طرز تهیه خورشت ترش واش

طرز تهیه :


البته ممکنه هر کسی به میل خودش مقدار این سبزی ها رو کم و زیاد کنه . ممکنه عوض یک کیلو از یه نوع سبزی نیم کیلواستفاده کنه و یا این که سیر کم تر استفاده کنه و یا خیلی بیشتر .
به هر حال تمام این سبزی ها رو پاک کرده و میشوریم و با چرخ گوشت یکی دوبار به همراه سیر چرخ میکنیم . باید حسابی نرم باشه . قبلنا بعضی ها این سبزی رو تو نمکار میسابیدن که کاملا نرم و صاف و یکدست بشه ، البته الان بعید میدونم کسی به خودش این همه زحمت بده .
بعد رو حرارت قرار میدیم و با روغن سرخش میکنیم ( مثل سبزی قورمه )
البته مقدار سرخ شدن هم باز بستگی به خود شخص داره ، یکی کمتر سرخ میکنه و یکی بیشتر . به هر حال به هر شکلی که سرخ شد ، بسته بندی میکنین و تو فریزر نگهداری میکنین .
حالا واسه هر وعده به اندازه ی خودتون مرغ رو به همراه سبزی و نمک و فلفل و زردچوبه تو قابلمه ریخته و به مدت یکی دو ساعت رو حرارت ملایم قرار میدیم تا کاملا جا بیفته و غذا به روغن بیفته. در صورت تمایل مقداری رب گوجه هم تفت داده به غذا اضافه میکنیم . سبزی ترش واش همونجور که از اسمش پیداست ترشه ، پس ترشی غذا رو با توجه به ذائقه تون اندازه کنین .با آبغوره هم خوشمزه میشه ولی خیلی کم . مقداری بادمجون رو هم به شکل طولی برش داده و سرخ میکنیم و کنار غذا میذاریم . البته اگه بادمجون یکی دو قل با غذا بجوشه خیلی خوشمزه تر میشه . بعضی ها هم گوجه فرنگی رو نگینی خرد کرده و تو روغن تفت داده و اواسط کار به غذا اضافه میکنن که خوشمزه میشه .
این غذا با برنج و گاهی وقت ها به همراه ماهی یا کولی یا ماهی شور سرو میشه .
بادمجان سرخ کرده تزیینش می کنیم.
شاید هیچ وقت به خودتون زحمت درست کردن این سبزی رو ندین ولی هستن کسانی که سبزی سرخ شده و آماده رو واسه فروش دارن . یا شاید یه وقت به طور اتفاقی سر سفره ی شمال چشمتون به این غذا خورد ، بچشین شاید خوشتون اومد .

منبع :http://gilan20.com/?p=152

/ 1 نظر / 125 بازدید
مرجان

عاااااااااالیه