گیلان در دوران پیش از تاریخ

باستان شناسان معتقادند در عصر سنگ در نواحی جنوبی دریای کاسپین حیواناتی چون گاو، گوسفند، بز، خوک، آهو، غزال، خر وحشی، حلزون و صدف شکار میشدند. از 10000 سال پیش تا کنون نیز علاوه بر این حیوانات ماهی ه ا و پرندگان نیز برای خوراک شکار می شدند. و حیوانات وحشی گوشت خوار نیز جهت تهیه لباس به فراوانی شکار می شدند. این آگاهی ها بر اساس استخوان های کشف شده در سه غار نامبرده بدست آمده.

از آنجا که نواحی جنوبی دریای کاسپین از لحاظ موقعیت طبیعی و جغرافیایی ساختار و ویژگی های مشترک و مشابهی دارند و نیز با توجه به این که گیلان و مازندران و گلستان در جوار هم بودند و در گذشته دور هیچ مرزی بین آن ها وجود نداشت می توان این یافته ها را به گیلان هم تعمیم داد. هم چنین می توان پذیرفت که در عصر سنگ در گیلان هم شرایط مشابه نواحی هم جوارش جود داشته.در گیلان کاوش های عصر سنگ د ابتدای کار خود قرار دارد. محققان موفق به کشف چند پناهگاه انسان متعلق به عصر سنگ در گیلان یافته اند. در این پناه گاه ها باستان شناسان موفق به یافتن دست افزار های سنگی متعلق به انسان عصر سنگی شده اند. همچنین محققان یک گروه ایرانی – ژاپنی در روستای گنج پر رستم آباد محوطه ای را کشف کرده اند که در انسان در 300000 سال پیش در آن ناحیه حضور داشته و فعالیت می کردند و از آن ها ابزار هایی همانند ساتور و تبر دستی و دیگر ابزارهای سنگی از خود برجای گذاشته اند.

در بخشی از عصر سنگ به نام کهن سنگی جهان با پدیده پیش روی و پس روی یخچالها روبرو بوده و آب دریای کاسپین هم جلگه های کنونی گیلان را فرا می گرفته. انسان عصر سنگ تا 10000 سال پیش از میلاد امکان حضور و فعالیت در جلگه های گیلان را نداشت بدلیل مشکلات فراوان زندگی در جلگه در این زمان مانند یافت نشدن پناهگاه و خطر حملات حیوانات وحشی و … و عواملی مانند باتلاقی بودن جلگه و بارندگی شدید باعث می شد انسان غار ها را جهت زندگی کردن انتخاب کند. انسان ها برای حفاظت از خود، ورودیهای غارها را می بستند. در زمان های میانه سنگی و نوسنگی – که از پایان عصر یخبندان حاصل می شود- آب و هوای گیلان گرم تر و معتدل شد. به تدریج انسان ها از کوه ها پائین آمده و به کناره های سپیدرود و به سواحل کاسپین رفتند. پس از ترک غارا از سوی انسان ها، آدمیان بر آن شدند که مکان هایی جهت زندگی خود بسازند که بر روی هم چیدن سنگ ها خانه های نخستینی برای خود می ساختند.و در این دوران بود که انسان ها دوران شکار را پشت سر گذاشته و با یکجانشینی و تشکیل اجتماعات به فکر اهلی کردن حیوانات و کشاورزی افتادند.

انسان پیش از تاریخ از دوره میان سنگی با غلات آشنا شده بود. در دوره نوسنگی مزارعی برای کاشت محصولات مورد نیاز پدید آمد. و در این زمان برای در امان ماندن از خطرات در قالب قیبله و عشیره اجتماعاتی تشکیل داده و به نوعی تابع یک سری قوانین قبیله ای شدند.

عصر فلز:

باستان شناسان در کاوش های خود به آثار قابل توجهی از دوره فلز بخصوص دوره ی آهن برخورده اند که اطلاعات زیادی را درباره زندگی انسان این دوره در گیلان در اختیار پژوهشگران قرار می دهد که همگی گواه بر این دارد که پیش از ورود آریائیان به فلات ایران در گیلان تمدن های درخشانی وجود داشته اند و به درجه بالایی از فرهنگ و تمدن دست یافته بودند.

باستان شناسان در کاوش های خود در نقاط گوناگون گیلان همانند تالش، رودبار و دیلمان آثار و اشیای فراوانی شمال ظروف زرین وسیمین، ظروف سفالی به رنگ های مختلف، ظروف سنگی و مفرغی، سلاح های مختلف مانند کارد و خنجر، گرز و پیکان، انواع و اقسام وسایل زینتی مانند دست بند و و گوشواره، ابزار وسایل خانه و حتی اشیای بسیار ظریفی مانند سوزن کشف شده است که برخی متعلق به 2000 سال پیش ازمیلاد(4000سال پیش) می باشند.

بین اشیای یافت شده در گیلان و سومر شباهت های فراوانی وجو دارد. در آینده راجع به ارتبط سومر و گیلان خواهم نوشت. ولی در این مجال همینقدر بدانید که بخشی از گیلانیان به منطقه میان رودان یا همان بین النهرین رفته و تمدن قدرتمند سومر را بنیان نهادند.

پژوهشگران به نامی چون هرتسفلد، آرتور کیث، هنری فیلد، گیرشمن و دیاکونوف بر این باورند که به استاد و دلایل مختلف در حدود 5000سال پیش در گیلان و مازندران تمدنی پیشرفته تر از سایر نقاط وجود داشته است. برخی قدمت تمدن های گیلان را به 7000 سال پیش می رسانند. و گروهی از پژوهشگران نیز بر این باورند که تمدن گیلان تاثیرات بسزایی در تمدن های همسایه همچون عاشور داشته. پژوهشگرانی هم چون آرنولد ویلسون و هنری فیلد بر این باورند که ساکنان نخستین ایران، در گیلان و مازندران زندگی می کردند. باید پذیرفت انسان در آن دوران به علت سادگی تمدن و زندگی مکانی را برای زندگی انتخاب می کرد که از نظر وجو مواد غذایی و قابلیت شکار و دسترسی به آب و حاصل خیزی خاک و شرایط مناسب دفاعی داشته باشد، که بی تردید نواحی جنوبی کاسپین شرایط را برای آغاز زندگی بشر دارا بوده. بر اساس دیدگاه دکتر کارلتون کون و هایت باستانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا و برخی دیگر از پژوهشگران و باستان شناسان، اسنان نخستین با کشت و زرع و کشاورزی را در کناره های دریای کاسپین آغاز کرد و بدین گونه پایه های تمدن اولیه را در ناحی استوار نمود. بر مبنای دیدگاه های مذکور و آثار و شواهد دیگر، تمدن از این نقطه به هدایت خط ساحلی سوی شرق جریان یافته است. هم چنین از جهت غرب و شمال غربی نیز به هدایت خط ساحلی تا آراکس و سواحل رود کر و از آن جا به دره های رشته کوه های غربی و آن سوی البرز نفوذ کرده است. میتوان گفت تمدن بشری توسط یره ای از ساکنان کناره های دریای کاسپین از عمق دره های البرز و حاشیه ی رودهایی مانند سفیدرود به فلات ایران یا کوهستان زاگرس و از آن پس به جلگه های میان رودان و راس خلیج فارسرسیده و هر قبیله ای نام خود را بر سرزمین های متصرفی داده یا از آن سرزمین گرفته است.

چنان چه گفته شد با نظر برخی پژوهشگران نامدار پایه های تمدن بشری از جنوب کاسپین بنیان شده و به مناطق دیگر گسترش یافته است.

منبع : انجمن گروه گیلان

گردآورنده : مهدی پور نصیرمحله

/ 0 نظر / 8 بازدید