پل بدآب شفت 30 سال در انتظار تعریض!

شفت - ایلنا: یکی ازجاذبه‌های بسیار مهم گردشگری گیلان و شفت، امامزاده ابراهیم (ع) است که در محلی به همین نام نزدیک روستای طالقان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شفت واقع شده، مطابق شجره نامه موجود امامزاده ابراهیم علیه السلام از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در شفت، یکی دیگر از این جاذبه‌ها، امامزاده اسحاق (ع) در محلی جنگلی به نام سیاه کوه در ۲۵ کلیومتری جنوب شفت واقع شده و مطابق شجره نامه موجود بقعه، مدفن امامزاده اسحاق علیه السلام برادرامام رضا علیه السلام و خواهرش خیرالنساء خواهر حضرت معصومه علیه السلام از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام است.

وجود این دو بارگاه مقدس شیعیان سبب شده هر ساله مسافران و گردشگران زیادی برای زیارت و تفریح به این مناطق سفر بکنند، ولی تنها راه ارتباطی گردشگران ازشهرشفت به این دو منطقه، پل ارتباطی «بد آب »که است، دو مرکز سیاحتی زیارتی امامزاده ابراهیم (ع) و امامزاده اسحاق (ع) را بهم وصل می‌کند، ضمن اینکه یک پنجم جمعیت شهرستان شفت نیز از این پل استفاده می‌کنند.

شهرک صنعتی شفت هم باعث ترغیب مسئولان برای تعریض پل نشد

پل فعلی بد آب با گذشت حداقل 30 سال، به رغم عبور پرشمار گردشگران بواسطه آنچه که گفته شده هنوز تعریض نشده است. از چند سال قبل که شهرک صنعتی شفت در این مسیر احداث شد این امید در اذهان بوجود آمدکه شاید بدلیل وجود این شهرک و تردد خودروهای سنگین این پل تعریض شود اما همچنان پل دست نخورده باقی مانده و هر از چند گاهی حادثه ای دلخراش روح و روان را می آزاراد.

در ادوار مختلف فرمانداران و دیگر مسئولان چندین بار در خصوص تعریض آن و تخصیص اعتبارات به این پل وعده ها داده اند که تاکنون هیچ کدام اجرایی نشده است. یکی از این وعده ها مربوط به فرماندار سابق شفت است.

حسن آقاجانی فرماندار سابق شفت دربخشی ازگفتگوی خود با یکی از خبرگزاریها در ۱۵مهرماه ۸۹ با اشاره به اینکه از سوی وزارت صنایع و معادن به دلیل داشتن شهرک صنعتی در «بدآب» دو میلیارد ریال برای تعریض این پل اعتبار اختصاص یافته است، اظهار کرده بود: «بزودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد».

اما آنچه که مشهود است اینکه این وعده نیز تاکنون محقق نشده و پل بدآب همچنان باعث زحمت شهروندان و گردشگران و صنعتگران است.

عدم تحقق وعده فرمانداران سابق شهرستان شفت برای تعریض شدن پل «بد آب »این منطقه نه تنها در توسعه نامناسب شهرستان بسیار تاثیرگذار بوده، بلکه از سوی نبود جاده‌ای ایمن برای مردم محلی و مسافران و گردشگران باعث شده منطقه یاد شده کم کم جذابیتهای گردشگری خود را از دست بدهد.

هم اکنون وضعیت به گونه ای است که وقتی خودروهای سواری و سنگین و حتی وسایل نقلیه سبک قصد عبور از پل را دارند قبل ازعبور باید اجازه دهند راننده مقابل در آن طرف پل از آن عبور کند درغیر این صورت احتمال تصادف بسیار است.

از سوی دیگر زمانی که رانندگان برای عبور از این پل صرف می کنند گاهی آنچنان طولانی است که به خصوص گردشگران ترجیح می دهند این وقت را برای دیدن سایر جاذبه های شهر و استان هزینه کنند.

برخی فصول پل به طور کامل بسته می شود


ازسویی با توجه به کوهستانی بودن جاده دسترسی به پل، قدیمی بودن و غیراستاندارد بودن آن برای زمان حاضر گاهی با یک بارندگی و به دنبال آن طغیان رودخانه، سیلاب تمام سطح پل بدآب را فرامی گیرد و درنتیجه راه ارتباطی دوطرف جاده یعنی شفت به امام‌زاده‌ها ابراهیم (ع) واسحاق (ع) به طور کل قطع می شود که این امر علاوه بر آسیب رساندن به سلامت اجتماعی شهر باعث ضررهای اقتصادی فراوان برای صنعتگران شهرک صنعتی می شود.

در چنین شرایطی اگر بیماری در وضعیت بدی قرار داشته باشد چه بسا بدلیل عدم دسترسی جان ببازد و صنعتگران نیز بدلیل نبود امکانات برای رساندن و عرضه محصول خود به بازارهای مصرف دچار ضررهای کلان می شوند.

تعریض پل معطل دو میلیارد تومان!

فرماندار شفت در گفتگو با خبرنگار ایلنا درشفت درپاسخ به سئوالی درباره عدم تعریض حداقل ۳۰ساله پل بد آب این شهرستان، اظهارداشت: هزینه تعریض این پل باطراحی و نقشه اداره راه، دومیلیارد تومان هزینه دربردارد.

جوادشفیعی ثابت، خاطر نشان کرد: اداره راه می‌گوید چون پل بداب راه شریانی نیست، امکان تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی وجود ندارد و حتما این مبلغ را باید شهرستان تامین کند.

وی اعتبارات تخصیص یافته در سال جاری در ۱۴سرفصل را بالغ بر ۵ میلیارد و۷۰۰میلیون تومان عنوان واذعان کرد: فرمانداری شفت از محل اعتبارات سال گذشته ۱۵۵میلیون تومان تامین اعتبار کرده است.

به گفته این مسئول، فرمانداری شفت پروژه تعریض پل بدآب این شهرستان تحویل بسیج سازندگی سپاه و به آنان تعهد داده امسال ۴۰۰تا۵۰۰میلیون تومان اعتیار دیگر ازمحل شورای برنامه ریزی تخصیص یابد.

شفیعی ثابت، ابراز داشت: خوشبختانه استاندار گیلان هفته گذشته طی نامه‌ای به سپاه قدس استان اعلام کرده مابقی اعتباراتی که برای این پروژه نیاز است از محل سرجمع اعتبارات مازاد گیلان در سال ۹۱و ۹۲تامین می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه عملیات احداث پل بد آب طی دو تا سه ماه آینده آغاز خواهد شد، تصریح کرد: برخلاف وعده عملی نشده  6 فرماندار قبلی، پل بد آب شفت به امام‌زاده ابراهیم ع این شهرستان را تعریض می‌کنم.

امید است وعده فرماندار جوان شفت هرچه سریع‌تر محقق شود و شاهد تعریض پل این منطقه باشیم.

منبع : خبرگزاری ایلنا 

گردآورنده: وبلاگ نصیرمحله

/ 0 نظر / 18 بازدید