آشنایی با روستای زیبای کلشتر رودبار

روستای کلشتر در فاصله سه کیلومتری شهر رودبار و در کوهپایه کوهستان البرز غربی و در ارتفاع پانصد و پنجاه متری از سطح دریا و مشرف برشهر رودبار واقع شده است....
این روستااز لحاظ فرهنگی،اجتماعی و حتی مناظر دیدنی و در بسیاری موارد دیگر با شهرها و روستاهای اطراف متفاوت است که هرکدام رادرجایگاه خود بررسی می کنیم . کلشتر از جنبه تقسیمات کشوری دهستان محسوب می شود . شهرهای رودبار ، منجیل ، لوشان و31 روستا نیز زیرمجموعه دهستان کلشتر می باشند . همین امر کافیست تا به موقعیت خاص این روستا نسبت به شهرها و روستاهای اطراف پی ببریم . در این نوشته سعی شده است که ویژگیهای کلی روستای زیبای کلشتر به صورت مختصر و مفید بررسی شود .

روستای کلشتر از نظر مناظر دیدنی به خاطر موقعیت کوهستانی و وجود درختان همیشه سبز مثل زیتون و کاج در چهار فصل سال زیبا و دیدنی است . در بهار و تابستان این زیبایی چندین برابر می شود . درون بافت مسکونی روستا تعداد زیادی چشمه و نهر آب وجود دارد . آبشار زیبایی که بیش از بیست متر ارتفاع دارد یکی دیگر از مکانهای دیدنی روستا به شمار می رورد . روستای کلشتر به دلیل شرایط خاص ، مساحت عمده جنگلهای منطقه رابه خود اختصاص داده است . جنگلهای پر درخت و بکر در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا و کوه آسمانسرا با دشتی زیبا با علفهای بلند و سبز در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا یکی دیگر از نقاط دیدنی روستای کلشتر می باشد . یکی از ویژگی های مهم روستای کلشتر وجود تعداد زیاد چشمه های پرآب ، با آب بسیار سرد و گوارا می باشد که این روستا را از روستا های دیگر متمایز می کند. آب شرب و کشاورزی روستا تماماً از این چشمه ها تأمین می شود و آب مازاد بر مصرف برای آبیاری زمینهای کشاورزی روستاهای اطراف جاری می شود . چشمه بار (چیمه وار ) از بزرگترین و زیباترین چشمه های آب موجود در کشور است . از ویژگی های این چشمه می توان به سرمای خیلی زیاد آب حتی در تابستان اشاره کرد . مهمتر ازسرمای زیاد آب موضوعی است که اخیراً بیشتر به آن پرداخته می شود و آن سبک بودن آب از لحاظ وجود املاح می باشد که طبق آزمایشات انجام شده نتیجه گرفته شده که آب این چشمه حتی از آب معدنی دماوند هم سبک تر است .

منبع وب سایت کلشتر عشق من
عکس :جواد سحربان
گردآورنده : مهدی پور وبلاگ نصیرمحله

/ 1 نظر / 150 بازدید
عرفان

خیلی ممنون از وبلاگ عالیتون امیدوارم همیشه این وبلاگ باشه