بندر کیاشهر

بندر کیاشهر شهری است در فاصله ۱۷ کیلومتری آستانه اشرفیه و تقریباً ۵۰ کیلومتری رشت.

جمعیت
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت کیاشهر (۴,۰۶۹خانوار) برابر با ۱۳,۷۶۲نفر بوده است.

از مهم‌ترین بخش‌های این شهر می‌توان به کوی امام، دستک، زیباکنار، سالکده و لسکوکلایه بزرگ اشاره کرد. منبع درآمد مردم این شهر، کشاورزی و ماهیگیری است. مرغوب‌ترین برنج کشور در این منطقه وجود دارد ولی متاسفانه برنج این شهر با نام آستانه اشرفیه که شهرستان این بخش است به فروش می‌رسد و همچنین خاویار کیاشهر از معروفیت جهانی برخوردار است وبادام زمینی ایران (پسته شامی) در این شهر کشت می‌شود. بندر کیاشهر رودخانه‌ای زیبا به نام سفیدرود دارد که در کنار بوجاق حسن کیاده قرار گرفته است. این بخش دارای یک مرداب بسیار زیبا می‌باشد که با گذر یک پل چوبی از وسط آن این منطقه را بسیار زیبا نموده است در ابتدای مسیر منتهی به پل که از وسط شهر عبور می‌کند هتل بزرگ دریا قرار دارد که بام آن چشم انداز زیبایی از دریا و مرداب و جنگلهای اطراف را به بیننده هدیه می‌کند.

مسیر های ورودی به داخل شهر کیاشهر: معمولاً بیشتر مسافران از مسیر شهرستان آستانه اشرفیه وارد این شهر می‌شوند ولی: از سمت غرب می‌توان از بندرانزلی- زیبا کنار یا لشت نشاءو از سمت شرق میتوان لاهیجان- دهشال – لسکوکلایه یالاهیجان-رودبنه-دهکاء ویا لنگرود-چمخاله وارد این بخش زیبای کشور شد.

مکان زیارتی نام این مکان زیارتی بقعه آقا سید ابو جعفر می‌باشد این مکان در کیاشهر خیابان شهدا واقع شده است این سید بزرگوار جدشان به امام رضا (ع) می‌رسد مکان تفریحی در این منطقه یک بندر تفریحی و یک پارک جنگلی زیبا وجود دارد.

مشاهیر
مهدی محمددوست
دکتر میرعباس جلیلی

منبع : مرجع شهرهای ایران

/ 0 نظر / 52 بازدید