان از مرگ دردناکی می‌دهد. همچنین برخی از این ضربات باعث قطع عضو یا حتی دو نیم شدن تنه نیز شده است.»
به گفته وی سن افرادی که به نوعی در جنگ‌ها کشته شده‌اند؛ نشان می‌دهد که کوچک و بزرگ در این جنگ‌ها شرکت می‌کردند و برای دشمنان آنها فرقی نمی‌کرده است که روبرویشان چه کسی قرار گرفته زیرا قدرت ضربات شمشیر در نوجوان‌ها و پیرترها یکسان یا نسبتا برابر بوده است.
شواهد چنین جنگ‌های خونبار کمتر در گورستان‌ها یا مناطق دیگر پیدا شده است نمونه چنین وضعیتی در سال 1931 توسط دکتر اشمیت در تپه حصار دامغان کشف شد که وی در آن حفاری با مقدار زیادی اجساد قطعه‌قطعه شده مواجه شد.
در گورستان‌های تالش فارغ از شرکت مردها و نوجوان‌ها زنان نیز شرکت می‌کردند که بر همین اساس نمونه‌ای در تالش پیدا شد که زنی با ابراز جنگی تدفین شده بود. هم زمانی اجساد کشته شده نشان می‌دهد که تالش در دوره‌ای از سکونت مردم عصر آهن ناامن بوده است؛ اما در مطالعات باستان‌شناسی انجام گرفته هنوز ماهیت دشمنان این افراد مشخص نشده است. از سوی دیگر به علت رطوبت منطقه مقدار زیادی از اسکلت‌های به دست آمده متلاشی شده بود که امکان مطالعه روی آنها را دشوار کرده است.
گورستان‌های تاریخی تالش تا پیش از آغاز کاوش‌های مداوم بارها مورد دستبرد قرار گرفته است و بر اثر این دستبردها اشیا بسیاری از گورها خارج شده اند.

/ 0 نظر / 25 بازدید