ورود راکون های آفریقایی به جنگل های غرب گیلان

وی گفت: این پستاندارغیربومی در مناطق تالش ، رضوانشهر، ماسال و آستارا وارد مرغدانی‌ها می‌شود، تخم مرغ و مرغ‌ها را مورد تغذیه قرار می‌دهد.

فرج پور افزود: راکون به دلیل زاد و ولد زیاد و توانایی زندگی در جایگاه‌های مختلف مانند تنه درختان، لابلای علف‌های بوته‌ای، کنارآبگیرها به راحتی لانه‌سازی کرده و از لانه انواع سنجاب‌ها و تشی‌ها استفاده می‌کند و با تهاجم به این لانه‌ها ساکنان آنها را مورد تغذیه قرار می‌دهد.

وی اظهارداشت:جایگاه زندگی راکون قاره آمریکا و بخشی از اروپا است و این پستاندار به راحتی اهلی شده و رفتارپذیراست و به سبب جذاب بودن رفتار، این جانور مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی از این گونه غیربومی به عنوان یک معضل در غرب گیلان یادکرد و افزود:
تحقیقات پایه‌ای دراین زمینه انجام نشده ولی مطالعاتی در خصوص نحوه مبارزه با آن در حال انجام است.

این کارشناس محیط زیست نسبت به نگهداری گونه‌های وحشی غیربومی هشدار داد و گفت: علاقه‌مند شدن و نگهداری موجودات جنگلی وحشی در منزل ضمن اینکه از فرهنگ زیست محیطی به دوراست، آثار و تبعات منفی را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: بسیاری از گونه‌هایی که مورد علاقه مردم هستند ممکن است غیربومی بوده و این گونه‌ها به هر دلیل اگر وارد اکوسیستم شوند می‌توانند توازن و تعادل اکوسیستم را برهم بزنند که با ورود راکون هم اکنون این مشکل در استان گیلان اتفاق افتاده‌است.

وی از عموم مردم خواست از نگهداری گونه‌های غیربومی خارج از کشور برای موانست در حریم خانواده خودداری کنند که هم احتمال انتقال بیماری‌های ناشناخته و هم احتمال ورود این گونه‌ها به اکوسیستم گیلان و وارد کردن ضربات مهلک به زنجیره غذایی طبیعت این استان وجود دارد.

این کارشناس محیط زیست گفت: اگر کسانی گونه‌های غیربومی را وارد محیط های زندگی خود کرده و در نگهداری آنها با مشکل مواجه شده‌اند می‌توانند با گزارش به محیط زیست از راهنمایی‌های کارشناسان برخوردارشوند.
راکون با نام علمی PROCYOL Lotor پستاندار خاص قاره آمریکاست و از جنوب کانادا تا پاناماپراکندگی دارد ولی جهت تکثیر و استفاده از پوست گرانبهایش سالها پیش در دو کشور فرانسه و اتحاد جماهیر شوروی سابق رهاسازی شده بود.
از آنجایی که منطقه جغرافیایی زیستی این جانور با منطقه جغرافیای زیستی ایران فاصله زیادی دارد، احتمال این که این حیوان به صورت طبیعی از گذشته در ایران وجود داشته است بسیار بعید به نظر می رسد. اما با توجه به این که راکون حیوان بسیار فعالی است و گاهی اوقات حدود ۸۰۰ کیلومتر فاصله را طی می کند، می توان حدس زد که پس از تکثیر در شوروی جمعیت این حیوان گسترش یافته و وارد ایران شده است.

/ 1 نظر / 27 بازدید
مصطفی جمالی

وبلاگت فوق العاده بود خیلی چیزا یاد گرفتم ممنون . ممنون . اگه امکانش هست درباره گونه های مختلف سنجاب داخل گیلان هم مطلب بزار . من ماه پیش تونستم یه همچین حیوونی رو از جنگل سالم بگیرم . ولی هنوز موفق نشدم بفهمم که اصلا اسمش چیه !