آشنایی با گیاهان استان گیلان: سیزاب وحشی Veronica persica


سیزاب وحشی با نام علمی  Veronica persica گیاهی است یک ساله، یا یک ساله زمستانی با پوشش انبوه سطحی بر روی زمین. ساقه های سیزاب وحشی، خزنده می باشند. 

برگ های سیزاب وحشی قلبی شگل بوده و  در پایین به صورت متقابل و در بالا به صورت متناوب هستند. حاشیه برگ ها مضرس و معمولاً در پشت آن ها کرک های زیادی دیده می شوند.

گل های سیزاب بر روی دمگل های باریک منشعب از جوانه های جانبی قرار دارند. جام گل دارای گلبرگ هایی به رنگ آبی آسمانی بوده و در مرکز آن حلقه سفید رنگی دیده می شود.

سیزاب وحشی از جمله علف های هرز باغات، فضاهای باز، مراتع و مناطق جلگه ای گیلان زمین به شمار آمده که رویش گل های آبی آسمانی آن در روزهای پایانی سال، پیام آور بهار زیبای زودرس می باشد.

منبع: علف های هرز مهم مزارع و مراتع ایران - تالیف: دکتر جعفر اصغری و  مهندس آرمان محمودی اطاقوری / انتشارات دانشگاه گیلان

/ 1 نظر / 63 بازدید
تالار گفتمان اویتـا

با سلام .. شما به تالار گفتمان اويتّا، انجمن ايرانيان دعوت شده ايد. با ثبت نام در اين تالار شما مي توانيد در بحث ها شرکت کرده و از مطالب سايت استفاده کنيد. تالار گفتمان اويتّا داراي بخش هاي شامل جديدترين اخبار سراسر دنيا، جديدترين مطالب علمي، بخش نرم افزار و سخت افزار و مطالب کامپيوتري، موبايل، دانلود جديد ترين کتاب ها و مجلات، ادبيات رمان و داستان کوتاه، سينما، موسيقي،ورزش،درس و دانشگاه،سلامت و پزشکي،مطالب طنز،آشپزي و خانواده و داراي بخش جداگانه جهت سرگرمي و دوستيابي مي باشد