کشف قدیمی ترین بقایای اسب خزری ( اسب پادشاه ) در گوهر تپه شمال ایران -

 

 

 

 

 

کانون پژوهش های ایران باستان در دانشگاه لندن اعلام کرد بقایای قدیمی ترین اسب خزری که به دلیل شهرت در میان خاندان های سلطنتی به "اسب پادشاه" نیز شهرت دارد، در شمال ایران کشف شده است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، این بقایا که بیش از سه هزار سال قدمت دارند در منطقه ای از شمال ایران به نام "گوهر تپه" یافته شده اند. در زمان های قدیم، مقامات سلطنتی معمولا این گونه اسب ها را برای راندن در میان میدان های مبارزه و یا راندن ارابه ها به کار می گرفتند، این گونه از اسب ها قدیمی ترین گونه شناخته شده از اسب ها به شمار می روند که هنوز در جهان در حال پرسه زدن هستند.

 

نقش اسب خزر بر دیوار پرسپولیس

با بالاتر رفتن سن گوهر تپه تاریخچه مصور این اسب های زیبا به بیش از سه هزار سال پیش باز می گردد. برخی از کشفیات این منطقه سنی بیش از 12 هزار سال دارند اما باستان شناسان باور دارند بقایای جدید نشان می دهند این اسب در اواخر عصر برنز زندگی می کرده است.

"علی مهفروزی" رئیس تیم باستان شناسی در گوهر تپه می گوید با توجه به شکل، حالت و ابعاد بقایای کشف شده از اسب، اکنون می دانیم که قدیمی ترین نژاد از اسب های خزر را در اختیار داریم. باید به تحقیقات خود ادامه دهیم تا به خاک دست نخورده ای که با قدیمی ترین زمانی که انسان ها این منطقه را تصرف کرده اند، در ارتباط است دست بیابیم.

 

تصویر اسب خزر در کتیبه داریوش

دفن کردن اسب ها در کنار انسان ها در این منطقه یکی از نکات جالب توجه است که در عین حال در دوران باستان امری رایج به شمار می رفته و نشان می دهد اسب ها در آن زمان تا چه اندازه ارزشمند بوده اند.

بر اساس گزارش دیسکاوری، اسب های خزر از اسب های مدرن کوچک تر بوده و ابعاد بدن آنها 3/2 ابعاد بدن اسب های امروزی است اما به گفته "لوئیس فیروز" فردی که احیای گونه خزر را به وی نسبت می دهند، اسب های خزر جاندارانی مهربان، باهوش و همراه هستند. این اسب ها استخوان های باریکی داشته، قد کوتاهند و از چشم های بزرگ، گوش های کوتاه و پوزه کوچک برخوردارند. این اسب ها بسیار سریع بوده و به شکل شگفت انگیزی قدرتمندند.

/ 0 نظر / 7 بازدید