قلعه ی صلصال، قدیمی ترین قلعه گیلان

قلعه ی صلصال یکی از قدیمی ترین قلعه های تالش با قدمتی بالغ بر هزار سال و به جا مانده از دوران سلجوقیان است.

 

قلعه ی صلصال یکی از قدیمی ترین قلعه های تالش با قدمتی بالغ بر هزار سال و به جا مانده از دوران سلجوقیان است. این قلعه در بین جاده تالش به آستارا بر روی تپه ای به ارتفاع نزدیک به 100 متر از زمین واقع شده است. مسیر رسیدن به قلعه کمی پر پیچ و خم است اما هر گامی که بر میداری زیبایی های اطراف قلعه را دو چندان می بینی زیرا که نمای وسیع تری جلوه گر می شود از یک طرف ساحل نیلگون کاسپین و نوار سبز رنگ مناطق جنگلی و از طرف دیگر دشت و  مزارع، چشم انداز فوق العاده زیبایی را می آفرینند.

اما دیدن وضعیت قلعه برخلاف مناظرش چندان خوشحال کننده نیست زیرا که تمامی بخش های داخلی تخریب گردیده و به سختی می توان مکان های مختلف قلعه را از یکدیگر مجزا کرد،البته در این میان آب انبار استثنا بوده زیرا که آب داخلش از رازهای بیشماری که در خود جای داده، سخن می گوید . زمانی در قلعه چشمه ای جاری بوده اما اکنون تنها دیوار های قلعه مانده و آب انبارش ...

با وجود چشم انداز وسیع و موقعیت تاریخی و فرهنگی قلعه صلصال انتظار بر این بود که به یکی از قطب های گردشگری استان مبدل شود اما متاسفانه تاکنون از طرف سازمان میراث فرهنگی اقدامی درخور و شایسته این قلعه تاریخی صورت نگرفته است و نمی توان با مشاهده ی حال و روز کنونی، تخریب قریب الوقوع اش را کتمان کرد.

/ 0 نظر / 11 بازدید