آشنایی با دهستان چوبر

از محصولات چوبر می توان برنج ، ابریشم ، عسل را نام برد . مولف فرهنگ جغرافیایی ایران می نویسد : شغل مردم این سامان زراعت است ودر چوبر 25 باب مغازه وجود دارد .

مولف ولایت دارالمرز گیلان(1286شمسی )  می نویسد : قریه های مبارک آباد و با 10 خانه ، خرم آباد ، داکلی سرا ، بیجارسر ، وشاه نشین جزء چوبر هستند . مالیات آن 4216/77قران است .

در چوبر شاه نشین خرابه هایی وجود دارد . مولف کتاب از آستارا تا استربان می نویسد : در کنار دهکده های چوبر و شاه نشین بر سر تپه ای که ارتفاع آن از شالیزارهای اطراف بیش از هفتاد متر است و سطح بالای آن حدود یک هکتار است . روزگاری بر سر قسمتی از این اراضی ساختمان های قدیمی بوده است . در حدود همان سال حسین قلی نامی از آجرهای این ساختمان ها بنایی دو طبقه برای خود در بالای تپه ساخته بود . این بنا تا سال 1340شمسی نیز بود .البعاد آجرهای آن 21سانتی متر و به قطر 45سانتی متر بود . آثار سه چاه در بالای تپه بود که یکی از آن ها پر شده بود . وی ادامه می دهد که در محوطه ی قلعه کل چوبر شفت قلعه ای است نزدیک کوه اربالنگه (ارباکله جایی که درختان اربا -خرمالوی وحشی زیاد است ) بر تپه ای مرتفع واقع قرار داشته است . بر روی این تپه آجر و سفالهای فراوان دیده می شود . فاصله قلعه کل تا شاه نشین حدود یک کیلومتر است .

بقعه حاجی علی در چوبر واقع است ( بقعه آقا نور سه تن بر سر راه چوبر به چنار رودخان واقع است )

چوبر روزهای یکشنبه دارای بازار هفتگی است . این روستا در سال 1335 دارای 2631نفر جمعیت بود و در سال 1345دارای بازار ، 1128نفر جمعیت و 140هکتار برنج زار و 200 هکتار جنگل و دو هکتار مرتع و درمانگاه بود .

وجه تسمیه ی چوبر از دو جزء چو + بر که چو به معنی چوب و بر به معنی بردن و در جمع به معنی جایی است که از آنجا چوب حمل می کردند .

در سال 1379 دارای 373 هکتار برنج زار ، و 10 هکتار باغ چای و 20 هکتار توتستان بوده است . تونل آب بر فومن از این مسیر می گذرد .

روستای چوبر بر اساس سرشماری سال 1385 دارای 335 خانوار با جمعیت 1248 نفر جمعیت است که 826 نفر از بالای 6 سال آن باسوادند .

چوبر دارای امکاناتی چون : دبستان ، مدرسه راهنمایی دخترانه ف پسرانه و دبیرستانهای دخترانه و پسرانه و مکان ورزشی است . و نیز دارای مسجد ، شورای اسلامی روستا ، مرکز خدمات جهاد کشاورزی ، شرکت تعاونی و روستایی ، برق ، آب لوله کشی ، مرکز بهداشتی و درمانی ، داروخانه ، خانه بهداشت ، پزشک ، دندانپزشک ، بهداشت یار ، به ورز ، دفتر پست ، دفتر مخابرات ، فروشگاه تعاونی ، بانک ، تعمیرگاه ماشین آلات کشاورزی ، و دیگر امکانات خدماتی می باشد .

چوبر در گذشته یکی از مناطق مهم تولید پیله و کرم ابریشم در منطقه شفت بوده است . از محلات مهم چوبر میتوان به یوسف آباد چوبر را نام برد .

منبع : کتاب تاریخ شفت ( نادر افشاریان )

گردآورنده وبلاگ نصیرمحله

کپی بردار از این مطلب با ذکر نام ( وبلاگ نصیرمحله) بلامانع می باشد

/ 0 نظر / 144 بازدید