جنگل‌های خزری نگین جنگل‌های جهان


جنگل های خزری از حیث فلور گیاهی جزو جنگل های غنی دنیا

رحمت الله رحمانی با اعلام اینکه جنگل های خزری از حیث فلور گیاهی جزو جنگل های غنی دنیا محسوب می شود، افزود: گونه های همچون راش، ممرز، بلوط، شمشاد، گیلاس وحشی، بارانک، سفید پلت، گردو، نمدار و غیره را می توان نام برد که از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند.

وی اظهار داشت: گونه های سوزنی برگ از قبیل سرخدار و زربین در بافت جنگلی استان های شمالی به صورت پراکنده نیز مشاهده می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان به اهمیت جنگل اشاره کرد و گفت: جنگل ها نقش اساسی در ترسیب کربن که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته را بازی می کنند.

وی تاکید کرد: حفاظت از جنگل ها امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه بیشتری کرد و انسان نیز مهمترین عامل تحول و تغییر منابع طبیعی زیستی است بنابراین باید تلاش کرد تا بتوان به صورت کامل تر و اصولی تری از منابع خود بهره مند شد.

جنگل ها و مراتع جزیی از منابع طبیعی تجدید شونده و انفال هستند که خداوند متعال آنها را در اختیار انسانها قرار داده تا از آنها استفاده کنند، آیات و روایات فراوان نشان می دهد که در دین مقدس اسلام طبیعت و به ویژه گیاهان از اهمیتی به سزا و از جایگاهی ویژه برخوردارند.

در آئین مقدس اسلام به همان اندازه که بر درختکاری تاکید شده است به رعایت اصول صحیح بهره برداری از این مواهب الهی و پرهیز از قطع درختان، بوته ها و حفاظت از آنها سفارش بسیار شده و تخریب آنها را نوعی فساد تلقی و عملی زشت و ناروا می داند.

منبع : خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 24 بازدید