بقاع متبرکه گیلان ، آرامش بخش مسافران نوروزی

* بقعه خواهر امام رشت
منسوب به 'فاطمه اخری' دختر امام موسی کاظم و خواهر امام رضا (ع) می باشد.

این آرامگاه در گذشته دور معروف به 'امام زاده لاله شوی' بود و ظهیرالدین مرعشی در کتاب 'تاریخ گیلان و دیلمستان' که در اواخر قرن نهم هجری نوشته، از این بقعه با همین نام یاد کرده که ظاهرا علت این نامگذاری نیز مربوط به نحوه کشف این مزار است.

در دوره ناصری در سال 1282 هجری قمری ملاحسنعلی حسنی 'از روحانیون معتبر گیلان' در ایام حکومت قاسم خان والی بنای بقعه بزرگی را در این مکان با صحن، ایوان، مسجد و سرداب آغاز کرد که پس از مرگ او به پایان رسید و تصویر آن در کتاب های جهانگردان و ماموران اروپایی به چاپ رسیده است.

حاجی ملا رفیع شریعتمدار 'مجتهد و متمول تراز اول گیلان در عهد ناصری' در آخرین سال حیات خود یعنی در 1292 هجری قمری برای بقعه سردری ساخت که هنوز پابرجاست.

* بقعه دانای علی در رشت
این بقعه در محله 'چمارسرا' رشت و در وسط خیابان بیستون واقع است، به نقل از پیران قوم، این بقعه از آن پیری دانا و مومنی پرهیزگار است که به مقام طی الارض رسیده و نمازهای روزانه خود را در مکه معظمه می خواند.
ساختمان بقعه، کوچک از آجر آهن و با سنگ مرمر و کاشی های مکتوب و منقوش تزیین شده است.
گنبد کاشی کاری شده بقعه با طرح کلاه درویشی و به تقلید از گنبد شیخانه ور لاهیجان ساخته شده است.

*بقعه سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه
این امام زاده از فرزندان امام موسی کاظم و تنها برادر تنی امام رضا (ع) است و در 35 کیلومتری شهر رشت در 'آستانه اشرفیه' مدفون شده که از قدیم الایام پذیرای گردشگران بومی و غیربومی بوده است.

بارگاه این امام زاده از نظر موقعیت جغرافیایی در مرکز آستانه اشرفیه واقع شده و مهمترین عامل پیشرفت شهرستان شده است.

* بقعه آقا سید ابوجعفر (ع) آستانه اشرفیه
این بقعه متبرکه در کیاشهر آستانه اشرفیه در 20 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد و بنا به اعتقاد اهالی سید ابوجعفر فرزندان امام موسی جعفر (ع) است.
بنای بقعه به مساحت 756 مترمربع با آجر ساخته شده و شامل روضه منوره و مسجد است، ضریحی آهنی بر روی مرقد امام زاده نصب است و گنبدی به ارتفاع شش متر با کاشی فیروزه ای که از دور چشم ها را خیره می کند.
این بقعه حدود یک هکتار زمین دارد و اطراف آن قبرستان عمومی است و مزار شهدا این شهر در کنار حرم مظهر بر ارزشهای این مکان می افزاید.


*بقعه شیخ زاهد گیلانی لاهیجان
در روستای 'شیخانور' یا 'شیخانه بر' در سه کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و در میان مزارع سرسبز چای واقع شده و مدفن 'شیخ زاهد تاج الدین ابراهیم گیلانی' از معاریف و دراویش بزرگ و از اساتید 'شیخ صفی الدین اردبیلی' است.

شیخ زاهد در سال 711 هجری قمری فوت نمود بعدها به سال 892 هجری قمری 'سلطان حیدر صفوی' به سبب خوابی که دیده بود با معماران و نجارانی که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل شده بودند، این بنا را ساخت و جسد شیخ را به آن جا انتقال دادند.

*بقعه متبرکه امام زاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س)

در ارتفاع یک هزار و 23 متری از سطح دریا و بر نوک قله سیاه کوه در بخش احمدسرگوراب و در 25 کیلومتری غرب شهرستان شفت در یک منطقه زیبای ییلاقی قرار دارد.

بنا به روایات کتب معتبر تاریخی مانند منتهی الامال، عمده الطالب، مناقب ائمه و تاریخ گیلان، این امام زادگان از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر و خواهر کوچک امام رضا (ع) می باشند.

حدود سال 206 قمری عده ای از سادات و امام زادگان از جمله آقا امام زاده هاشم (ع) و آقا سید جلال الدین اشرف (ع) به قصد خونخواهی آقا امام رضا (ع) از مدینه به شهر قم مهاجرت می کنند چون آنجا را برای مبارزه مناسب نمی بینند به دلیل اسقبال مردم این سامان از شیعیان و سادات از آن جا به قزوین مهاجرت و مدتی هم در آن جا سکونت می کنند تا اینکه با مشورت همدیگر برای گذر از منطقه و رسیدن به مشهد مقدس از شرق گیلان راه دیلمان و طبرستان در پیش گرفته و راهی می کردند.

*بقعه بی بی حوریه انزلی
این بقعه ورودی شهر بندرانزلی از سمت جاده رشت به انزلی واقع است و گفته می شود این بقعه آرامگاه خواهر حضرت رضا (ع) و از دختران امام موسی کاظم (ع) است.

بنای آن جدید و مجلل است، دیوارها از سنگ مرمر، سقف بقعه طاق هشت ضلعی با کاشی های منقوش و بام آن گنبد مدور کاشی کاری شده و ضریح بزرگ فلزی مشبک، مطلا و شیشه بند، مرقد روی کرسی از سنگ مرمر عالی بنا شده است.

بقعه دارای تاسیساتی از قبیل زائرسرا، مسجد با دو گلدسته بلند و زیبای کاشی کاری شده، سرایداری و پارکینگ می باشد.

* بقعه پیر قطب الدین آستارا
این بقعه در سه کیلومتری جاده آستارا - اردبیل در دهکده باغچه سرا واقع است، نمای بقعه آجری و بام آن سفالپوش است، سنگ مرمر سفیدی با نوشته های آیات قرآنی از سوره آل عمران و آیه الکرسی و نیز تاریخ وفات 'میرزا محمدبن قبادجان' در سال 942 هجری در بقعه وجود دارد.

*بقعه ملاط لنگرود
این بقعه در روستای 'ملاط' در جنوب شرقی لنگرود قرار دارد و مدفن 12 تن از سادات کیایی است، سید رضی کیا هنگام احداث این محل، بناهای متعدد و بازار بزرگی پدید آورد.

بنای بقعه چهار گوش با ایوان هایی در اطراف است، در حاشیه ایوان ها، ستون های چوبی قرار دارد و نقوش مذهبی دیوارهای آن از بهترین نمونه های نگاره های دیواری شرقی گیلان می باشد.

بام بنا سفال پوش و مقابر داخلی به شکلی ساده در کنار هم قرار دارند. بانی آن سید رضی کیا حاکم بیه پیش بود، این بقعه در دوره قاجاریه و معاصر مرمت شده است.

* بقعه آقا سید محمد لنگرود
این بقعه معروف به بقعه آقا سید محمد سفید آستانه شهرستان لنگرود در میان جاده لنگرود به رودسر و بین میدان پارک فجر 'میدان شهید نورانی' و مسجد امام حسین (ع) کیاکلایه واقع شده است.

سید محمد از سادات سلسله کیایی و از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد که به همراه خواهر بزرگوارش بی بی خاتون در این محل دفن است.

بقعه در مکانی سرسبز و زیبا واقع شده و قرار گرفتن در مسیر حرکت مسافران سبب شده که همواره در طول سال عده زیادی از هموطنان در این محل توقف کنند و ساعاتی را در این مکان معنوی به عبادت و استراحت مشغول باشند.

بقعه دارای ضریحی بسیار زیبا و گنبد مدور که اخیراً بازسازی شده و چند نفر کار تولیت و خدامی در این بنای مزبور را انجام می دهند.

درب ورودی بقعه در قسمت شمالی است، بنای مذکور نیز در وسط بلوار شهر یکی از آثار دیدنی و از مناظر جالب و مورد توجه افراد و مسافران در این مسیر می باشد.

* بقعه متبرکه آقا سید حسین و سید ابراهیم (ع)
این بقعه متبرکه در فشکالی محله شهر لنگرود واقع است، بنا به اعتقاد اهالی این دو امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم (ع) محسوب می شوند.

حرم بقعه به ابعاد 478 سانتیمتر است که چهار کنج آن را با چهار گوشواره جمع کرده و گنبدی مدور بر آن زنده اند و گرداگرد گنبد از داخل ابیاتی از هفت بند محتشم کاشانی است.

این بقعه به مساحت حدود 200 متر مربع شامل روضه منوره ایوان و شبستان است، ضریحی مشبک و چوبین پرکار بر مرقد امام زاده نصب است.

این بقعه دری به تاریخ یک هزار و 268 هجری دارد، نقاشی روی ایوان بقعه قابل توجه است.

امام زاده حسین (ع) از معتبرترین و قدیمی ترین بقاع شهرستان لنگرود می باشد.

*بقعه متبرکه مهرعلی و رضاعلی (ع) ماسال
این دو امام زاده به اعتقاد اهالی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که مرقد آنان در روستای شالمای ماسال واقع شده است.

بنای بقعه به مساحت 198 مترمربع از آجر ساخته شده یک گنبد و دو مناره دارد و قسمتی از معجر و صندوق قدیمی بقعه در وسط این بنا حفظ شده است.

این بقعه حدود پنج هزار متر مربع زمین دارد و اطراف آن قبرستان عمومی اهالی است و مسجدی در نزدیکی آن احداث کرده اند.

* بقعه متبرکه محمد حنیفه (ع)
این بقعه متبرکه در روستای بیورزن لوشان شهرستان رودبار قرار دارد در این بقعه سه تن به نام های محمد حنیفه، هاشم و ابوالقاسم حمزه مدفون هستند.

این بنا به مساحت 440 مترمربع از آجر ساخته شده و گنبد فلزی دارد و عرقچین زیر گنبد و دیوارهای داخلی بقعه آینده کاری شده است.

* بقعه متبرکه امام زاده شفیع (ع) شاندرمن
این بقعه متبرکه در روستای امام زاده شفیع شاندرمن واقع شده، بنای بقعه به مساحت 180 مترمربع از آجر ساخته شده گنبدی طلایی دارد، این بقعه در حال بازسازی است.

قسمتی از بنای قدیمی آن از جمله در چوبی آن تاریخ 1073 هجری را دارد، هنوز پا برجاست و معجر مشبک دور صندوق اصلی علی رغم همه آسیب هایی که دیده، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده است.

* بقعه متبرکه آقا سید ابراهیم و آقا سید اسماعیل (ع) سیاهکل
این بقاع که در سیاهکل در محله برفجان واقع شده یکی از مشهورترین بقاع متبرکه در این شهرستان است.
این دو تن را از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می دانند، بنای بقعه 344 مترمربع شامل روضه منوره و حسینیه است.

*بقعه عون بن علی ماسوله
این بقعه در روستای ماسوله قرار دارد، طبق شجره نامه موجود، در این آرامگاه شاه پسر محمد حنیفه پسر امان علی (ع) دفن شده است.
بنا قدیمی و هشت ضلعی است که بر سینه دیوار غربی آن دری بسیار قدیمی از چوب آبنوس و با کنده کاری ظریف کار گذاشته شده که به در چله خانه معروف است.
مطابق کتیبه ای بر روی یک ستون قطور در مدخل بنا، تعمیر اساسی بقعه در زمان فتحعلی شاه صورت گرفته است.
قدیمی ترین تاریخ بقعه به سنگ قبری مربوط است که تاریخ 969 هجری قمری بر دیواره آن کنده شده است.

/ 0 نظر / 9 بازدید