آشنایی با روستای زیبای کماچال آستانه اشرفیه

دسترسی به این روستا از سه طریق امکان پذیر است : از آستانه اشرفیه ، بازکیاگوراب و رودبنه.

حدود ده در صد از جمعیت چهل هزار نفری شهر آستانه، اصلیتی کماچالی دارند. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی است: کشت برنج و صیفی جات.
صنایع دستی حصیر بافی ، مرواربافی و ساخت جاروی محلی نیز در این روستا رواج دارد. ورزش محبوب اهالی، کشتی گیله مردی است که مسابقاتش پس از برداشت محصول برگزار می گردد. اکثر مردم به نگهداری چند راس گاو محلی نیز می پردازند: گاو کوهان دار.

زبان مردم این روستا گیلکی بیه پیشی است و لهجه آن همانندی زیادی با لهجه رودبنه و کنف گوراب دارد. رودخانه شمرود پس از طی کردن مسیری پیچ در پیچ از این روستا عبور میکند.

این روستا در هزاره اول اسلامی به همراه هوسم ، ملاط، دیلمان، لاهیجان، تجن گوکه، لشت نشا، کوچصفهان، لفمجان، کیسم، دهکا و اشپین جزو مناطق شهری ولایت بیه پیش گیلان بود. به نظر می رسد در محله قاضی محله کماچال در گذشته حوزه علمیه زیدیه وجود داشته هرچند با تغییر مذهب مردم گیلان و مازندران از زیدیه به اثنی عشر در انتهای دولت صفویه این حوزه نیز تعطیل گردید. این امر پس از تغییر دین مردم ایران مرکزی از تسنن ( شافعی و حنفی ) به شیعه اثنی عشر در زمان اواسط دولت صفویه بوده است.

شغال، گربه وحشی ( پیچه شال )، جغد، جوجه تیغی، فاخته، راسو، لک لک، گبر ( کفات )، قرقاول ( تورینگ )، بلدرچین ( وشوم )، دارکوب و سینه سرخ از جمله حیواناتی هستند که در این روستا پیدا می شوند.

روستای کماچال، روستای زیبای کماچال، عکس اطراف روستا از نت

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو

/ 0 نظر / 96 بازدید