25 واژه ای که یک کودک 2 ساله باید بداند

گروهی از زبانشناسان آمریکایی با کشف این که هر کودک دو ساله باید 25 واژه مشخص را بداند، دریافتند که با انجام یک تست ساده در مدت 10 دقیقه می توان فهمید که آیا این کودک در دوران نوجوانی دچار مشکل یادگیری زبان خواهد شد یا خیر.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران کالج "برین ماور" در پنسیلوانیا فهرستی از 310 واژه را تهیه کردند و از والدین خواستند که هر واژه ای که از کودک خود می شنوند (حتی اگر تلفظ آن اشتباه باشد و یا در بافت متفاوتی از معنی واقعی اش استفاده شود) را در این فهرست علامت بزنند.

در کل واژگانی که یک کودک در سن دو سالگی می تواند تلفظ کند بین 70 تا 225 واژه است اما از این تعداد، 25 واژه مامان، بابا، سلام، اسباب بازی، سگ، گربه، بچه، شیر، آب میوه، توپ، بله، نه، دماغ، چشم، موز، بیسکوئیت، ماشین، گرم، مرسی، حمام، کفش، کلاه، کتاب، بیشتر و خداحافظ را باید بداند.

به گفته این زبانشناسان، این کلمات واژگان پایه هستند و عدم آگاهی از آنها می تواند به عنوان شاخصی برای شناسایی بعضی از مشکلات یادگیری زبانی و حتی مشکلات مهمتری چون ناشنوایی، اوتیسم و خوانش پرشی (دیسلکسی) مد نظر قرار گیرد.

براساس گزارش ABC، این محققان که نتایج یافته های خود را در اجلاس سالانه انجمن پیشرفت علم آمریکا در ونکوور کانادا ارائه کردند به مدت 15 سال روش حرف زدن 78 کودک دو ساله را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که 20 درصد از این کودکان 2 ساله از نظر زبانی عقب تر از همسالان خود هستند.

از این تعداد، در حدود 60 درصد نوعی از تاخیر در توسعه زبانی را نشان دادند که با گذشت زبان و تمرین قابل درمان است.

/ 0 نظر / 8 بازدید