آشنایی با بازارها هفتگی رشت

خشکبیجار: دوشنبه بازار – پنجشنبه بازار(رشت)


خشکبیجار در 12 کیلومتری خمام قرار دارد و جاده آسفالته خمام – آستانه اشرفیه از داخل آن می گذرد. از محصولات محلی جز برنج کالاهای دیگری به بازار عرضه نمی شود.در این بازار نیز مانند سایر بازارهای هفتگی گیلان کالاهای عرضه شده عبلارتند از: مواد غذائی ، پوشاک ، وسائل منزل و لوازم کشاورزی.


خمام: یکشنبه بازار(رشت)


در 15 کیلومتری شهر رشت و در مسیر راه رشت – بندر انزلی قرار گرفته است. در آبادیهای بخش خمام 5 روز در هفته بازار دایر است.در بازار خمام صنایع دستی و انواع سبزی ها و فراورده های دامی توسط زنان عرضه می شود.آنها صبح خیلی زود کار خود را آغاز می کنند و با ورود مردان فروشنده به بازار دست از کار می کشند.


زیباکنار: پنجشنبه بازار(رشت)
زیبا کنار تابع بخش لشت نشاء است. پس از بنای هتل مجهز زیباکنار و تاسیسات جدید در سالهای اخیر برای رفاه کارکنان هتل و موسسات دیگر و خانواده هایشان به دایر کردن بازار هفتگی در این محل و بازگشائی بازار قبلی مبادرت شد.


سنگر: دوشنبه بازار(رشت)
بازار هفتگی سنگر از پرسایقه ترین و معروفترین بازارهای گیلان به شمار می آید.. بازار سنگر در محلی وسیعتر و رونقی بیش از گذشته دایر می باشد و هنوز هم روز تشکیل آن که در 80 سال قبل دوشنبه بوده تغییری نکرده است.


کوچصفهان: یکشنبه بازار – چهارشنبه بازار(رشت)
شهر کوچصفهان مرکز بخش کوچصفهان در 15 کیلومتری شرق رشت و 26 کیلومتری شهر لاهیجان در مسیر جاده رشت – لاهیجان قرار دارد. ساعت کار بازار از صبح زود تا ساعت 2 بعد از ظهر است و انواع کالاها و اجناس از قبیل مواد غذایی،پوشاک ، وسائل منزل، لوازم زینتی و وسایل کشاورزی در آن به فروش می رسد.بازار دام و فروش گاو
گوسفند که معمولا از نقاط دیگر به کوچصفهان آورده می شود مشتریان زیادی را از شهرهای دیگر به این نقطه می کشاند و بررونق بازار می افزاید.

لولمان : شنبه بازار(رشت)
این روستا در منتهی الیه جاده آسفالته ای قرار گرفته است که با جاده خاکی میرزا کوچک خان پیوند می یابد. بازار هفتگی لولمان با وجود سابقه طولانی در دوره اخیر دچار رکود شده است زیرا احداث راه آسفالته و آسان شدن رفت وآمد به بازارهای هفتگی فومن و صومعه سرا از مدتی پیش موجبات کاهش تدریجی فروشندگان و مشتریان بازار لولمان را فراهم ساخته است.
لولمان (پیر بست لولمان): یکشنبه بازار- چهار شنبه بازار پیر بست لولمان مرکز دهستان لولمان تابع بخش کوچصفهان است. این روستا در کنار سپید رود واقع شده است وساکنان آن می توانند از راه آبی استفاده کنند. قبل از جنگ جهانی دوم بازار هفتگی لولمان رونق بیشتری داشت ولی اززمانی که راه آسفالته رشت – لولمان به طرف آستانه اشرفیه کشانده شد رونق آن در نزدیکی بازارهای آستانه وکوچصفهان کاهش یافت.


جورشر(لشت نشاء): شنبه بازار – سه شنبه بازار


شهر لشت نشاء در 14 کیلومتری شمال شرقی کوچصفهان و 24 کیلومتری مشرق رشت واقع شده و از طریق جاده های آسفالته با شهرستان آستانه اشرفیه و خشکبیجار ارتباط دارد. بازار هفتگی آن به بازار جورشر معروف است. در بازار هفتگی جورشر نیز مانند غالب بازارهای هفتگی مواد غذائی،پوشاک، لوازم منزل، وسائل کشاورزی، میوه های فصل و انواع سبزیها عرضه می شود. این بازار در شمار بازارهای پررونق گیلان قرار دارد،مخصوصاً نیمی از سال که بر رونق آن افزوده می شود.


پیربازار: شنبه بازار(رشت)


این بازار رونقی ندارد زیرا از یک طرف فاصله کمی با رشت دارد و اهالی را از مراجعه به بازار بی نیاز می سازد، از سوی دیگر یک خط آسفالته ، مناطق شمالغربی روستا را با چند بازار هفتگی دیگر پیوند می دهد و ساکنان پیر بازار و اطرافرا به این بازارها جلب می کند. بیشترین کالائی که در بازار پیر بازار عرضه می گردد موادغذائی و پوشاک و لوازم
زندگی است ، بدین ترتیب بازار هفتگی آن در درجه سوم قرار دارد. شاقاچی(اسلام آباد) : پنجشنبه بازار(رشت – بخش سنگر) شهرک شاقاچی که بعد از انقلاب اسلام آباد نام گرفت در 18 کیلومتری جاده قدیم رشت – رودبار و 5 کیلومتری سنگر و 12 کیلومتری امامزاده هاشم قرار دارد. محل کنونی آن در زمینهای دوروستای شاقاچی و ده بنه که مجاور یکدیگرهستند تشکیل می شود و درجه 3 می باشدو فقط در اوائل پائیز یعنی پس از برداشت محصول و نیز اوائل بهار برای معاملات دام فعالیت چشمگیر دارد.

/ 0 نظر / 8 بازدید