اعتیاد چگونه به ۱۵ ساله ها رسید؟

کاهش سن اعتیاد از ۲۳ به ۱۵ سال ،خبری است که معاون فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر آن را به عنوان جدید ترین نتایج تحقیقات در کشور اعلام کرد.وی تعداد معتادین در کشور را بر طبق آمارهای سال ۸۶ دو ملیون نفر دانست. حمید صارمی همچنین با اعلام متاهل بودن ۶۰ درصد …

کاهش سن اعتیاد از ۲۳ به ۱۵ سال   ،خبری است که معاون فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر آن را به عنوان جدید ترین نتایج تحقیقات در کشور اعلام کرد.وی تعداد معتادین در کشور را بر طبق آمارهای سال ۸۶ دو ملیون نفر دانست.
حمید صارمی همچنین با اعلام  متاهل بودن ۶۰ درصد از جامعه معتادین چالش های جدیدی را به میان آورد. او گفت:« در گذشته تصور می شد که افراد مجرد در معرض اعتیاد قرار دارند اما تحقیقات نشان می دهد که ۶۰ درصد معتادان را افراد متاهل تشکیل می دهند.»
بنابراین از آنجایی که ۶۰ درصد این افراد متاهل هستند و هر کدام ۵ تا ۶ فرزند دارند بدین ترتیب پیش بینی می شود که ۱۲ میلیون نفر از خانواده و افراد جامعه در معرض تهدیدات اجتماعی هستند.
موضوع اعتیاد به عنوان یکی از اصلی ترین تهدیدات اجتماعی ،همیشه قشر وسیعی از جامعه را به خود مشغول کرده است ، که اگرچه به طور مستقیم با خود این مسئله درگیر نیستند اما آثار سو و عواقب آن گریباگیر هستند.

حل مشکل اعتیاد نیازمند توجه ویژه مسئولین ویک برنامه ریزی دقیق می باشد، موضوعی که صارمی نیز در سخنان خود از آن یاد می کند:« در برخی موارد سیاست های ما در برخورد با آسیب های اجتماعی سیاست انکار ، نفی ، سکوت و یا اقرار بوده است. این در حالی است که باید با رویکرد واقع بینانه به استقبال آسیب های اجتماعی برویم و در این صورت است که می توانیم جهت گیری درستی برای کنترل آسیب های اجتماعی در کشور انجام دهیم. »

شاید این توجه صرف به پیشگیری موضعی و غفلت از پیشگیری اجتماعی است که باعث شده مسئولین تا به امروز از توجه به نقش موثر فرهنگ سازی ،آموزش وعلاج قبل از وقوع فکری نکنند.
توجه به این امردر حالی از سوی معاون فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان می شود که چندی پیش خبری مبنی برنبود اطلاعات دقیق و جامعی از آمار معتادین کشور واکنش رسانه ها و کارشناسان را به دنبال داشت و بر طبق آن ناصحی، رئیس مرکز سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت آمار موجود را مربوط به سال ۸۶  دانست که طبق آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد.
صارمی همچنین از ارائه لایحه پیشگیری از وقوع جرم به مجلس خبر دادو اختصاص بودجه به  آسیبهای اجتماعی را برای اولین بار در کشور دانست.
حال با توجه به سخنان ناصحی از دغدغه ۹۲ درصدی مردم از آسیب‌های اجتماعی مواد مخدر و مشکلات و خساراتی که معتادین برای جامعه به دنبال دارند باید نشست و دید که مسئولین از چه اهرمی برای مقابله با آن استفاده خواهند کرد؟
منبع : صومعه سرا نیوز
/ 0 نظر / 6 بازدید