حدود 62 هزار فومنی واجد شرایط رأی دادن هستند

معاون فرماندار فومن:
حدود 62 هزار فومنی واجد شرایط رأی دادن هستند

خبرگزاری فارس: معاون فرماندار فومن گفت: 61 هزار و 985 نفر در فومن واجد شرایط اخذ رٱی هستند که 240 نفر برای نخستین بار رٱی می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از فومن، محمدرضا محسنی در کارگاه آموزشی اعضای هیئت بازرسی شعب اخذ رٱی حوزه انتخابیه بخش مرکزی و سردار جنگل فومن، اظهار داشت: هیئت اجرایی انتخابات شهرستان فومن شامل بخش مرکزی و سردار جنگل است که برای این دو هیئت اجرایی توسط فرماندار دو هیئت بازرسی انتخاب شده است.

 

وی افزود: طبق ابلاغ اولیه ستاد انتخابات به ازای هر 20 شعبه اخذ رٱی 20 بازرس و یک سربازرس تعریف شده که به دلیل موقعیت جغرافیایی برخی از مناطق و به پیشنهاد شهرستان‌ها به ازای هر 10 شعبه 10 بازرس و یک سربازرس منظور شده و همچنین در یک ابتکار استانی برای زنان بازرس یک زن به عنوان رابط هیئت بازرسان انتخاب شده است.

معاون فرماندار فومن، با اشاره به اینکه بخش مرکزی فومن 109 شعبه اخذ رٱی دارد، خاطرنشان کرد: برای این تعداد 9 سربازرس مرد و دو سربازرس زن انتخاب شده است و بخش سردار جنگل 27 شعبه اخذ رٱی و 3 سربازرس دارد که در مجموع، شهرستان فومن دارای 136 بازرس در حوزه‌های اخذ رٱی است.

وی، با بیان اینکه در حوزه انتخابیه شهرستان فومن تنها یک حوزه اخذ رٱی صعب‌العبور معرفی شده است، تصریح کرد : در انتخابات امسال تنها حوزه انتخابیه شهرک ماسوله با پیش‌بینی برودت هوا و بارش برف به عنوان حوزه صعب‌العبور معرفی شده است که 24 ساعت قبل از ساعت برگزاری انتخابات با حضور نماینده فرماندار و اعضای هیئت نظارت صندوق اخذ رٱی این شعبه تحویل داده می‌شود اما زمان تحویل صندوق اخذ رٱی بقیه شعبات همان روز انتخابات است.

به گفته وی، تمام شعبات اخذ رٱی شهرستان فومن در مساجد و مدرسه‌ها است که هیئت امنای مساجد و مدیران مدارس به عنوان یکی از اعضای هیئت اجرایی در این مکان‌ها حضور دارند.

محسنی، جمعیت فومن را 98 هزار نفر اعلام کرد و ابراز داشت: از این تعداد، 61 هزار و 985 نفر واجد شرایط اخذ رٱی هستند و کسانی که متولد 12 اسفند 72 باشند به عنوان رٱی اولی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند که فومن دارای 240 نفر رٱی اولی است.

وی، مقدمات برگزاری انتخابات را از 6 ماه گذشته اعلام کرد و گفت: سازوکار برگزاری یک انتخابات با شکوه، قانونمند و بدون هر گونه تخلف از 6 ماه گذشته تدارک دیده شده که بازرسان در برگزاری این انتخابات نقش حساس و تاثیرگذار دارند.

این مسئول، افزود: در انتخاب بازرسان دقت نظر بسیاری صورت گرفته و تمام بازرسان آموزش ضمنی دیده‌اند.

وی متذکر شد: بازرسان حاصل تلاش و زحمات چندین ماهه مسئولان را در برگزاری انتخابات در دست می‌گیرند و هرگونه اشتباه از طرف آنان حتی در یک شعبه اخذ رٱی موجب اخلال در نظم انتخابات شهرستان می‌شود.

محسنی، موقعیت بازرسان را با اهمیت دانست و یادآور شد: بازرسان به عنوان یکی از 6 عامل مهم روی یک صندوق اخذ رٱی می‌توانند در جریان انتخابات شهرستان تاثیر گذار باشند و اگر خوب عمل نکنند نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود و اگر قانون را  اجرا نکنند و از آن چشم بپوشند و گرایش‌های فکری، سیاسی، قومی، محلی و احساسی خود را در حوزه انتخاباتی اعمال کنند تمام تلاش‌های مسئولان به هدر می‌رود و انتخابات شهرستان و حتی استان را دچار چالش می‌کند.

وی، به ضرورت برخورد قانونی بازرسانی که در اعمال وظایف کوتاهی و در روند برگزاری انتخابات تشویش ایجاد کنند، تاکید کرد.

معاون فرماندار فومن برگزاری دوره‌های آموزشی بازرسان را در انتخابات امسال به صورت خوشه‌ای اعلام کرد و ابراز داشت: در این دوره از انتخابات کلاس‌های توجیهی و آموزشی اعضای هیئت اجرایی حوزه‌ها به صورت خوشه‌ای انجام شد که در ابتدا جلسه‌ای با اعضای هیئت بازرسی بخش مرکزی و بخش سردارجنگل برگزار شد و سپس جلسه مشترکی با هیئت بازرسی و بخش سردار جنگل و همچنین جلسه‌ای با سرباز رسان برگزار شد که در آن کلاس‌های توجیهی دوری از گرایش‌های سیاسی و فکری و محلی به تمام بازرسان تاکید شد.

وی، آغاز فعالیت بازرسان را از امروز اعلام کرد و اذعان داشت: فعالیت بازرسان از زمان ابلاغ آغاز شده و باید حوزه فعالیت خود را کاملا رصد و برنامه کاندیداها را دنبال کنند و اخبار را به سرباز رسان خود اطلاع دهند.

محسنی، خاطرنشان کرد: قانون انتخابات برای بازرسان 21 وظیفه تعریف کرده که در این وظایف به روشنی مشخص شده که در عملیات برگزاری انتخابات بازرسان حق دخالت ندارند و وظیفه آنان مراقبت از روند قانونی و درست انتخابات است.

وی، تصریح کرد: صندوق‌های اخذ رٱی از جنس فایبرگلاس و دارای یک درب اصلی و دریچه است که درب اصلی با حضور نماینده فرماندار، بازرسان و اعضای هیئت اجرایی توسط دو بسط که یکی مربوط به هیئت اجرایی و بسط دیگر مربوط به هیئت نظارت است، پلمب می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس

 
/ 0 نظر / 3 بازدید