گیلان سرزمین خاطرات ماندگار/زیباییهای شمال قابل توصیف نیست

استان زیبای گیلان مهمترین منطقه‌ ایران است و این استان سرسبز و زیبا را هیچ قلمی یارای توصیف نیست و فقط باید به نظاره نشست.

چشم اندازها و مناظر طبیعی استان گیلان به قدری پرجلوه و با شکوه هستند که توان توصیف را از هر کس گرفته و فقط دیدن را یادآور می ‌شوند.

گیلان به عنوان یکی از زیباتــرین استان های کشور به لحاظ جاذبه های طبیعی و گردشگری یاد می شود و سالانه میلیون ها نفر گردشگر به گیلان رو می آورند، گیلان سرزمین طلای سبز از دیدگان بسیاری از دوستــداران تاریخ و طبیعت به دور مانده است.

گیلان سرزمین طلای سبز

این استــان طبیعت و گردشگری با بیش از 14 هزار کیلومتر مربع مساحت دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی کم نظیری چون جنگل های انبوه، شالیزارهای وسیع، زیستــگاههای پرنده ها و آبگیرها و رودها، سواحل چشم نواز دریای خزر، پارکهای وسیع و انواع گیاهان کمیاب است.

جغرافیای سبز گیلان مجموعه ای بی بدیل از شاهکارها و مواهب خدادادی حاصل دریای همیشه آبی خزر تجلی یافته در آیینه امواج نیلگون کرانه های دل انگیز، جلگه ها، کوهپایه های جنگلی با گستره سبز شالیزارهای برنج، عطر خوش مخمل سبز بوته های چای، ییلاقات مصفا و رودخانه های زلال و پر پیچ و خم که شاید در خارج از این استان تنها بتوان همه این بهشت چشم را با هم تنها در رویایی شیرین تصور کرد.

 سیمای میراث فرهنگی این سرزمین به عنوان مامن اقوام آریایی از بزرگترین گاهواره تمدن و فرهنگ هزار ساله بشری است که همچنان دارای آثار ارزشمند تاریخی فرهنگی بجای مانده ازگذشتگان، هنرهای سنتی و صنایع دستی با قدمت هزار ساله است.

صنایع در گیلان نیز از قدمت زیادی برخوردار است، که از پرورش کرم ابریشم در عهد باستان آغاز و با کشت برنج، چای، توتون، صید و عمل آوری انواع ماهی، تولید و صدور خاویارادامه دارد، امروز شاید کمتر ایرانی و یا شاید هم کمتر گردشگر خارجی را بتوان سراغ گرفت که نام برخی از جاذبه های طبیعی و گردشگری گیلان چون شهرک تاریخی و باستانی ماسوله، تپه ها و جام مارلیک، تالاب بین المللی بندر انزلی و یا قلعه رودخان را نشنیده باشد.

گیلان خواستگاه ایجاد انگیزه برای گردشگر

جاذبه های گردشگری این استان آنقدر زیاد است که تقریبا جایی نیست که برای یک مسافر خالی از لطف و جذابیت باشد، شالیزارهای برنج، خانه های روستایی با سقف های پوشیده از شالی، بازارهای هفتگی، لباس های محلی، دریا و سواحل آن، باغ های چای و زیتون، ابنیه تاریخی، بقعه های امامزاده ها، آرامگاه شخصیت های علمی و فرهنگی و موزه و آثار باستانی همه و همه خبر از ایجاد انگیزه برای گردشگر است.

این استان علاوه بر این جاذبه ها به برکت مهاجرت سادات علوی در قرون اولیه اسلام دارای جاذبه های مذهبی زیادی نیز است.

 از برکت وجود این بقاع متبرکه اقتصاد منطقه رونق یافته که گواه آن وجود بازارهای محلی در کنار بقاع متبرکه است، بازارهای که علاوه بر ارتقاء وضعیت اقتصادی مجاوران، امکان جذب زائران و گردشگران غیربومی را نیز فراهم می کند که نمونه بازر آن روستای امام زاده هاشم (ع) در منطقه سراوان است.

گیلان هر ساله پذیرای صدها زائر بومی و غیر بومی است

بارگاه رفیع سید جلال الدین اشرف برادر امام رضا (ع) در آستانه اشرفیه، خواهر امام رضا و دانای علی در رشت، امامزاده هاشم در جاده رشت، تهران و شاهزاده ابراهیم در شفت از مهمترین مکان های مذهبی استان گیلان است که هر ساله پذیرای صدها زائر بومی و غیر بومی است.

 همچنین آرامگاه میرزا کوچک جنگلی در رشت، آرامگاه دکتر محمد معین در آستانه اشرفیه، بقعه شیخ زاهد در لاهیجان، بقعه متبرکه سبز قبا، امامزاده میرزا و پیر جلودار در فومن، بقعه شیخ تاج الدین محمود خیری، مرقد مطهر امامزاده سید قاسم (س) و سید ابراهیم ( س) در آستارا، بقعه بی بی حوریه در انزلی و بقعه شاه شهیدان در سیاهکل مکان های دیدنی و زیارتی با جذابیت های خاص خویش، گردشگران را برای بازدید به سوی خود فرا می خوانند.

استان گیلان علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای 565 هزار هکتار جنگل و 224هزار هکتار مرتع طبیعی است که مانند کمربندی سبز از سواحل چابکسر شروع و تا سواحل آستارا امتداد دارد.

وجود تالاب های مانند تالاب خطیب گوران و کهنه گوراب فومن، مرداب بندر کیاشهر، مرداب استیل آستارا، تالاب بین المللی انزلی، توقفگاه و پناهگاه هزاران پرنده زیبا و رنگارنگ دریایی و قوهای سپید، تالاب زیبای امیرکلایه لاهیجان با انواع پرندگان دریایی، آبشار پره سرهشتپر، تالاب زیبای زربیجار با پوشش گیاهی مردابی زیستگاه پرندگان مهاجر املش، تالاب سیاه درویشان و نرگستان صومعه سرا مانند طاووسی زیبا پرهای افسونگر خود را برای پذیرایی از مسافران گسترده است.

منبع : خبرگزاری مهر

/ 2 نظر / 56 بازدید
آرش ملكی مجد

در زمان آپلود تصاوير در سربرگ دوم سايز عكس را 375 * 500 قرار دهيد اگر در خانه اول 500را وارد كنيد بصورت اتوماتيك عدد دوم را قرار مي دهد در اين حالت با اين قالب عكس شما كاملا در مركز قرار می گيرد سوالی داشتيد خوشحال مي شم كمك كنم پيروز باشيد

Mahshar

باتشکر از مطالب خوب شما ,, استفاده کردم ممنون[لبخند]