" شفت "؛ تجلی جلوه های طبیعی باشکوه در دل زیبایی های گیلان

" شفت " تجلی جلوه های طبیعی باشکوه و پنهان در دل زیبایی های گیلان در شمال ایران است که سالانه میزبان مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور و حتی دنیاست.

این منطقه  از شمال شرق به شهرستان رشت، از جنوب وجنوب شرق به زنجان و شهرستان رودبار و ازغرب به شهرستان فومن و صومعه سرا محدود می‌ شود.

شهرستان شفت به لحاظ ناهمواریها شامل مناطق جلگه ای، کوهپایه ای، جنگلی و کوهستانی است که مهمترین ارتفاعات آن امامزاده ابراهیم (ع ) است.

اقلیم این منطقه به تبعیت از آب و هوای گیلان معتدل و مرطوب است که در مناطق کوهستانی جای خود را به آب و هوای معتدل کوهستانی می ‌دهد.

  رودخانه سیاه مزگی، مظهر زیبایی های طبیعت شفت


مهمترین رودخانه‌ های منطقه شامل چنار رودخان، شیخ محله، امامزاده ابراهیم (ع) و سیاه مزگی است، رودخانه سیاه مزگی که از جوار شهر شفت، روستای خرمکش و پائین توسه عبور می‌ کند به شهرستان شفت زیبایی خاصی بخشیده است.

شهرستان شفت با مساحت 681.3 کیلومتر مربع شامل دو شهر شفت و  احمد سرگوراب، دو بخش مرکزی و احمد سرگوراب، چهار دهستان ملاسرا، جیرده، نصیر محله  و چوبر است.

این شهرستان در 22 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری 65 هزار نفر است، ساکنان این شهرستان 87 درصد در روستا زندگی می‌ کنند، قومیت و زبان رسمی مردم و مناطق کوهستانی شفت، تالشی  و در قسمتهای جلگه ای گیلکی است.

شهرستان شفت از نظر اقتصادی به کشاورزی، دامپروری و یا صنایع وابسته به این دو متکی است، برنج از محصولات مهم کشاورزی منطقه است همچنین باغداری، پرورش دام و طیور، زنبورداری، شیلات، پرورش آبزیان و کرم ابریشم از دیگر فعالیتهای جاری این شهرستان است.

علاوه بر تولید خشکبار از قبیل شاه بلوط و صیفی جات، گل و گیاه زینتی ( گل محمدی گیلده ) نیز از منابع درآمدی مردم منطقه محسوب می‌ شوند.

بازارهای هفتگی این شهرستان که شامل شنبه بازار احمد سرگوراب، یکشنبه بازار چوبر، دوشنبه بازار شفت و چهارشنبه بازار نصیر محله است هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران می باشد.

مهمترین سوغات منطقه " پنیر سیاه مزگی " و " برنج پشته ‌سرا " است، صنایع دستی شهرستان شامل شال بافی، سفالگری، گلیم‌ بافی، حصیربافی و ابریشم بافی می باشد.

شهرستان شفت جاذبه‌ های گردشگری فراوانی دارد که از مهمترین آنها می ‌توان پل تاریخی لیشاوندان، مجموعه باستانی کمسار، حمام تاریخی و خانه قدیمی فرضعلی خرم در روستای ملل چاله بیجارسر، خانه ابوالقاسم خان پورلطفی و خانه عبدالرزاق شفتی را نام برد.

آبشارهای دودوزن، لاس پشت، دیوا کل، آبشار توسه، وزنه بن، دیوان‌ دره (طالقان) و آبفووز چماچا از دیگر جاذبه های شهرستان شفت است.

آبشارهای طبیعی همچون نگینی در دل جنگلهای سر سبز شفت خودنمایی می کنند


استخرهای طبیعی این شهرستان شامل لیشاوندان، ملاسرا، کوزه گران، گیچ سر، چماچا، خرطوم، نورماس نصیر محله، استخر چماچا، خرطوم سل، روژه گیل کمسار، گوراب لیشاوندان، آقا سید یعقوب ناصران، کوزان، کیفکو خندان، پیرده، تکرم، گریبان و توسل گیلده، شیخ محله، بزرگ سل، خشک سل و کاسان است.

جاذبه‌ های طبیعی شفت که گردشگران را از اقصی نقاط کشور و حتی دنیا به سوی خود جلب و جذب می کند از قبیل خرفکل، پارک جنگلی چوبر، مناطق ییلاقی امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق (ع)، سیاه مزگی، چنار رودخان، کانال هوایی آب روستای بداب، مدخل خروجی آب بر فومنات (چوبر )، منطقه زیبای طالکوه و خرطوم هستند.
جاذبه‌ های زیارتی شفت که زبانزد عام و خاص است بستر خوبی برای توسعه صنعت گردشگری در این منطقه فراهم کرده است.

امامزاده ابراهیم (ع ) در محلی به این نام در نزدیکی روستای طالقان در 35 کیلومتری جنوب شرقی شفت واقع  شده است، مطابق شجره نامه موجود امامزاده ابراهیم (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع ) است.

امامزاده ابراهیم (ع)  که دو ویژگی زیارتی و سیاحتی داشته و در فصل بهار و تابستان پذیرای هزاران نفر زائر است، این منطقه در انتهای جاده کوهستانی - جنگی واقع شده است که جاده آن بطور کلی از حاشیه رودخانه و مناظر طبیعی امتداد پیدا می کند.

امام زاده ابراهیم واسحاق (ع) شفت از جاذبه های مهم گردشگری مذهبی شفت هستند


امامزاده اسحاق (ع) در محلی جنگلی به نام سیاه کوه در 25 کیلومتری جنوب شفت  واقع شده است و مطابق شجره نامه موجود بقعه مدفن امامزاده  اسحاق (ع ) برادر امام رضا (ع ) و خواهرش خیرالنسا خواهر حضرت معصومه (س) از فرزندان امام موسی کاظم (ع ) است.

بقعه سید ابوالقاسم ( نهزم )، بقعه  سید کاس آقا ( توسه )، بقعه  سید احمد ( چماچا )، بقعه  سالک معلم (سالک معلم و شالماء )، بقعه آقا  نورسه تن ( چوبر )، بقعه  بابا رکاب، بقعه پیر مختار و سیده مرضیه ( احمد سر گوراب )، بقعه  میرعزیز ( میرسرا چوبر )،  آقا سید یعقوب و سیدرضی ( کلاشم ) و بقعه  حاج علی آقا ( کاظم آباد چوبر ) از دیگر جاذبه های گردشگری مذهبی است.

 همچنین منطقه سیاحتی سیاه مزگی در حد فاصل شفت و زنجان قرار داشته و یک منطقه تفریحی و سیاحتی است، سالانه گردشگران و مسافران زیادی بسوی خود جذب و جلب می کند.

" آبشار دودوزن " از جاذبه ای گردشگری شهرستان شفت است که در منطقه خرمکش شفت و در درون جنگل واقع شده است و از زیباترین آبشارهای گیلان محسوب می شود، فاصله آن تا شفت 24 کیلومتر است. برای رسیدن به این آبشار بعد از شفت باید از آبادی های عثماوندان، احمد سرگوراب، نصیر محله، شالماء، سفید مزگی، لپوندان،علیسرا و سیاه مزگی عبور کرد تا به خرمکش رسید.

 "پل لیشاوندان " از جاذبه های تاریخی شفت است


"پل لیشاوندان " از جاذبه های تاریخی شفت است که در ۱۲آذر ماه سال ۱۳۷۵با شماره ثبت ۱۷۸۲به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، این پل بر روی رودخانه خوبک در میانه جمعه بازار کنار جاده اصلی رشت به فومن و مجاور روستای لیشاوندان واقع شده و از آثار دوره قاجار محسوب می شود.

 پل لیشاوندان در مکانی قرار گرفته که رودخانه در کم عرض ترین بستر خود جریان دارد، این پل به طول 30 و عرض شش متر دارای یک دهانه طاق دار اصلی به عرض 5.30 و دو دهانه فرعی و دو طبقه به عرض هر کدام 2.15 متر است، حداکثر ارتفاع پل در بالای تیزه طاق اصلی به 9 متر می رسد، طاق بکار رفته در این پل از نوع جناغی با خیز تند است.

پایه های پل در جهت موافق و مخالف جریان آب دارای موج شکنهای نیم دایره است و بر بالای دو پایه میانی، دهانه های کوچکتری تعبیه شده است و در دو انتهای پل آثار دو دهانه مسدود جلب نظر می کند.

 مصالح بکار رفته در این پل، آجرهای به ابعاد 5×21×21 سانتیمتر و ملات ساروج است، سطح گذر پل که از میانه به طرفین دارای شیب ملایم و در طرفین دارای جان پناهی است.

بدین ترتیب از بین بناهای مذهبی شهرستان شفت، بقعه های امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق (ع ) شهرت بیشتری دارند،  اطراف بقعه امام زاده ابراهیم (ع) را کوههای مرتفع و جنگلها در برگرفته اند، در فصلهای بهار و تابستان بیشتر از هر زمان دیگر مردم به زیارت این امامزاده می آیند، اطراف بقعه امامزاده ابراهیم (ع) خانه های چوبی سه طبقه ساخته شده و کسانی که به زیارت می آیند در این خانه های چوبی ساکن می شوند.

در جنوب کوههای شفت در 25 کیلومتری این شهرستان نیز بقعه  امامزاده اسحاق (ع ) واقع شده است، بنای اصلی بقعه شامل اتاقی به شکل مربع - مستطیل است که 9 متر طول و 7 متر عرض دارد.

 همینطوراطراف این بقعه، قبرهای قدیمی و جدید وجود دارد و آثار سفالی نیز در این محدوده دیده می شود که نشان دهنده سکونت مردم در دورههای مختلف است.

به هر حال جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی شفت هرساله گردشگران زیادی را بسوی خود جذب می‌ کند اما این کافی و رضایت بخش نیست بلکه باید با ایجاد زیر ساختهای مناسب این میزان ارتقا یابد.

منبع : خبرگزاری فارس

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

/ 0 نظر / 83 بازدید