لیلا کوه یا لیله کوه، زمردسبز در لنگرود

لیلا کوه منطقه و محلی‌ست در جنوب غرب لنگرود که یکی از مناطق گردشگری این شهرستان میباشد. بخاطر وجود قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، لیلاکوه امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است.

از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود 3 کیلومتر جاده آسفالته میباشد که این جاده به سمت روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله میرسد.

یک جاده خاکی که از میان باغهای سرسبز چای میگذرد، میدان لیلا کوه را به خط الراس عطا کوه میرساند. در این جاده در فصل برداشت چای ماشینهای مخصوص دو دیفرانسیل میتوانند تردد کنند. با یک ساعت پیاده روی در این جاده میتوان به خط الراس عطاکوه رسید و با نیم ساعت پیاده روی در مسیر پاکوب خط الراس که از میان باغهای چای و جنگل میگذرد، میتوان به قله عطا کوه رسید.

قله عطا کوه به ارتفاع تقریبی 700 متر (ارتفاع سنجی با Goole Earth) از سطح دریا مرتفع ترین قله منطقه لنگرود و لاهیجان میباشد که از شمال شرق به شهرستان لنگرود و از شمال غرب به شهرستان لاهیجان مشرف میباشد.

بر روی این قله دکلهای مخابراتی رادیو تلوزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه و بومیها این قله را دکل مینامند. برای صعود به قله مسیرهای متعددی از لنگرود در دسترس میباشد که معروفترین و عمومی ترین آن جاده لیلاکوه و از میدان لیلا کوه میباشد.

/ 1 نظر / 37 بازدید
میثم

واقعا گیلان بهشته زیبا بود