'کشتی گیله‌مردی' سنت پهلوانی گیلانیان

صدای ساز و نقاره، همه اهالی محل را خبر می کند و جمعیت بسیاری دور میدان کشتی گرد می آیند و اینها همه در پس زمینه سبز گیلان‌زمین، نقش می شود.

آبادی‌ها و کشتی دوستان پیشترها با فرستادن پیک در دورها و جار زدن در نزدیک با خبر می شدند و البته اینک، به تناسب امکانات و با شیوه های جدیدتر چون چاپ و پخش آگهی با خبر می شوند.

میدان مصاف پهلوانان فضای وسیعی است که در کنار اغلب روستاها و شهرهای کوچک گیلان وجود دارد و 'سبزه میدان' و 'سیمبر' نیز نامیده می شود.

این میدان‌ها محل برگزاری انواع نمایش‌های میدانی دیگر چون ورزا جنگ و بندبازی نیز هست و در برخی نقاط ، بازارهای هفتگی نیز در کنار همین میدان‌ها تشکیل می شود.

مسابقات کشتی چند روز طول می کشد و اگر در محل، بازار هفتگی داشته باشند زمان مسابقه را طوری تنظیم می کنند که روز آخر آن با روز بازار همزمان باشد و شروع کشتی در هر روز با صدای ساز و نقاره همراه است که در واقع اعلام شروع کار است.

روزهای نخست، کشتی گیران تازه‌کار (تنگوله ها) به زورآزمایی می پردازند و پس از آن پهلوانان وارد میدان می شوند و آخرین روز به نبرد قوی‌ترین کشتی گیران اختصاص می یابد.

شرط پیروزی در این کشتی، به خاک زدن حریف یا با مشت به زیر چانه او می باشد.

این مسابقه که از دیرباز بعد از برداشت برنج برگزار می شود؛ معمولاً هنگام غروب آفتاب شروع شده و تا پاسی از شب ادامه می یابد.

فرد پیروز در کشتی گیله مردی، با به دست گرفتن کلاه، گرد تماشاگران می چرخد و آنان نیز به پاس این پیروزی، پاداشی که غالباً وجه نقد است، در کلاه او می ریزند.

بر اساس تعریف استادان عرصه گردشگری؛ گردشگری روستایی عبارت است از فعالیت‌ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط‌های مختلف روستایی و پیرامون آنها که دربردارنده آثار مثبت یا منفی برای محیط زیست روستا، انسان و طبیعت است.

'زهرا حسینی‌نژاد' کارشناس ارشد برنامه‌ریزی توریسم معتقد است: چنین برداشتی از گردشگری روستایی می تواند زمینه های مختلف فعالیت‌های گردشگری چون بازدید از سکونتگاه‌ها، رویدادها، جشنواره ها، ورزش‌ها و تفریحات گوناگون روستایی را در برگیرد.

وی اظهار کرد: پراکنش روستاها در شهرهای کشور از یک‌سو و تنوع چشم اندازهای طبیعی و انسانی در آنها از سوی دیگر و همچنین استقرار بخش قابل توجهی از انواع جاذبه های فرهنگی و طبیعی در محیط‌های روستایی و پدیده شهرگریزی، علاقه‌مندی به استفاده از جاذبه های گردشگری روستایی را دوچندان نموده است.

وی می افزاید: گیلان با توجه به قدمت فرهنگی و شرایط اقلیمی، ظرفیت بسیاری برای توسعه گردشگری روستایی دارد و با توجه به دارابودن شرایط ویژه به لحاظ بکر بودن، تنوع اقلیمی و فرهنگی، بایستی در برنامه‌ریزی‌های گردشگری در اولویت قرار گیرد.

حسینی‌نژاد ادامه داد: برپایی جشنواره‌های روستایی و عشایری ضمن شناساندن جاذبه های گردشگری در محدوده جشنواره زمینه جذب گردشگر را فراهم می نماید.

در زمان حاضر، رویکرد میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز نسبت به برپایی و احیای آیین‌ها و فرهنگ بومی - محلی مناطق بهتر شده به‌گونه ای که هر ساله شاهد برپایی جشنواره هایی چون جشن خرمن، انارچینی، سوسن چلچراغ، نوروزبل و ... در روستاهای استان هستیم که سالانه گردشگران بسیاری را میزبان می شوند.

در عرصه مطبوعات و رسانه بومی نیز نگاه به عرصه فرهنگ بومی با اقبال بیشتری روبه رو شده به گونه ای که فیلم‌ها ، سریال‌ها و برنامه های کوتاه به این موضوع اختصاص یافته است.

مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکز گیلان اعلام کرد: مستند داستانی 'بشنو از نی' با نگاهی بر آیین پهلوانی با نگاه به آیین پهلوانی و زیبایی‌های کشتی گیله مردی با قدمت سه هزار ساله در استان به خصوصیات اخلاقی و رفتارهای پهلوانی که جایگاه خاصی در میان مردم دارد، می پردازد.

'محمدعلی انتظام' اظهار کرد: فیلم یادشده با تاکید مدیرکل سازمان و با هدف حفظ آیین‌ها و داشته‌های فرهنگی - بومی و به تهیه کنندگی و کارگردانی 'سید علی خوش‌نشین' تولید شده است.

به هر روی؛ فرهنگ هر قوم و ملتی، ترکیبی از اعتقادات، باورها، اسطوره‌ها، آیین‌ها و مراسم و به طور کلی شیوه ها و الگوهای زندگی است که در طول تاریخ توسط پیشینیان و اجداد انسان‌ها ساخته و پرداخته شده و طی فرایند جامعه پذیری از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و موجب تداوم و حفظ الگوهای اجتماعی و فرهنگی در جامعه می گردد.

به گزارش ایرنا، کشتی گیله‌مردی در روزهای اخیر در اجلاس ملی ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور که 4 تا 8 دیماه در قشم برگزار شد، به ثبت فهرست آثار ملی کشور رسید.

منبع : گیلان نیوز

/ 0 نظر / 8 بازدید