بازداشت رهبر جنبش ملی تالش شمالی

سرویس امنیتی جمهوری باکو پنج شنبه گذشته مصادف با 21 ژوئن با مراجعه به منزل 
هلال محمداف از رهبران تالش شمالی در باکو وی را دستگیر و به زندان منتقل کرد. 
در ماه گذشته نیز محسن صمداف رهبر حزب استقلال و آنار بایراملی خبرنگار محلی شبکه سحر بازداشت شده بودند. هلال محمداف در 1958 در روستای تنگه رود از توابع آستارای شمالی متولد شد. وی دارای درجه دکتری ریاضی از دانشگاه مسکو و درجه دانشیاری می باشد. او هنگام فروپاشی شوروی در سال 1993 وی رئیس حزب ملل آذربایجان بود و بعد از سرکوب جمهوری خودمختار تالش-مغان به روسیه رفت و پس از 12 سال مجددا به باکو بازگشت. محمداف قبلا توسط اشخاص ناشناس تهدید به مرگ شده بود.

گفتنی است مردم تالش بخشی از ادامه فرهنگی-تمدنی ایران در منطقه قفقاز جنوبی یا آران هستند که در طی جنگ های ایران و روس و انعقاد معاهده ترکمنچای  به رغم واگذاری این سرزمین ها از سوی دولت قاجار به روسیه تزاری مقاومت های شایانی به رهبری «اسبق المجاهدین» از خود نشان دادند. بعد از فروپاشی شوروی مردم تالش جنبش فراگیری ر ا به رهبری «علی اکرام همت اف» جهت پیوستن به ایران آغاز کردند که با سرکوب دولت مرکزی باکو روبرو شد.

لازم به ذکر است که تالش ها با وجود جمعیت بیش از یک میلیونی که از نوار مرزی ایران در آستارا تا جنوب باکو ادامه پیدا می کند، از شناسایی فرهنگی و هویتی محروم بوده و همواره تحت ستم ملی و انکار هویتِ ایرانی شان قرار گرفته اند. 
منبع : تابناک  - تالش شناسی
/ 2 نظر / 7 بازدید
روستای محرمان

با رابین هود گیلانی بروز شدم منتظرتم[گل][گل] سرفراز و پایدار باشی.. هلال محمد اف باید آزاد بشه تالشان به پا خیزید کمپین در راه است

نیک نهاد

سلام جناب مهدی پور از زحمت که برای مردم تالش ومعرفی فرهنگش دارید .تشکر می نمایم شما را درجمع دوستان تالش لینک نمودم