خشکه دریا کجاست؟

چگونگی ایجاد دریاچه

به نظر می­رسد به دلیل ریزش کوه«سایله­سَر» و لغزش زمین در ضلع جنوبی این دریاچه در روزگاران گذشته و پرشدن حد فاصل دو کوه «خوئَه­لونه=Xōalōna» در ضلع شمالی و کوهِ «سایله­سَر=Sāylasar» در ضلع جنوبی، چاله‌ای بزرگ به صورت طبیعی در این منطقه ایجاد گردید.  با توجه به فراوانی چشمه‌سارها و آبریزه‌های مختلف، آب‎هایی که از این طریق از مناطق مختلف بدانجا سرازیر می­شده موجب آب گرفتگی این چاله­ی بزرگِ ایجاد شده در پشتِ این زمین‌لغزش گردیده است و به تدریج آب آن زیاد شده تا جایی­که استخر بزرگی را تشکیل داده است. حومه­ی خشکه­دریا از مسیرهای شمالی و شمال غربی دارای تپه­های دل­انگیزی است که وقتی آدمی در فصل تابستان بدانجا پای گذارد از آن همه زیـبایی و صفا و صمیمتی که بر آنجا حاکم است بی­اختیار انگشت حیرت بر دهان می­برد و ناگزیر جز حمد و ثـنای خـدای سبحان هیچ بر زبـان نمی­آورد.

ورزش‌های سنتی

با طلوع آفتاب در هر بامداد بهاری و تابستانی، زیبایی و طراوتی عجیب و غیرقابل توصیف بر منطقه مستولی می­شود که زبان از گویای آن به تمام معنای کلمه قاصر است. هر غروب صدای زنگوله­های گوسفندان و رمه­های چوپانان و نوای دل­انگیز تنها همدم چوپانان «تالشه لَـلَه» که همان نی تالشی است و صدای آبشارهای اطراف و چهچه انواع پرندگان و به طور کلی آوای دل­انگیز طبیعت همه در هم می­پیچند و با سرخی شفق که از نهان شدن و فرو رفتن آفتاب عالم‌تاب در پشت کوه­های سمت غرب منطقه، در هم آمیخته و جلوه­ای بی­نهایت طربناک بر محل متظاهر می­گردد. جوانان و مردان تالش ساکن در منطقه از دشت­های اطراف خشکه­­دریا برای تفریحاتی سنتی و غیرسنتی بهره­ی کافی را می­برند. ورزش اسب دوانی یکی از زیباترین تفریحات سنتی است که هر تابستان در خشکه­دریا و «نَرمی­چال» که یکی از دشت­های وسیع و زیبای آنجاست به مسابقه گذاشته می­شود. و در آن زنان و مردان سوارکار تالش سوار بر اسب­های بومی تالش شده و منطقه را ساعاتی در حماسه و رزم فرو می­برند که مدت‌ها آن حماسه­ها در ذهن باقی می­ماند. علاوه بر این، بازی‌های محلی از قبیل «کلا مزا» و «داله مزا» و «کشتی باوَج» دیگر تفریحاتی هستند که جوانان بومی منطقه به همان روش سنتی انجام می­دهند.  «باوَج» کشتی محلی ایل تالش است که در ییلاقات منطقه مرسوم بوده و هنوز هم گه‌گاهی به شـیوه­ی متداول در عروسی­هـا انجام می­شود. همزمان و هـمراه با این کشتی «نی» نواخته می­شود، نـی­زن­ها معمولاً چوپان هستند. کشتی در فضای باز و در محوطه­ای انجام می­شود که گرداگرد آن علاقمندان و مشتاقان محلی این کشتی نشسته­اند[5]. بازی­های بچه­ها و نوجوانان را نیز بایستی به این مجموعه اضافه نمود که آن هم جایگاه مخصوص به خودش را داراست.

ییلاقات حومه

در اطراف خشکه­ دریا ییلاقات زیبایی قرار دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: «سیف­آستونَه (=صیف‌آستونه)»، «اَمروئَه­خوار»، «نـایَه­شَر» (گویند در ایام گذشته شهری بزرگ در آن‎جا دایر بوده است)، «چَـرَه­چـال», «گُلی‎دشت» و« سِـرَسی» به ترتیب در شمال، شـمال غرب، و غرب و نیز« دَشـتِه»، « وَنـاو» و«اورَه­بَند» به ترتیب در جنوب، و جنوب غرب. همچنین است ییلاقات بالادست‌ها و اندکی دورتر و واقع شده در ارتفاعات خشکه‌دریا از قبیل «وییَرگا», «کَلَه», «سِرَوا», «علی‌واش», «لارَژیَه». در ییلاق لارژیه قله ستبر و جاویدان «بِزِندار» معروف است و همچنین بقعه‌ی «شاه پیلَیْن» زیارتگاه تالشان منطقه می‌باشد. در جنوب ییلاق وییرگا بایستی از بقعه «جیلَرزِن» یاد نماییم که مورد احترام اهالی است.

 هر کدام از مناطق ییلاقی فوق دارای جلوه­های بدیعی است که با گفتن و نوشتن قابل وصف نیست. هر چند نگارنده با توجه به موقعیت کاری که دارد اکنون سال‎هاست از بهره‌مندی این همه مواهب بی­کران الهی محروم مانده است ولی مرغ  دلش همواره در آن وادی­های به غایت زیبا پرواز می­کند چه آنکه روزگار خردسالیش را در این وادی‌های بی‌نهایت دل‌انگیز سپری کرده و از آن خاطرات بسیار خوشی به یادگار دارد.

سوغاتی‌های ییلاق

عسل طبیعی, انواع فراورده‌های لبنی, گوشت, پشم گوسفند, ماهی و صنایع دستی (شال, پوئَه‌گیرَوِه, چَنگیلَه, انواعی از تزیینات زین و یراق اسبان) بهترین سوغاتی است که از ییلاق خشکه‌دریا می‌توان برای عزیزان خویش هدیه برد.  

[1]. رابینو، گیلان، ص130

[2]. کومه‌ی کوچک و موقتی شبانان تالش هنگام چرای گله. اسکلت آلا تماماً از چوب (شاخه نازک و ترکه درختان) است. و پوشش آن از «سیاجادر»(=سیاه چادر) بافته شده از موی بز. داخل آلا از دو قسمت تشکیل شده. 3/1 آن جهت آتشگاه برای پخت و پز و گرما و گذاشتن ظروف مختصری که همراه چوپان است و 3/2 بقیه محل استراحت «تالشه‌شونه»  می‌باشد.

[3]. مرتع. ارتفاعی که فاقد درخت است. با توجه به پوشش علوفه‌ای مراتع, این مناطق از سرسبزی ویژه‌ای برخوردارند. در برخی از دشت‌های مراتع تالش پوشش شقایق‌ها چنان منطقه را فرا می‌گیرد که در دورنمای آن دشت تمام منطقه پوشیده از مخملی سرخ دیده می‌شود.

[4]. ابراهیم اصلاح عربانی و دیگران، کتاب گیلان، جلد اول، ص 159.

1.  سیّدعلی میرنیا، فرهنگ مردم (فولکلور ایران)، ص151.

منبع : وبلاگ دران

/ 0 نظر / 12 بازدید