مراسم عروسی در املش

پس از گذشت یک هفته از خواستگاری هدایائی موسوم به “قندسر” که شامل : کله قند ،لباس،پارچه ،شیرینی،شاخه نبات و میوه می باشد از طرف خانواده عروس به منزل داماد فرستاده می شود و آنان نیز هدایائی به خانواده عروس می فرستند. قندسر با آئین و نظم خاصی که عموماً توسط خدمتکاران و افراد آشنا ( مجمع بران) بعمل می آید این هدایا در داخل مجمع ( سینی برنجی بزرگ) چیده شده و مجمع بران به ردیف حرکت می کنند، در پیشاپیش آنان نوازدگان و چاووشی خوان و در پشت سر آنها جوانان و نوجوانان با هلهله و شادی بسوی خانه داماد می روند و از پدر داماد انعامی دریافت می دارند.اگر فاصله شیرینی خوران تا عقدکنان به عید قربان برخورد کند خانوادهخ داماد گوسفندی را که بر شاخهای آن دو نارنج و بر گردن آن زنگوله و روبانهای رنگارتگ آویخته شده به خانه عروس می فرستند و خانواده عروس پس از قربانی کردن گوسفند ، مقداری از گوشت قربانی را به خانواده داماد می دهند. و همینطور هرگاه فاصله شیرینی خوران تا عقدکنان به عید نوروز و ایام با میمنت برخورد کند هدایائی بین دو خانواده عروس و داماد رد و بدل می شود.

در مراسم عقدکنان ،وابستگان نزدیک داماد به همراه عاقد و داماد دستجمعی به خانه عروس می روند و مراسم عقد را اجراء می کنند بعد از جاری شدن صیغه عقد ، مراسم ریسمان زنی (بندزنی) که توسط مشاطه (آرایشگر) که بعضاً قاصد خواستگاری هم می باشد با حضور زنان و دختران برگزار می شود. در این مجلس زنانه، دختران دم بخت به جهت سپید بخت شدن ( ازدواج کردن) دست عروس را بر سر زده و با طشت زنی ،رقص و نغمه سرائی رونق مجلس را دو چندان نموده و از سوی خانواده عروس با میوه و شیرینی پذیرائی می شوند . در انتها خانمها مبلغی وجه نقد ( ندرتاً یک قطعه طلا) بعنوان ریسمان زنی به عروس هدیه می دهند. مراسم عروسی که چند ماه بعد از عقدکنان برگزار می گردد، با همه تشریفات و شکوه و شادمانی اش ، بعلت ریشه دار بودن فرهنگ و روح تعاون خانواده ها، کم هزینه و اقتصادی است. بطوریکه داماد بعد از عروسی دارای سرمایه کلان می شود.در املش کسی که خیال بر پائی جشن عروسی دارد، موضوع را به اطلاع بزرگ طایفه اش می رساندکه فلان موقع ،روز عروسی اش است. تمام طایفه با مشارکت هم کلیه مایحتاج و ملزومات و سور ساط عروسی از مرغ و گوشت گرفته تا انواع شیرینی و خوارو بار را آماده نموده و بعنوان شدی (شادی)به خانه داماد می فرستند و این کمک به اندازه ای است که گاهی بعد از چند روز اطعام عمومی و ریخت و پاشیدگی پذیرائی ها که در خور زندگانی داماد است کفایت نموده و حتی مخارج زندگی چند ماه عروس و داماد را تدمین می گردد.

جشن عروسی که در منزل داماد برگزار می شود ، از یک تا چند روز ادامه داشته و مهمانان را جمعی از نوازندگان و خوانندگان ترانه های محلی ،آهنگهای فلکلور را اجراء می کنند و عده ای از زنان و دختران با لباسهای چین دار گالشی رقص قاسم آبادی کرده و از عروس و داماد شاباش دریافت می کنند.

در عصر روز عروسی ، عروس و داماد هر یک چوب شاخه داری که بر سرش جوایزی آویزان شده بعنوان(برم) در جائی نصب می کنند و هر یک از پهلوانان کشتی گیله مردی که از راههای دور ونزدیک به جشن عروسی دعوت شده اند، در میدان مشغول کشتی و زور آزمائی شده هرکس پهلوان تر بود از برم ها بهره مند شده و یا به نسبه به هر یک از پهلوانان نصیبی می دهند. در پایان برگزاری مراسم عروسی هریک از خویشاوندان و افراد دعوت شده به هنگام خداحافظی، هر یک به فراخور شخصیت اجتماعی و بنیه اقتصادی مبلغی وجه نقد و یا یک قطعه طلا به رسم رونما(دیدن روی عروس) اهدائ می نمایند که نیت این کار مبنی بر گردآوری سرمایه برای زوج جوان است که هرگاه داماد یک شخص با تدبیری باشد می تواند تا آخر عمر دوره زندگانی ، رونما را سرمایه زندگی خود قرار دهد.

 

منبع: سایت کرکان بندرانزلی

/ 0 نظر / 81 بازدید