آشنایی با پرندگان استان گیلان: یلوه حنایی ( تلکه ) با نام علمی Crex crex

در خبری خوشال کننده، اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان شکار و صید پرنده "یلوه حنایی" ( تلکه) را دراستان گیلان جرم اعلام کرد.

همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در نظر دارد ضمن مشارکت شکارچیان در این طرح جوایزی را به فعال‌ترین شکارچیان اهدا کند و مشتاقان می‌توانند با شماره تلفن‌های 88246260-0131 و 8829561 تماس بگیرند.‌

*

یلوه حنایی که در گویش گیلکی به آن " تلکه " می گویند، پرنده ای که طول بدنش ‪ ۲۶سانتی متر و مشاهده آن دشوار است و بیشتر صدای خاص نر آن، نشانه وجودش در منطقه می باشد.

پر و بالش به رنگ نخودی مایل به زرد است که در سطح پشتی، لکه های سیاه دارد و به نظر گردن کوتاه می آید. سینه و سرش خاکستری است. در پهلو و پوش پرهای زیر دم راه راه عرضی بلوطی رنگ دارد.

بال های بلوطی رنگ آن در پرواز به خوبی دیده می شوند.

یلوه خالدار از نظر رفتار، تک زی است و در نور کم سحرگاهان و یا غروب آفتاب فعالیت می کند و همواره خود را در میان علف های بلند و ساقه های بریده شده از برنج ( اشکل ) مخفی نگه می دارد.

گفتنی است، این پرنده دائما در حال مهاجرت است به طوری که به صورت چرخشی از اروپا به آسیا و از آسیا به آفریقا مهاجرت می‌کند و به همین دلیل کارشناسان معتقدند یلوه‌ حنایی باید بیش از هرگونه دیگری مورد حفاظت قرار گیرد چرا که مزارع کشاورزی در اکثر نقاط جهان جزو مناطق حفاظت شده قلمداد نمی‌شوند.‌

 عکس هایی پرنده یلوه حنایی ( تلکه ) با نام علمی Crex crex

/ 0 نظر / 85 بازدید