آشنایی با گیاهان استان گیلان: گیاه لویی ( لوخ؛ گرز؛ گورز ) با نام علمی Typha lat

در دانشنامه آمریکایی Encarta که از آن با نام Cattail یاد شده, آمده است: "  گیاهی چند ساله با ساقه های زیر زمینی و میوه های استوانه ای مخمل مانند  به رنگ قهوه ای و خرمایی.

 بومی  مرداب ها, برکه ها  و باتلاق های معتدل و آب های شیرین  و با ویژگی برگ ریزان پاییزی که ارتفاع آن به یک تا دو متر و البته در مناطقی از قبیل کالیفرنیا, تکزاس, مکزیک و آرژانتین, ارتفاعش به 5 متر نیز می رسد. از برگ های آن برای ساخت حصیربافی,, سبد بافی و... استفاده می شود. "

لویی،گیاهی است چند ساله و آبی و معمولاً در آب های راکد و کنار نهرها می روید. دارای ساقه یی بلند و عمودی است که انتهای آن به دو شاتون تراکم استوانه ای شکل که در حقیقت گل های آن هستند و یکی روی دیگری قرار دارد، ختم می شوند. دارای دو نوع نر و ماده می باشند. پس از دوران گلدهی، گل های نر فرو ریخته و می افتند و تنها یک محور برهنه نازک از آن باقی می ماند، اما گل های ماده رشد کرده و ضخیم می شوند و در وقت رسیدن میوه ها به شکل یک چماق یا گرز استوانه ای در می آید و به همین علت آن را گرز می نامند.

دانه های آن را کرک های پنبه ای پوشانیده که شبیه پنبه می باشند و باعث می شود که دانه پس از رها شدن در زمستان و حتی تا اوایل فروردین به همراه باد به آسانی به اطراف پراکنده شود. برگ های آن باریک و دراز است که از قاعده ساقه خارج و به طور عمودی تا راس ساقه بالا می رود. قسمت زیرین گیاه را ساقه زیرزمینی ضخیمی تشکیل می دهد که به طور افقی قرار گرفته و ریشک های گیاه به آن متصل و در خاک فرو رفته اند.

 

/ 0 نظر / 45 بازدید