از بیکاری جوانان گیلانی تا مهاجرت و...

چند سالی ست که افزایش نرخ بیکاری در استان گیلان موجب شده تا جوانان گیلانی برخلاف میل باطنی خود به شهر هی بزرگ سفر کنند و در گیلان کمتر خانواده ای را می توان یافت که نزدیکانش تن به این مهاجرت نداده باشد. می دانیم که این چالش تنها مختص استان گیلان نیست اما استان گیلان با داشتن سرمایه های طبیعی می توانست به عنوان یک استان اشتغالزا محسوب شود محرومیت های این استان مثلا در بخش های کشاورزی و گردشگری بسیار مشهود است کما اینکه این استان دارای ظرفیت های بالایی می باشد اما هرگز از این ظرفیت ها به عنوان یکی از راه های توسعه استان استفاده نشده است.

نبود اعتبارات و حمایت نشدن سرمایه گذاران در بخش صنعت موجب گردیده که این استان با محرومیت های بیشماری روبرو گردد علاوه بر این استان گیلان به عنوان یک استان کشاورز خیز محسوب می گردد اما تاکنون بخش کشاورزی مورد حمایت جدی مسئولان قرار نگرفته و علت مهاجرت روستائیان به شهر ها را میتوان به علت فقدان فناوری های مدرن کشاورزی دانست . بخش گردشگری استان گیلان نیز می تواند یک امتیاز ویژه برای این استان مطرح باشد با وجود داشتن جاذبه های گردشگری بیشمار قطعا می توان اشتغال زایی مناسبی در این زمینه داشت اما متاسفانه فعالیت جدی در این زمینه مشاهده نمی گردد .

علاوه بر مهاجرت جوانان گیلانی به شهرهای دیگر مسئله بعدی که به عنوان معضل مهم بیکاری مطرح می شود روی آوردن جوانان به استعمال مواد مخدر و ایجاد مشکلات فراوان برای خانواده ها می باشد در اغلب موارد نیز می بینیم که جوانان به دلیل این معضل دچار بیماری های روحی و روانی همچون افسردگی می شوند.

سوال اینجاست که چرا استان گیلان با وجود شایستگی های فراوان در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، گردشگری، اقتصاد و... هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در سطح کشور دست یابد و این مهم دلیلی باشد بر مهاجرت اجباری،اعتیاد و افسردگی جوانان در این استان ... امید که بزودی برای خروج از این بحران با وجود در دست داشتن راه حل های مناسب شاهد اقدامات موثر در این زمینه باشیم .

/ 0 نظر / 8 بازدید