حاجی بکنده و سواحل زیبای آن


الگوی معیشت و سکونت

در سال 1385، جمعیت روستای حاجی بکنده 880 نفر گزارش شده است.
درآمد اکثر روستاییان، از فعالیت‏های زراعی، باغداری، دامداری، صیادی و خدماتی تأمین می‏شود. محصول عمده زراعی روستای حاجی بکنده، برنج است ولی باقلا، خیار و کدو نیز در آن به عمل می‏آید.
صیادی از دیگر فعالیت‏های اقتصادی مردم روستاست که زیر نظر سازمان شیلات به صید انواع ماهی‏های سفید، کپور، آزاد، سیاه کولی، کاس کولی، کیلکا و نیز به صید ماهی‏های خاویاری مانند فیل ماهی، چالباش و ازون برون می‏پردازند. دامداری به شیوه سنتی متداول است و پرورش طیور خانگی مانند مرغ، اردک و بوقلمون در روستا رواج دارد.
روستای حاجی بکنده بافت مسکونی پراکنده‏ای دارد و به صورت خطی گسترش یافته است. اکثر خانه‏ها به سبک مدرن و به صورت ویلاها و سوئیت‏های زیبا بازسازی و نوسازی شده‏اند. مصالح به کار رفته در آن‏ها غالباً شامل سیمان، آجر، گچ، ورق گالوانیزه، تیرآهن و امثالهم می‏باشد.
ساخت سوئیت‏های زیبای روستایی در حیاط خانه‏ها به منظور اجاره به گردشگران، نشانه رونق گردشگری روستایی حاجی بکنده است.

جاذبه‏های گردشگری
استقرار روستای حاجی بکنده در کنار دریای خزر، امکان استفاده از طبیعت دریا و ساحل شنی و امکان انجام ورزش‏های ساحلی و شنا، صید ورزشی ماهی، تماشای صید (پره صیادی) گروهی و زمستانی، خرید ماهی تازه از صیادان و ده‏ها جاذبه دیگر، روستای حاجی بکنده را به یک روستای گردشگری بالفعل تبدیل کرده است. حواشی رودخانه‏های حاجی بکنده و امین‏آباد و چشم‏انداز سرسبز مزارع شالی و مسیر دسترسی به روستا با طبیعتی حیرت‏آور بر جذابیت‏های آن می‏افزاید.
مردم روستای حاجی بکنده، در برگزاری مراسم ملی و مذهبی، مانند مراسم پیشواز عید نوروز، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، شب یلدا و اعیاد مذهبی فطر، غدیر و قربان مشارکت عمومی دارند و مراسم ایام محرم و وفات ائمه را با سوگواری و عزاداری به جا می‏آورند.
کشتی گیله مردی، ورزش بومی و محلی این روستاست. خواندن آوازها و ترانه‏های محلی، همراه با رقص‏های محلی در جشن‏های عروسی رواج دارد. صدای ساز نی نوازندگان محلی در ایام تعطیلات، برای مسافران روستای حاجی بکنده جذاب و تماشایی است.
پوشاک غالب مردان و زنان روستای حاجی بکنده همانند پوشاک بسیاری از روستاییان گیلان است. زنان روستا، در مراسم عروسی و حنابندان از لباس‏های سنتی و محلی با رنگ‏های شاد استفاده می‏کنند.
باقلی خورشت، میرزاقاسمی، ترش تره، فسنجان، نان‏های برنجی و گندمی از انواع غذاهای محلی روستاست.
پخت انواع کباب گوشتی و انواع کباب ماهی ازون برون و کباب ماهی سفید در روستا رواج دارد.

دسترسی: این روستا از طریق شهر خشکبیجار و شهر رشت با جاده‏ای مناسب قابل دسترسی است.

/ 0 نظر / 35 بازدید