نخستین نشای برنج در فومن انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی فومن:
نخستین نشای برنج در فومن انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی فومن گفت: نخستین نشای برنج در فومن انجام شد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از فومن، محمدرضا ابراهیم‌زاده عصر امروز در جلسه جهاد کشاورزی این شهرستان از آغاز نشای برنج در این شهرستان خبر داد.

وی اظهار کرد: در سال زراعی جدید با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوا نخستین نشای برنج در روستای شاوده در سطح 75 درصد هکتار انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی فومن نشای این برنج را از نوع رقم هاشمی، کاظمی و صدری عنوان کرد و افزود: نشای برنج نسبت به سال گذشته 5 روز زودتر آغاز شده است.

وی، با بیان اینکه فومن دارای یک‌هزار و 387 هکتار اراضی شالیزاری است، ابراز کرد: از این مقدار زمین، 72 هزار و 381 تن شلتوک و حدود 47 هزار و 47 تن برنج سفید استحصال می‌شود.

به گفته ابراهیم‌زاده، این مقدار استحصال نیاز شش درصد برنج استان را تامین می‌کند.

وی، درباره وضعیت شخم اولیه زمین‌های شالیزاری فومن خاطرنشان کرد: بیش از 85 درصد زمین‌های شالیزاری فومن شخم اولیه زده شده است.

این مسئول، با اشاره به اینکه 25 درصد شخم دوم نیز در اراضی شالیزاری فومن انجام شده است، تصریح کرد: 65 درصد کشاورزان فومنی اقدام به خزانه‌گیری برنج کرده‌اند.

وی، اذعان کرد: تمام عملیات زراعی با 190 دستگاه تراکتور زراعی و ویژه شالیزار و یک‌هزار و 498 دستگاه تیلر کشاورزی در فومن انجام می‌شود.

ابراهیم‌زاده آغاز اجرای طرح شبکه مراقبت و پیش آگاهی آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز در سطح دو هزار و 240 هکتار اراضی شالیزاری فومن را از جمله اقدام‌های کشاورزی برشمرد.

وی، خاطرنشان کرد: این طرح از نیمه دوم اسفند 90 در اراضی شالیزاری فومن آغاز شده و اکنون با حضور هفت کارشناس، کلینیک گیاه‌پزشکی و نظارت جهاد کشاورزی در زمینه وضعیت آفات و بیماری‌ها، علف‌های هرز، نمونه‌برداری و راهنمایی کشاورزان ادامه دارد.

/ 0 نظر / 6 بازدید