مصاحبه باصدای ماندگار کشتی گیله مردی گیلان و مازندران

به نقل از فارس این روزها مسابقات کشتی گیله‌مردی گیلان به نقطه اوج خود رسیده و شب‌های این استان شاهد نبرد گیله‌مردان کشتی گیلان است.

«غلامرضا روشن» مجری باسابقه و پیشکسوت مسابقات کشتی گیله‌مردی گیلان و مازندران است که سال‌هاست اهالی این ورزش با صدای ماندگار او خاطرات زیادی دارند و مردم با عشق به شنیدن صدا و اشعارش پا به میعادگاه کشتی گیله‌مردی می‌گذارند.

در این ایام تابستانه که بازار مسابقات کشتی گیله‌مردی داغ است به سراغ این مجری پیشکسوت رفتیم تا همراه با او نقبی به خاطرات تلخ و شیرین گذشته‌اش بزنیم، ماحصل این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.

فارس: چه انگیزه‌ای شما را مجری کشتی گیله‌مردی کرد؟

-بنده متولد ۱۳۳۰ ساکن روستای دوبخشر شفت هستم و از سال ۱۳۵۴ مجری‌گری در کشتی گیله مردی را آغاز کردم و دلیل این حضور «پدرم» بود.

پدرم پهلوان روشن همواره آرزویش حضور سه فرزند پسرش در عرصه کشتی بود و به همین دلیل تا سال آخر تحصیل در حال کشتی گرفتن بودم اما تمایلی به گرفتن کشتی نداشتم و در نتیجه کشتی را کنار گذاشتم و به دنبال تحصیلات رفتم اما نتوانستم لیسانس بگیرم و این مسئله موجب دلخوری پدرم شد زیرا به خاطر اینکه کشتی نگیرم به تحصیل روی آورده بودم.

روزی به پدرم گفتم می‌خواهم مجری کشتی گیله‌مردی شوم زیرا می‌دانم می‌توانم مجری خوبی شوم و پدرم فکر می‌کرد می‌خواهم به سبک «موسی شارمی» بنیانگذار مجری‌گری در کشتی گیلان فعالیت کنم اما به پدرم گفتم که می‌خواهم سبک جدیدی از مجری‌گری را به اجرا درآورم.

فارس: سبک جدید مجری‌گری چه بود؟

-برای نخستین بار در سال ۱۳۵۴ شعر را وارد کشتی گیله‌مردی کردم و زمانی که در مازندران مجری کشتی شدم و اشعار را ادا کردم برای همگان تازگی داشت که مگر کشتی با شعر همخوانی دارد.

فارس: چند سال در این عرصه حضور دارید و چه امری موجب شده که این روند را همچنان ادامه دهید؟

-۴۳ سال است که مجری کشتی گیله‌مردی هستم و به مجری‌گری علاقه‌مندم و از اینکه بتوانم با اشعارم منش و مرام پهلوانی را به کشتی‌گیران در میادین یادآور شوم تا دست از عمل ناشایست چه در میدان کشتی و یا خارج از گود بردارند احساس خرسندی می‌کنم.

فارس: آیا در این زمینه موفق بوده‌اید؟

-بله تا حدودی موفق شده‌ام، ضمن اینکه کسانی هستند که با راهنمایی بنده و درآمدی که از کشتی داشتند خودرو و امکاناتی برای خود گرفتند.

فارس: از اینکه مردم مشتاق شنیدن اشعار شما در کشتی گیله‌مردی هستند چه احساسی دارید؟

-برای اینکه مردم را در کشتی‌سرا راضی نگه دارم برای تمام طیف از عوام تا دکتر و مهندس شعر دارم و حنجره‌ام را وقف مردم کرده‌ام.

فارس: شعرهای گیلکی که در کشتی ادا می‌کنید از کیست؟

-مقداری از شعرها متعلق به بنده است و بقیه اشعار نیز به عظیم نیک‌نهاد، ایوب ابراهیمی، هوشنگ اقدامی و صدیق تعلق دارد ضمن اینکه از اشعار فارسی فردوسی، مولانا و استاد شهریار نیز استفاده می‌کنم.

فارس: با توجه به ادبیات منحصر به‌فردی که در کشتی گیله‌مردی استفاده می‌کنید توانسته‌اید مجری توانمندی مانند خودتان پرورش دهید؟

-هنوز کسی را که بخواهد توانایی مورد نظر را داشته باشد نیافته‌ام و کلاسی در این زمینه ندارم اما در برخی نقاط به تقلید از من عین شعرم را می‌خوانند و این می‌شود ادا، در حالی که باید از خود چیزی داشته باشی.

فارس: بهترین کشتی که تاکنون دیده‌اید از چه کسی بوده است؟

-تمام کشتی‌ها برای بنده خاطره است اما ۲۵ سال پیش در نصیرمحله داربست چوبی در شب فینال شکست اما کشتی پس از وقفه‌ای انجام شد و سالار ولی‌زاده موفق شد مسعود بیابانی را شکست دهد.

به نظر بنده عاشوری فنی‌ترین کشتی‌گیر گیله‌مردی است.

فارس: به نظر شما تماشاگران با کدام بیت از اشعارتان بیشتر انس گرفته‌اند؟

-به نظر بنده بیشتر اشعارم مورد توجه علاقه‌مندان است اما برخی‌ مردم تک‌بیتی‌ها را بیشتر می‌پسندند مانند اشعار «هزاران چشم زیبا فدای نیم نگاهت»، «هزاران قلب عاشق فدای قلب ماهت»، «نازم آن اندام نازت، نازم ای نازآفرین»، «ناز داری ناز کن ای سروناز آن آفرین»، «قیامت قامتی قامت قیامت»، «قیامت می‌کند این قد و قامت».

فارس:چقدر اهل مطالعه هستید؟

-کتاب همواره بالای سرم است و بدون مطالعه روزم سپری نمی‌شود، اعتقاد دارم مجری که مطالعه نکند نمی‌تواند مجری خوبی شود.

فارس: آیا شده در این سال‌های مجری‌گری صدایتان بگیرد به گونه‌ای که نتوانید اجرا کنید؟

-اوایل گرفتگی صدا ایجاد می‌شد اما به حدی نبود که نتوانم مجری‌گری را ادامه دهم.

فارس: موقعیت فعلی کشتی گیله‌مردی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

– بنده زنگ خطر انقراض کشتی را به صدا در می‌آورم زیرا این کشتی رو به انقراض است و نسل بعدی دنبال کشتی گیله‌مردی نمی‌روند البته برای خارج شدن از این وضعیت راهکار نیز دارم.

اگر بتوانیم برای پهلوانان نامی جوایزی در نظر بگیریم و آنها بتوانند فنون خود را به چند کشتی‌گیر جوان آموزش دهند و از آنها کشتی‌گیرانی شایسته بسازند دیگر دغدغه‌ای وجود نخواهد داشت.

منبع : خبرگزاری فارس

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)

/ 0 نظر / 47 بازدید