آبشار زیبای «لاتون» در گیلان+تصویر

آبشار «لاتون» در استان گیلان ,جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌ است.

به گزارش بانکی دات آی آر ارتفاع این آبشار حدود 105 متر می‌باشدکه بلندترین آبشار استان گیلان محسوب می‌شود. فاصله‌ی روستای کوته کومه تا آبشار لاتون حدود 6 کیلو متر است که در مدت طی این مسافت 5-6 ساعتی در حدود 750 متر ارتفاع زیاد می‌شود .

مسیر صعود آبشار تپه‌های جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاههایی خطرناک می‌باشد. گفتنی است آبشار از فاصله 500 متری قابل رویت است.

در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌رسیم که تقریباً خالی از سکنه ‌است. به زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌باشد.

در حاشیه آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست نخورده گیلان با انبوهی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در 9 ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رود خانه لوندویل که با طول 17 کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در انتها وارد دریای خزر می‌شود .

حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.

لطفا نظر یادتون نرن

 

/ 0 نظر / 15 بازدید